Acı biberin faydaları Acı biber neye iyi gelir


acı biberin faydaları ve iöerdiği mineraller

Acı beye iyi gelir, acı biberin içinde hangi vitaminler bulunur ve acı biberin faydaları. Acı biber, her iklim koşulunda rahatlıkla yetişebilen özelliği ile iklim seçmeyen bir bitkidir. Bu özelliği sayesinde her mevsim kolayca ulaşabileceğimiz bir besindir. Acı biber, yemeklerde kullanılabildiği gibi yemek piştikten sonra üstüne de ilave edilebilmektedir. Acı biber her iki türlü de etkisini korumaktadır. Kişisel damak tatlarına hitap eden acı biberin faydaları insanlar için oldukça önemlidir.

Acı biberin faydaları nelerdir?

1- Acı biberin içeriğindeki kapsaisin maddesi vücutta terapatik etki göstermektedir. Yani vücudun duyarlı, hassas ve ileri düzeyde hasta olan bölgelerinde sakinleştirici ve iyileştirici etki göstermektedir.


2- İyileştirici etkiye sahip kapsaisin maddesi sayesinde, özellikle kanserli hücrelerin yok edilmesinde olumlu etki sağlamaktadır. Araştırmalar, bu maddenin hasta hücreleri apostosis evresinde öldürdüğü belirlenmiştir.

3- Kan dolaşımını hızlandıran acı biberin tansiyon dengeleme, kan dolaşımı ve tansiyonu normal olan vücutlarda yüksek tansiyonu kontrol etmektedir. Bu özelliği ile tansiyon değerlerini normal düzeylerde tutmaya katkı sağlamaktadır.


4- Kış aylarında acı biber tüketilirse vücut ısısını arttırmakta ve üşümeyi önlemektedir. Kış aylarında el ve ayaklarını ısıtamayan kişilere acı biber yemeleri tavsiye edilmektedir.

5- Eklem iltihabına karşı olumlu etkileri olan acı biber, iltihaplanmaya bağlı ağrıları da hafifletmektedir. Ayrıca zona hastalığının neden olduğu ağrıların azalmasına da yardımcı olmaktadır.

6- Acı biber metabolik hızı arttırdığı için kalori yakılmasını ve kilo verilmesini sağlar.

7- Kırmızı acı biber C vitamini bakımından oldukça zengindir. Hatta limondaki C vitamini oranından daha fazladır.

7- İçerdiği antioksidanlar, özellikle E vitamini bağışıklığı güçlendirme etkisine sahiptir. Bağışıklığı güçlendiren acı biber, dolayısıyla hastalıklara karşı kişiyi dirençli yapmaktadır.

8- Tip2 diyabetin oluşumuna karşı koruyucu etkisi olan acı biber, aynı zamanda diyabetik nöropati tedavisinde de katkı sağlamaktadır.

Acı biberdeki vitaminler nelerdir?

Yaklaşık 45 gram gelen 1 adet büyük acı biberde 18 kalori bulunmaktadır. Ayrıca;

Günlük ihtiyacın %11’ini karşılayan 530 IU A vitamini,

Günlük ihtiyacın 2 katını kadar 109 mg C vitamini,

%3’ünü karşılayan 0,3 mg E vitamini,

%8’ini karşılayan 6,4 mcg K vitamini,

%3’ünü karşılayan 10,4 mcg Folat bulunmaktadır.

Acı biberdeki mineraller nelerdir?

Vitaminler kadar mineraller yönünden de oldukça zengin olan acı biber, vücudun gereksinimi olan birçok minerali karşılamaktadır. Acı biber özellikle demir ve manganez bakımından çok zengindir.

100 gram kadar bir acı biberde;

Günlük ihtiyacın %2’si olan 18 mg kalsiyum,

%7’si olan 1,2 mg demir,

%6’sı olan 25 mg magnezyum,

%5’i olan 46 mg fosfor,

%10’u olan 340 mg potasyum,

%2’si olan 0,3 mg çinko,

%12’si olan 0,2 manganez,

%1’i olan 0,5 mcg selenyum bulunmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor