Burun Estetiği Ameliyatları sorular ve cevaplar

Burun Estetiği Ameliyatları sorular ve cevaplar

Burun Estetiği Operasyonunda Ağrı Olur Mu?

Burun estetiği ameliyatında yapılan anestezi nedeniyle ı süresince her hangi bir ağrı hissetmezsiniz. Ancak burun estetiği ameliyatından sonra çok hafif ağrıların oluşması normaldir. Bunun için doktorunuz size kullanabileceğiniz bir ağrı kesici yazacaktır. Burun estetiği ameliyatında her hasta olmasa da bazı hastalar ilk gece şiddetli ağrıları olduğunu söylemektedir. Ancak ağrıdan ziyade burun estetiği ameliyatı olanlar ilk gece nefes almakta zorlandıklarını dillendiriyorlar. Bunun sebebi ise ameliyattan sonra burun şeklinin oturması ve korunması için burun içine yerleştirilen semptomlardır. Bu semptomlar ameliyattan bir gün sonra çıkarılmaktadır. Hastanın da nefes alması kolaylaşmaktadır.

 • Burun Estetiği Ameliyatının Riskleri Var Mı?

Her ameliyat risk taşır. Sonuç olara vücudunuzda bir bölge kesilmektedir ve bu normal işleyişe aykırı bir durumdur. Burun estetiği ameliyatı da bu nedenden risk taşıyan bir ameliyattır. Burun estetiği ameliyatından sonra kanama ve enfeksiyon meydana gelebilir. Bu her burun ameliyatından sonra olan bir durum değildir. Ancak olma ihtimali vardır. Bu belirtiler oluştuğunda doktora söylemeniz yeterlidir.

 • Burun Estetiği Ameliyatıyla Birlikte Başka Operasyon Yapılır Mı?

Estetik ideal görünüme ulaşmak için yaptırılan bir operasyondur. Bazı hastalar birkaç estetik operasyon geçirmek isteyebilir. Ancak bunları aynı anda geçirip geçiremediklerini merak ederler. Eğer ki hasta birkaç ameliyatı yaptırmaya karar verdiyse ayrı ayrı yaptırmasına gerek yoktur. Tek seferde birkaç operasyon geçirebilir.

 • Sağlık Sigortası Burun Estetiği Ameliyatını Karşılıyor Mu?

Sağlık sigortası bazı estetik ameliyatlarının ücretinin bir kısmını karşılamaktadır. Eğer ki burun estetiği yalnızca estetik amaçlı yapılıyorsa sağlık sigortası ameliyat ücretini karşılamayacaktır. Ancak burun estetiği kırılan bir burun, nefes alamayan bir burun sebebiyle yapılıyorsa sağlık sigortası estetik görünüm açısından yapılan kısmı değil nefes alma açısından yapılan kısmın ücretini karşılamaktadır.

 • Nefes Alma Problemim İçin Yapılan Ameliyatta Estetikte Yapılabilir Mi?

Bazı hastalar nefes alma problemi yaşadıkları için burun ameliyatı olurlar. Ancak bu hastalar nefes alma problemlerini düzelttirirken estetik görünümlerini de düzeltmek isterler. Bu durumda hastanın hem nefes alma problemi için ameliyat yaptırabilir hem de estetik yaptırılabilir.

 • Estetik Ameliyatının İyileşme Sürecini Geciktiren Tıbbi Durumlar Var Mıdır?

Estetik ameliyatların iyileşme sürecini geciktiren tıbbi durumlar vardır. Bu gecikmeler genel olarak burnun iç yapısıyla ilgilidir. Bazı burun yapıları estetik ameliyat için yeterince uygun değildir.

 • İlk Muayeneden Ne Kadar Sonra Operasyon Yaptırılmalıdır?

İlk muayeneyle operasyon arasında net bir zaman dilimi yoktur. Ancak bazı hastalar ani karar verip çok kısa sürede operasyonu gerçekleştirmeye karar alırken, bazı hastalar 1 yıl kadar bile operasyonu geciktirmektedir.

 • Açık Teknik Mi? Kapalı Teknik Mi?

Burun estetiği açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki farklı şekilde yapılmaktadır. Doktorların önerileri her iki teknik arasında çatışmaktadır. Bazı doktorlar açık tekniği önerirken, bazı doktorlar kapalı tekniği önermektedir. Açık teknikte burun daha kolay şekillendirilmektedir. Ancak burunda iz kalma ihtimali bulunmaktadır. Ancak kapalı teknik yalnızca çok az ve basit operasyon gerektiren burunlar için uygulanmaktadır. Kapalı teknikte burunda iz kalmamaktadır.

 • Burun Estetiği Sonrasında Burunda İz Kalıyor Mu?

Her ameliyattan sonra mutlaka iz kalır. Ancak genel yapılan ameliyatlarda dikiş işleri çok belirgin ve büyük olmaktadır. Tabi ki burun estetiğinde böyle bir durum söz konusu değildir. Kapalı burun estetiklerinde operasyon tamamen burun içinde yapılacağından burun dışında hiçbir iz olmayacaktır. Açık burun operasyonlarında ise burun tabanında küçük iz kalabilir. Ancak bu iz gözle görülmesi zor olan bir izdir.

 • Burun Estetiği Operasyonundan Sonra Burun Daha Fazla Mı Akar?

Burun estetiği ameliyatından hemen sonra burun normalden biraz daha fazla akabilir. 1 – 2 hafta kadar bu durum oluşabilir. Ancak 1 – 2 haftadan sonra bu durum da son bulacaktır.

 • Sigara Kullanımı Burun Estetiği Sonrası İyileşme Sürecini Geciktirir Mi?

Burun estetiği sonrasında mümkünse iyileşene kadar sigara kullanılmamalıdır. Çünkü sigara kullanımı hem burun estetiğinden sonra iyileşme sürecini uzatacaktır. Hem de sigara kullanımı yapılan estetik ameliyatın olumsuz yönde etkilenmesine ve sonuçlanmasına sebep olacaktır.

 • Hemopatik İlaçlar Şişme ve Morarmayı Engelliyor Mu?

Hemopatik ilaçları estetik ameliyatı olan herkesin kullandığı söylenemez. Çünkü bu ilaçların kesinlikle şişme ve morarmaya iyi geldiğiyle ilgili kesin bir kanıt elde edilmiş değildir. Ancak hemopatik ilaçlar kullanan hastaların birçoğunun yorumu bu ilaçların şişme ve morarmayı minimize ettiğidir. Bunun için de kullanan hastalar engellenmemekte hatta desteklenmektedir.

 • Burun Estetiği Operasyonunda Uyuyor Mu Olacağım?

Burun estetiği operasyonlarında lokal anestezi yapılmaz. Genel anestezi yapılır. Dolayısıyla da burun estetiği operasyonu süresince uyuyor olursunuz.

 • Operasyon öncesi ve sonrasında beslenmemi sınırlandırmam gerekiyor mu?

Burun estetiği operasyonu olmadan önce mutlaka bir gece önceden hiçbir şey yememeniz gerekiyor. Birşeyler tüketmeniz ameliyat sırasında çeşitli semptomların oluşmasına sebep olacaktır. Ameliyat sonrasında ise bir saate kadar bir şey tüketmemelisiniz. Ameliyattan bir saat sonra hafif şekilde bir şeyler tüketmeye başlayabilirsiniz.

 • Operasyon Sonrası Eve Gidebilir Miyim?

Burun estetiği operasyonundan sonra hastaların 1 gün gözetim altında tutulması önerilmektedir. Ancak hasta ısrarla eve gitmek isterse refakatçi ile gidebilir.

 • Operasyondan Sonra Ne Zaman Araç Kullanmaya Başlayabilirim?

Burun estetiği operasyonundan sonra hemen araç kullanmamalısınız. Ancak operasyonun üzerinden 24 saat geçtikten sonra araç kullanmaya başlayabilirsiniz.

 • Burun Estetiğinden Sonra Dikişler Ne Zaman Alınıyor?

Burun estetiği operasyonlarının hepsinde dikiş olmamaktadır. Operasyonda dikiş varsa dikişleriniz bir hafta sonra alınacaktır.

 • Yara Dokusu İçin Kortizon Veriliyor Mu?

Yara dokusu için burun estetiği operasyonundan sonra kortizon genel olarak verilmemektedir. Ancak bazı hastaların derisi çok kalındır ve bazı hastalarda şişme çok fazla görülmektedir. Bu durumda yalnızca burun ucuna çok az uygulanabilir.

 • Burun Estetiği Operasyonundan Sonra Kaç Kez Kontrole Gidiliyor?

Burun estetiği operasyonunda hastalar genel olarak 3. Gün yedinci gün ve daha sonra bir yıla kadar her ay kontrole gidilmelidir.

 • Ameliyattan Sonra Burna Takılan Atel Ne Zaman Çıkarılır?

Burun operasyonları sonrasında burun dışına atel takılmaktadır. Bu atel bir hafta sonra doktor tarafından çıkarılmaktadır.

 • Operasyondan Sonra Ne Zaman Rahat Nefes Alınmaktadır?

Burun estetiği operasyondan hemen sonra nefes almakta zorlanabilirsiniz. Ancak özellikle ilk bir hafta hastaların sümkürmemesi önerilmektedir.

 • Operasyon Sonrası Gözlük Takılır Mı?

Burun operasyonu sonrasında gözlük takabilirsiniz. Ancak doktorunuza gözlüğünüzü göstermeli ve nasıl takmanız gerektiğiyle ilgili mutlaka danışmalısınız.

 • Ne Zaman Spor Yapabilirim?

Burun estetiği operasyonundan sonra birkaç gün hiçbir harekette bulunmamalısınız. Hatta birkaç gün yürüyüşten dahi uzak durmalısınız. Operasyondan birkaç gün sonra tempolu yürümeye başlayabilirsiniz. Basit egzersizleri bir hafta sonra yapabilirsiniz. Ağır sporları ise bir ay sonra yapmaya başlamalısınız.

 • Burun estetiği operasyonundan sonra burun büyür mü?

Burun estetiği operasyonu yetişkinlere yapıldıktan sonra burun büyümeyecektir. Ancak burun estetiği operasyonunun gençlere yapılması durumunda burun büyümeye devam edecektir. Bunun için de burun estetiği operasyonu için 18 yaş önemli bir yaştır.

 • Burun Estetiği Operasyonlarında Sonuç Tam Olarak Ne Zaman Ortaya Çıkıyor?

Burun estetiği operasyonlarından sonra elbette ki burunda gözle görülür bir değişme olacaktır. Ancak bu değişme burnun oturmuş hali değildir. Burun son halini tam olarak 1 yıl sonra almaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply