Diyet Yaparken Doğru Bildiğimiz 20 Yanlış

Kilo verme ile ilgili gerek sosyal medyada, gerek se tüm yazılı medyada sıklıkla bir sürü diyet listesi ve mitler dolaşmaktadır. Bu diyetler ve mitlerin, neredeyse %90’ı kulaktan dolmadır. Üstelik, dolaşan diyet listelerinin de başarılı olması imkansızdır. Çünkü diyet listeleri şahsa özel hazırlanır. Her insanın metabolizması birbirinden çok farklı işlemektedir.

Tek öğün yemek ye, hızlı kilo verirsin!

Tek öğün yemek yediğinizde hızlı kilo alırsınız. Çünkü, vücudunuz, yemek az geliyor ya da kıtlık var diye kendini korumaya alır ve yediklerinizi depolar. Daha sonra ilk yemek yediğinizde, bu sefer yağ olarak depo yapmaya başlar. Bu nedenle, birden bire göbek, basen ve kalçalardan kilo almaya başlarsınız. İdeal olan durum, her 3 saatte bir defa yemek yemek ve ara öğünlerle atıştırma yapmanızdır.

Akşam saat 19.00’dan sonra yemek yememek zayıflatır!

Kilo vermek için, 3 ana öğün ve 3 ara öğün ile beslenmek gereklidir. Saat 19.00’dan sonra yemek yenilir. Ama mümkün olduğunca düzenli ve az yemek tüketilmelidir. Asla öğün atlanmamalıdır. Özetle, akşam yemek yememek size kilo verdirmez, hatta zorlaştırabilir.

Meyve kilo aldırmaz, diyet yaparken sınırsız tüketilir!

Meyveler diyet yaparken kesinlikle tüketilmelidir. Fakat bilindiğinin aksine, meyveler düşük porsiyonlarla tüketilmelidir. Meyvelerin içinde bulunan meyve şekeri, aslında kilo aldırıcıdır ve glisemik endeksi yüksek olduğundan hızla acıkmanızı sağlamaktadır. Bu nedenle meyve yenilmelidir, ama günde 1-2 porsiyon geçilmemelidir.

Ekmek, makarna gibi karbonhidratları bırak, zayıflarsın!

Diyet yapılırken yapılan en büyük hata, karbonhidratların hızla kesilmesidir. Karbonhidratlar kesildiğinde, hücreler ihtiyaçları olan glikojen ihtiyaçlarını kaslardan kullanmaya başlar. Bu nedenle de, kaslarda erimeler meydana gelir. Kilo verdiğini sanan kişi, aslında kaslarını ve vücutta olan suyu kaybetmiş olur.

Sadece protein ye, hızlı kilo verirsin!

Evet, protein ile beslenmeye başladığınızda hızla kilo verirsiniz. Fakat verdiğiniz kilo, kasların erimesi ve su kaybı ile oluşur. Çünkü vücut, protein yanında karbonhidrata da ihtiyaç duymaktadır. Aynaya baktığınızda, yanaklarınız ve kollarınız eriyor, fakat göbek ve kalçalarınız yerindeyse kas kaybınız var demektir. Bu nedenle, asla protein diyetini tek başına yapmayınız.

Her tür spor zayıflatır!

Spor yapmak tabi ki kilo verme açısından çok önemlidir. Fakat yaptığınız sporda, yediğinizden fazla enerji yakmanız gerekmektedir. Özetle, her spor zayıflatabilir ama temposu ve yapılış şekli, diyetinizle birlikte olursa zayıflatır.

Sauna, hamam zayıflatır!

Kesinlikle zayıflatmaz. Sauna ve hamamlarda, sadece vücuttan su kaybı yaşarsınız. Ölü hücreleriniz temizlenir, kendinizi daha dinç hissedersiniz.

Sabah aç karna içilen limon ve sirke zayıflatır!

Limon suyu ve sirke içmenin, kilo verme ya da yağ yakma gibi bir özelliği yoktur. İçindeki mineraller sayesinde sirke faydalıdır. Limon, bol C vitamini içerdiğinden sağlığa faydası vardır. Fakat bu ürünleri sürekli kullanırsanız midenize zarar verirsiniz.

Seks kalori yakmanızı sağlar!

Evet, seks bir miktar kalori yakmanızı sağlar, fakat kilo vermeye yardım etmez. Seks sadece vücutta hormon dengesi sağlayarak, sizi dinç ve sağlıklı tutar.

Maydanoz ve lahana suyu zayıflatır!

İki sebze de ödem çözücüdür. Fazla tüketildiğinde, çok fazla idrar attırarak su kaybı yaşamanıza neden olur.

Kepek ekmeği kilo vermeye yardımcıdır!

Kepek ekmeğinin kalorisi ile beyaz ekmeğin kalorisi arasında pek bir fark yoktur. Bu nedenle, kepek ekmeği kilo aldırmaz diye düşünmeyin.

Zeytinyağı kullanıyorun, kilo aldırmamakta!

Evet, zeytinyağı kilo aldırmaz ve diyetlerde mutlaka önerilir. Fakat, zeytinyağı kilo aldırmaz diye çok fazla yerseniz, besleyici olduğundan kilo alırsınız. 1 gram zeytinyağı 9 kaloridir.

Alkolün kiloya etkisi yoktur!

Alkol ile birlikte alınan gıdalar sayesinde hızla kilo alırsınız.

Su  içersem zayıflarım!

Evet, su içmek çok önemlidir. Vücuttan toksik maddelerin atılmasını sağlar. Vücutta eksik olan mineralleri yerine koyar. Fakat ne yazık ki, tek başına diyet yapmadan su içmek zayıflatmaz. Üstelik, zaten normal bir insan günde 8-10 bardak kadar su içmek zorundadır.

Az uyku uyumak kilo verdirir!

Az uyku, hem metabolizma hızını yavaşlatır, hem de daha fazla acıkmanızı sağlar. Genelde az uyuyan insanlarda kilo fazlası vardır.

Sigarayı bırakmak kilo aldırır!

Bu tamamen psikolojik bir durumdur. Sigaranın yerini yiyeceklerle kapatmaya çalışırsanız kilo alırsınız. Bol spor yapmak ve dengeli beslenmek, sigarayı bıraktıktan sonra kilo almanızı engeller.

3 beyazdan uzak dur, zayıflarsın!

3 beyazı tamamen hayatınızdan çıkarmak tehlikelidir. Bunun yerine, bunları dengeli ve yeterince tüketmek sizin kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Tüm ürünlerin ligth olsun, kilo verirsin!

Bir ürünün ligth olması, kilo aldırmayacağı anlamına gelmemektedir. Önemli olan, etikette olan kalori değerinin düşük olmasıdır.

Kırmızı et yemiyorum ve beyaz et tüketiyorum!

Kırmızı et, kesinlikle gerekli olan bir besindir. Haftada 1-2 defa, kesinlikle yağsız ve ızgara olarak tüketmek kilo vermek için gereklidir.

Sıcak ve soğuk su iç, zayıflarsın!

Sıcak ve soğuk su içmek, kilo vermede bir şey fark ettirmez. Sadece, mideden çıkma süreleri farklı olmaktadır. Soğuk su 20 dakika, sıcak su 80 dakikada vücuttan çıkmaktadır.

Kaynak: Bu yazı, tavsiyeediyorum.com/makale_11859.htm kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply