Karında Oluşan Şekil Bozuklukları ve Tedavisi

Karındaki Şekil Bozuklukları Tedavisi; Karın Germe ve Yağ Alma: Genel olarak kilolu kişilerde görülen karın şekil bozukluğunun zayıf kişilerde de görülme ihtimali bulunmaktadır. Cilt alt yağ dokusu ve kaslarda şekil bozukluğu oluşacaktır. Bu bozukluklar karın ve bel bölgesindeki çeşitli şekil bozukluklarıdır.

Karındaki Şekil Bozuklukları Nedenleri ve Etkileri

Karında oluşan şekil bozukluklarının en başlı sebebi kilodur. Çok hızlı kilo alıp verme karın derisinin esnemesine sebep olacak ve buna bağlı olarak sarkma, çatlama gibi şekil bozuklukları ortaya çıkacaktır.

Gebelik dönemi de karın şekil bozukluklarına sebep olan önemli bir nedendir. Gebelik döneminde karın çok fazla gerilmektedir. Çok fazla gerilen karın doğumla birlikte boşluğa düşmektedir. Bu durum da özellikle doğum çatlakları olarak adlandırılan çatlaklara sebep olacaktır. Ancak gebelik dönemindeki çatlaklar özellikle art arda yapılan doğumlarda ve ikiz, üçüz doğumlarına artış göstermektedir.

Gebelik sonrasında karın eski haline yakın şekle dönebilir. Ancak hiçbir şekilde eski haline tam olarak dönme ihtimali yoktur.

Hangi Duruma Karşı Hangi Metod Uygulanmaktadır?

Çatlak ve kas gevşekliği gibi faktörler söz konusu olmadığında karın bölgesindeki şekil bozukluğu yağ birikimiyle sınırlı kaldığında Liposuction yöntemi olarak bilinen yağ aldırma yöntemi en doğru yöntemdir.

Hastanın alt karnında çok az miktarda sarkma, göbek çevresinde çatlama ve alt karın bölgesinde genel bir gevşeklik söz konusuysa Liposuction yöntemi yeterli olmayacaktır. Bu durumlara karşı basit karın germe operasyonu yapılmalıdır.

Ancak hastanın alt karın bölgesinde ciddi manada karın sarkması söz konusuysa, karın bölgesinde oluşan çatlaklar göbek deliğine kadar ulaşıyorsa, karın gevşekliği alt karınla sınırlı kalmıyor hem alt karında hem de üst karında gevşeklik meydana gelmişse karın germe operasyonu yapılmaktadır.

Zamanlama

Karın şekil bozuklukları için uygulanan özellikle karın germe ameliyatı hasta kilo vermeden yapılan bir ameliyat değildir. Karın germe operasyonunun asıl amacı kilo vermeden kaynaklı olarak meydana gelen karın sarkması ve çatlaklarına karşı tedavi yapmaktır. Bunun için eğer ki hasta kilo vermeye devam ediyorsa karın germe operasyonu yapılmayacaktır. Karın germe operasyonunun yapılması için hastanın kilo verme süresini tamamlamış olması gerekmektedir. Eğer ki hasta daha fazla kilo vermeyi düşünüyorsa karın germe operasyonunu ertelemelidir.

Hamilelik sonrasında karın germe operasyonunun yapılması için hem zayıflama sürecinin tamamlanması hem de vücut dokularının yerine gelmesi için çalışılmaktadır. Karın germe operasyonunun gebelikten sonra yapılması için ise 1 yıl kadar beklemek gerekmektedir.

Ancak hamilelikten sonra yeniden bir hamilelik düşünülüyorsa ve bu hamilelik 1 – 2 yıl içinde düşünülüyorsa karın germe operasyonu diğer hamilelikten sonraya ertelenmelidir.

Operasyon Öncesinde Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler

Operasyon öncesinde hastaların yapması gereken en önemli şey kilolarını minimum seviyeye indirmektir. Bunun için hastalar operasyon öncesinde zayıflama süresini tamamlamış olması gerekmektedir. Olabildiğince kilo vermiş olmanız operasyonunuzun daha başarılı geçmesini sağlayacaktır.  Bunun haricinde beslenmeye dikkat etmekte karın germe operasyonu için önemlidir. Özellikle operasyondan iki gün önce katı gıda tüketimi bırakılmalı sıvı gıda tüketilmeye başlanmalıdır.

Karın germe operasyonunda sigara kullanımı vücudu olumsuz etkilemektedir. Bunun için de karın germe operasyonundan bir hafta önce sigara kullanımı bırakılmalıdır.

Mini Karın Germede Neler Yapılıyor?

Mini karın germe operasyonu göbek deliğine kadar yapılan bir karın operasyonu değildir. Mini karın operasyonunda yalnızca alt karına operasyon yapılmaktadır. Yapılan operasyon öncesinde gerekliyse Liposuction da yapılabilir. Mini karın germe operasyonu kısaca öncelikle Liposuction ile yağ aldırılmalıdır. Daha sonra alt karın bölgesine karın germe operasyonu yapılmalıdır.

Karın Germe Operasyonunda Neler Yapılıyor?

Karın germe operasyonu mini karın operasyonuna göre daha kapsamlı bir ameliyattır. Mini karın bölgesinde alt karın üzerine operasyon yapılmaktadır. Ancak karın germe operasyonu göbek deliğine kadar ulaşan daha kapsamlı bir operasyondur. Bu operasyonda öncelikle göbek üzerindeki cilt gerilmekte ve göbek deliğinin koruması yapılarak alt ve üst karın yeniden oluşturulmaktadır.

Karın germe operasyonunda bazen karın germe operasyonuyla birlikte Liposuction da yapılmaktadır. Liposuction ve karın germe operasyonu birlikte yapıldığında daha başarılı bir operasyon gerçekleştirilmiş olur.

Operasyon Sonrası

Genel anestezi ile yapılan karın germe operasyonları genel olarak zorlu geçen bir süreçtir. Hem mini karın operasyonunda hem de karın germe operasyonu sonrasında hastaların tuvalet harici yatarak istirahat etmesi gerekmektedir. Minimum istirahat süresi 2 gündür. 2. Günün sonunda hasta yavaşça yürüyebilir. Ayağa kalkıldığında hastanın dik yürümesi ağrıya sebep olacağından öne hafif eğik yürünmesi daha rahat yürünmesini sağlayacaktır. Drenler genel olarak 3. Ya da 4. Gün alınmaktadır. Ancak hastanın dikişlerine hastanın iyileşme sürecine göre farklılık da gösteriyor olsa genel olarak beşinci günden sonra alınmaktadır. 1 ile 2 hafta boyunca vücutta ödem ve morluklar devam edecektir. 2 hafta sonunda ödem ve morluklar kalmayacaktır. Bunun sonrasında hastanın işine dönmesi için kendine 10 gün zaman vermesi gerekmektedir. 2 hafta sonrasında uzun zaman yürüyüş yapabilirsiniz. 1 ay sonra ağır sporlara başlayabileceğiniz gibi karın kasları üzerine bir buçuk ay sonra çalışmaya başlanılmalıdır.

Komplikasyonlar

Ameliyat sonrasında çeşitli komplikasyonların görülmesi gayet normal bir durumdur. Genel olarak karın bölgesindeki dikişlerin etrafından üçüncü günden sonra iltihaplanma ve kızarıklık oluşmaktadır. Çok sık olmamakla beraber bazı durumlarda kanama meydana gelebilir. Kanamanın oluşması sık rastlanılan bir durum değildir ancak antibiyotik tedavisi gerektirmektedir. Bazen de kan birikimi değil vücutta sıvı birikimi oluşur. Kızarıklık, şişlik ve morlukların görülmesi genel olarak meydana gelen ve oluşan belirtilerdir. Ameliyat sonrasındaki ilk 10 gün karın bölgesi hassastır. Ters hareket ve baskılara karşı özel bir hassasiyet meydana gelecek ve ağrı sızlama görülebilecektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply