Gebelikte kızamıkçık (Rubella) enfeksiyonu


gebelikte kızamıkçık

Gebelikte geçirilen kızamıkçık enfeksiyonu anne karnındaki bebekte anormalliklere ve hatta bebeğin ölümüne bile neden olabilen tehlikeli bir durumdur. Yüksek ateş ve vücutta döküntüler yaratan kızamıkçık, lenf bezlerinde şişmeler, baş ağrısı ve eklem ağrıları da yaratır. Hastalık genelde havaya öksürük ve hapşırma ile yayılan virüsün alınması ile başlar. İşte, gebelikte kızamıkçık yani ;

Kızamıkçığın kuluçka süresi yaklaşık olarak 14-21 gün aralığındadır. Aşı yapıldığında ömür boyu hastalığa karşı bağışıklık kazanılır. Gebelik düşüncesi olan kişiler gebelikten önce mutlaka kızamıkçık aşısı vurdurmalıdır. Aşı olunduktan 1 ay sonra hamile kalınması tavsiye edilir. Kızamıkçık aşısı canlı bir aşı olduğundan gebelikte asla vurulmaz. Fakat, emzirme döneminde aşı uygulanabilir.


Kızamıkçığın gebeliğe etkileri

Gebelikte geçirilen kızamıkçık, bebekte anormalliklere ve ölüme, düşüğe neden olabilir. Gebeliğin 12. Haftasında geçirilen enfeksiyon %50 oranında bebeği etkisi altına alır. Bu nedenle 12.haftada geçirilen kızamıkçıkta gebelik sonlandırılır. Gebeliği sonlandırmak istemeyen anne adaylarına ilaçlar verilir fakat bu ilaçlar bebeği korumamaktadır.


Gebeliğin 13-16. Haftalarında geçirilen kızamıkçık sonucunda bebekte işitme sorunları, 17. Haftada fetusa zarar vermeyebilir. Kızamıkçık virüsü nedeni ile, göz sorunları, işitme kaybı, zeka sorunları, dalak büyümesi, öğrenme güçlüğü, anemi, düşük doğum ağırlığı oluşabilir. Bebekte kızamıkçık kaynaklı oluşan sorunlara konjenital sendromu denilir.

Kızamıkçık bulguları

Sağırlık, katarakt, retinopati,

Mikrosefali, ventrikülomegali,

İntrakranial kalsifikasyon, kardiyak malformasyonlar,

Pnömoni, sarılık, hemolotik anemi, trombositopeni sayılabilir.

Genelde kızamıkçık geçiren gebelerde %5-9 oranında düşük, %2-3 oranında ölü doğum meydana gelir. Gebelerde kanda Rubella IgM’nin pozitif olması ile 15 gün sonra yapılan kan testinde IgM’nin 4 kat artması ile teşhis koyulur. Bebekte rubella tanısının koyulması için bebeğin amniyon sıvısında virüse rastlanılmalıdır. Gebelikte bebeğin etkilenmesi riski nedeni ile gebelik sonlandırılır. Eğer gebelik 13-16. Haftalardaysa hemen gebelik sonlanırken, 16. Haftalar sonrası bebeğe bir zararı olmadığı düşünülür.

Gebelikte kızamıkçık aşısı

Kızamıkçıkta yapılan testin ismi, rubella IgG’dir. Bu test pozitif çıkarsa kızamıkçığa karşı bağışıklığınız var demektir. Negatif olduğunda mutlaka aşı yapılmalıdır. Özellikle gebe kalmayı planlıyorsanız 30 gün önce mutlaka aşı yapılmalıdır. Aşı canlı virüs olduğundan asla gebelikte uygulanmaz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor