Dudak Şişmesine Ne İyi Gelir, Dudak Şişmesine Bitkisel Tedavi

Dudaklarımız çok ince deriye sahip olduğundan en hassas noktalarımızdandır. Alerji, soğuk, sıcak, böcek ısırması ya da darbeler gibi nedenlerle şişebilir. Dudaklarda olan şişleri geçirmek için evde yapabileceğimiz bazı uygulamalar var. Sıcak veya soğuk kompres, bazı bitkisel çaylar, tuzlu su bunlardan bazılarıdır. 

Dudak şişmesi için evde yapılacaklar:

Sıcak ve soğuk kompres;

Genelde yaralanma ile oluşan dudak şişmelerinde sıcak ve soğuk kompres işe yaramaktadır. 1-2 parça buz, bir havluya sarılarak şişliğin üzerinde beş dakika kadar bekletilir. Havluyu sıcak suya batırıp, şişliğin üzerinde beş dakika kadar beklettiğinizde gene aynı etkiye sahip olacaktır.

Zerdeçal;

Zerdeçal, kil ve bir miktar su ile macun yapılıp şişliğin üzerine konulursa, şişliğin indiğini fark edersiniz. Uygulama sonrası şişliğin olduğu yere bal sürmek, dudak derisinin çatlamasını engelleyecektir.

Poşet çay;

Poşet çayın bir miktar ılımasını bekleyin ve şişliğin olduğu bölgeye sürün. 3-4 dakika kadar sonra şişlik inecektir.

Karbonat;

Özellikle böcek sokmalarında etkilidir. Isırığın iltihap kapmasını engeller, kaşıntıyı ve şişmeyi önler. 3 çay kaşığı karbonatı, 1 çay kaşığı suyla karıştırın ve şişliğe sürün.

Tuzlu su;

Çizikler ve kesikler nedeni ile oluşan şişliklerde etkilidir. Yaranın kurumasını ve şişmesini engeller. Tuzlu su şişliğin olduğu bölgeye sürülür.

Neden dudaklar şişer?

Dudağınızın neden şiştiğini bilemeyebilirsiniz. Dudaklar en fazla alerji kaynaklı şişer. Alerji kaynaklı şişliklerde karıncalanma, yanma veya kaşıntı olabilir. Alerji çok şiddetli olursa dilde de şişmeler oluşabilir. Bu tarz şişlikler genelde hızlıca iner. Fakat, dilde şişme olduğunda mutlaka doktora gidilmesi tavsiye edilir. Dudak şişmesinin nedenleri; polen, hayvan tüyleri, gıda veya toz olabilir.

Böcek sokmaları da dudaklarda şişmelere neden olabilir. Böceğin salyasının ya da zehrinin deri altına girmesi ile hemen reaksiyon başlar. Dudaklarda yanma ve acı hissedilir. Bu durum tehlikeli olabilir. Bazı ilaçların yan etkileri arasında dudak şişmesi olabilir. Hatta tüm yüze yayılan şişmeler oluşabilir.

Yüz ve ellerde derinin kalınlaşması ve renk değişimleri de dudak şişmesine neden olan akromegali hastalığıdır.

Crohn hastalığı, oral herpes, enfeksiyon, sedef ve egzama gibi bazı hastalıklarda dudak şişmesine neden olabilmektedir.

Bu yazı onikibilgi.com kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply