Doğum Kontrol Hapı Kullananlarda Damar Tıkanıklığı Riski

doğum kontrol hapı

Doğum kontrol haplarının damar tıkanıklığı yaptığı bilinen bir gerçektir. Fakat, doğum kontrol hapları her kullananda damar tıkanıklığı yaratmaz. İşte, doğum kontrol hapı ve damar tıkanıklığı, hangi hastalarda damar tıkanıklığı riski vardır? Hangi hastalar doğum kontrol hapı kullanmamalıdır?

Doğum kontrol hapı kullananlarda venöz tromboemboli ve arteriel tromboemboli riski artar. Toplardamarlarda olan tıkanıklara venöz, atara damarda, kalp ve beyinde olan tıkanmalara arteriel tromboemboli denilir.

Venöz tromboz denilen damar tıkanıklığı doğum kontrol hapları kullanıldığında en sık görülen tıkanıklıktır. Özellikle bacaklarda damarlarda tıkanıklıklar olarak ortay çıkar. Bazen, buradan kopan pıhtılar kalbe ve beyne giderek orada olan damarlarda da tıkanmalar yaratır. Bu durumda yapılan araştırmalarda sigara kullanan ve doğum kontrol hapı kullananlarda risk bu nedenle çok yüksektir.

Kimler risk altındadır?

Yaşı genç olan ve sigara içmeyen fakat doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda bile damar tıkanıklığı riski vardır. Fakat, 35 yaş üzeri, sigara kullanan kilolu kadınlarda bu risk çok yüksektir. Her yıl doğum kontrol hapı kullanan 100 kadından 5 tanesinde damar tıkanıklığı gelişir. Doğum kontrol hapları hormon içerir ve bitkisel değildir. Bu nedenle etkisi yanında mutlaka yan etkisi de vardır.

Damar tıkanıklığı için diğer riskler nelerdir?

Obezite, sigara kullanmak, ameliyat olmak,

Pıhtılaşma bozukluğu, ileri yaşlar,

Daha önce damar tıkanıklığı geçirmek, hareketsizlik,

Travmalar, kanser, diyabet, anemi, enfeksiyon hastalıkları olarak sayılabilir.

Leave a Reply