Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır

doğum kontrol hapı nasıl kullanılır

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır ve kullanırken nelere dikkat edilmeli işte detaylar. Doğum kontrol hapları her kadın tarafından rahatlıkla kullanılamaz. Bu nedenle kesinlikle doktora gidilmeli ve doktor tarafından önerilen hali ile kullanılmalıdır. Kullanılacak olan haplara adetin ilk günü başlanılabilir. İlaçlar kullanılırken her gün hemen hemen aynı saatte kullanılması önerilir.

21 tabletlik doğum kontrol hapları:

Doğum kontrol haplarının içerisinde genellikle 21 tablet vardır. İlk kutu kullanılmaya başlandığında her gün aynı saatte almak üzere yaklaşık 21 tablet kullanılır. Tabletler bittikten sonra ilaçlara 7 gün kadar ara verilir. 7 gün içinde adet kanaması başlar. Siz 7 gün sonra tekrar ikinci kutuya başlarsınız. 21 tabletlik doğum kontrol haplarını kullanırken dikkat edilmesi gereken şey, adet ne zaman başlarsa başlasın veya kaç gün sürerse sürsün yedi gün ara verip, sekizinci gün yeni kutuya başlamak gerekliliğidir. Haplara ilk kutu ile başladığınızda adetin ilk günü başlarsanız o ayda koruma altında olursunuz.

28 tablet içeren doğum kontrol hapları:

Bazı doğum kontrol hapları 21 değil, 28 tablet içerirler. Bunun nedeni, arada fark olan 7 hapın hormon hapı olmasıdır. Bu haplarda kullanılırken, 21 tabletlik haplarla aynı kurallar geçerlidir. İlk kutuya adetin birinci günü başlanır fakat, hiç ara verilmez diğer kutuya devam edilir.

Hapların sırası önemli midir?

Doğum kontrol haplarının içeriği tüm haplarda aynı hormonları içermesidir. Bu nedenle sırası önemli değildir. 28 tabletlik olan haplarda 7 hap hormon içerir bu hapların sırası önemlidir. En son bu haplar içilmelidir.

Leave a Reply