Doğum kontrol hapını bıraktıktan hemen sonra gebe kalınır mı?

Doğum kontrol hapını bıraktıktan hemen sonra gebe kalınır mı?: Kullanılan doğum kontrol hapları, her gün aynı saatte alındığı taktirde gebeliği %100 gibi bir oranda önlemektedir. Doğum kontrol hapı kullanmak, kesinlikle gebelik istemediğiniz manasına gelmemektedir. Ancak birçok kadın doğum kontrol hapını almayı bıraktıktan ne kadar sonra hamile kalabileceklerini öğrenmek istemektedir. Yazımızda, doğum kontrol hapını bırakır bırakmaz gebe kalınır mı? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. İşte, detaylar;

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar, istediklerinde hapı bırakmaları yeterli olmaktadır. Ayrıca uzun süre doğum kontrol hapı kullanan kadınların, çok daha kısa zamanda gebe kaldıkları gözlenmiştir. Doğum kontrol hapı, bazı durumlarda adetteki düzensizlikleri maskelemektedir. Doğum kontrol hapı almayı bıraksalar da adetleri düzene girmedikçe hamile kalamazlar.

Adet döngüsü doğum kontrol hapını bırakıldıktan ne kadar sonra yeniden yapılanır?

Bu konuda gerçekleştirilen araştırmalara bakıldığında, doğum kontrol hapının bırakılmasından itibaren 3 ay süreyle adet döngüsü düzensiz olabilmektedir. Hapın bırakılmasından itibaren gelen ilk periyoda çekilme kanaması denmektedir. Yaşanan bu kanama, doğum kontrol hapı kullanımı sırasında yaşanandan çok daha farklıdır. Bunu takip eden periyot daha doğala yakın bir periyottur.

Doğum kontrol hapı kullanım süresi, gebeliği negatif etkilemez:

Doğum kontrol hapı ile korunma sağlayan kadınların, hap alımını bıraktıktan sonra hamile kalma sürecinde, başka yöntemlerle korunma yapanlara nazaran 2-6 ay gibi bir gecikmeleri olabilmektedir. Bu konuda gerçekleştirilen çalışmalar 18-40 yaş arasında 3.727 kadınla yapılmıştır. Çalışmaya katılan kadınlar, doğum kontrol hapını bıraktıktan sonra 12 ay süreyle her ay takip edilmişlerdir.

Gerçekleştirilen çalışmaya göre, uzun müddet doğum kontrol hapı alan kadınlar, daha kısa süreli hap kullananlara göre çok daha erken gebe kalabilmişlerdir. Buna bağlı olarak, doğum kontrol hapının kullanılma süresi, hamileliğin oluşumunda herhangi negatif bir etki göstermemektedir.

21 yaşından evvel doğum kontrol hapı kullanmaya başlayanlar:

21 yaşından evvel doğum kontrol hapı kullanmaya başlayan genç kadınlar, ileri yaşlarda hap kullananlardan çok daha güç hamile kalabilmektedir. Genç yaşta hap kullanmaya başlayanlarda, temelinde başka önemli sağlık sorunları olabileceği için, doğum kontrol hapı bırakıldığında bunlar ortaya çıkmakta ve hamilelik oluşması güçleşmektedir.

Doğum kontrol hapı bırakıldığında dikkate alınacaklar:

  • Genel kadın sağlığı: PCOS (Polikistik Over Sendromu), tiroid fonksiyonları ve hipofiz bezi hastalıkları hamile kalma sürecinde negatif etki yapmaktadır. Aşırı şekilde zayıflık veya şişmanlık da hamileliği zorlaştırmaktadır.
  • Kadın üreme sağlığı: Tıkalı olan tüpler, pelvik enfeksiyonlar ve endometriosis gibi durumlar da hamile kalmayı önlemektedir.
  • Erkek üreme sağlığı: Erkeklerde düşük sperm sayısı olması ciddi bir etkendir.
  • Cinsel ilişki sıklığı: Hamilelik ihtimalini maksimumda tutabilmek amacıyla haftada 2-3 kez cinsel ilişkiye girilmelidir.
  • Kadının yaşı: Hamilelik ihtimali 35 yaşından sonra azalmaktadır. Bir yıl süreyle herhangi bir korunma olmaksızın cinsel ilişkiye giren 19-26 yaş arasındaki kadınlarda hamilelik ihtimali %92 dolaylarındadır. Bu oran 35-39 yaş aralığındaki kadınlarda %82’ye düşmektedir.

Hamile kalabilmek pek çok faktörle ilgilidir. Doğum kontrol hapının bırakılması gebe kalma konusunda en önemli adımlardan biridir. Hapın bırakılması ile ilgili karar alırken, vücut sağlığının uygun olması oldukça önemlidir. Kadınların sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilmeleri için folik asit desteği ve vitaminlerle birlikte, sigaranın bırakılması, alkol tüketilmemesi ve stresin en azda tutulması gerekmektedir.

Doğum kontrol hapı bırakıldıktan ne kadar sonra hamile kalınır?

Doğum hapı ve spiral sonrası hemen hamile kalınır mı?

Kaynak: hurriyetaile.com/sizin-icin/saglik/dogum-kontrol-hapini-birakir-birakmaz-gebe-kalinir-mi_25294.html





1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply