Anne sütünü artıran besinler nelerdir


anne sütünü arttırıcı besinler

Anne sütünü artıran besinler ve yiyecekler, anne sütünü ne artırır, işte merak edilenler. Bebekler dünyaya geldikten itibaren en az altı ay anne sütü içmeleri, onların hem zihinsel hem de bedensel gelişimleri bakımından çok önemlidir. Anne sütü bebeklerin temel besin kaynağıdır ve anne sütünü arttıran en temel öğe de su’dur. Emziren annelerin günde 3 litre kadar su tüketmelerinin yanı sıra dengeli beslenme yapmaları sütü arttırmaktadır.

Emziren annelerin kesinlikle öğün atlamamaları, sağlıklı yiyecekleri dengeli bir şekilde tüketmeleri sütün artmasını sağlayacak, bebekleri için de çok besleyici olacaktır. Annelerin beslenme listelerinde yasaklı gıdaların olmaması gerekir, ancak her gıdanın dikkatli tüketilmesine özen gösterilmelidir. Anne sütünün büyük bir kısmı sudan oluşmaktadır ve bundan dolayı su tüketimine önem verilmelidir. Her gün yoğurt, süt ve peynir ile birlikte bir adet yumurtayı mutlaka tüketin.

Yemek öğünlerinde bir porsiyon etli sebze yemeği ve kuru baklagillerden tüketilmelidir. A vitamini açısından çok önemli olan havuç, kayısı ve yeşil yapraklı sebzeler düzenli olarak tüketilirse, hem anne sütü için hem de bebeğin gelişimi için büyük fayda sağlayacaktır. Günlük beslenme programınızda mutlaka taze meyve ve sebzeler olsun. Besin değerlerini korumak için çok fazla siyah çay içilmemesi önerilmektedir.


Anne sütünü arttıran besinler nelerdir?

Siyah susam: Kalsiyum bakımından zengin olan siyah susamın emzirme döneminde tüketilmesi anne sütünü arttırır ve daha verimli olmasını sağlar.

Kimyon: Kimyonun gaz önleme ve kuvvet verme etkisi bulunmaktadır. Bunun yanında emziren annenin daha fazla süt üretmesini de sağlamaktadır.


Arpa: Arpa kullanılarak yapılan çorba ve pilav gibi yiyecekler laktasyonu arttırmaktadır. Arpa ve rezene karışımı da anne sütünün kalitesini arttırmaktadır.

Fesleğen: Sakinleştirici ve sindirim sistemini düzenleyici özelliği bulunan fesleğen, K vitamini bakımından oldukça zengin bir besindir.

Anne sütünü artıran Yeşil sebzeler: Ispanak, taze fasulye, pancar yaprağı, kuşkonmaz, marul ve daha bir çok yeşil sebzeler mineral ve vitamin açısından zengindirler ve laktasyonun artmasını sağlarlar.

Anne sütünü artıran Turuncu ve kırmızı sebzeler: Havuç, tatlı patates ve pancar gibi kırmızı ve turuncu sebzeler beta karoten bakımından zengin gıdalar olup, anne sütünün kalitesini arttırırlar.

Sarımsak: Anne ve bebeğinin bağışıklık sistemini güçlendiren sarımsak, kokusundan dolayı tüketilmez. Ancak sarımsak bebeğin süt emme süresini uzatır, annenin iştahını açtığından beslenmesini arttırır.

Yulaf: Emziren anneler için çok önemlidir. Demir, kalsiyum ve lif bakımından çok zengin bir besindir. Yulafı süt, fındık ya da baharat ilave ederek tüketebilirsiniz.

Anne sütünü artıran Yağlar: Özellikle susam yağı, keten tohumu yağı ve saf zeytinyağı emziren anneler için büyük önem taşımaktadır. Bu yağlar annenin enerjisini arttırdığı gibi, anne sütünün yağlı olmasını ve bebeğin çok daha rahat doymasını sağlar.

Çemen otu tohumu: Üzerinde yapılan bazı araştırmalara göre çemen otu tohumunun düzenli şekilde tüketilmesi halinde anne sütünü önemli oranda arttırdığı tespit edilmiştir.

Anne sütünü azaltan ve arttıran besinler (PROF.DR.İBRAHİM SARAÇOĞLU)

Anne sütünü artıran ekstra 9 yöntem

Anne sütünü artıran kür  (Ahmet maranki)

Emziren anneler nasıl beslenmeli?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor