Diş sararması nasıl geçer, Nasıl önlenir?

dişlerin sararmaması için yapılacaklar

Diş sararması nasıl geçer, nasıl önlenir, işte ayrıntılar. Dişlerin sararması hepimizin ortak sıkıntısıdır. Dişlerin sararmasının pek çok nedeni olabilir. Yanlış fırçalama, yanlış diş fırçası kullanma, asitli yiyecek ve içecekleri çok fazla kullanma, sigara, kahve ve çayı çok tüketme diş sararmasının bazı nedenleridir. Pek çok insan diş doktorlarında dişlerini beyazlatma işlemi uygulatmaktadır. Oysa bazı alışkanlıkları değiştirdiğimizde dişlerimizin rengini koruyabiliriz. İşte, diş sararmaması için ne yapmalı?

Diş sararması nasıl geçer?

Asit, diş minesine en fazla zarar veren maddedir. Asit sayesinde diş minesi aşınır ve böylece dişler eskisinden çok daha sarı gözükür. Uzmanlar, mümkün olduğunca asitli içeceklerden uzak durulmasını illa içilecekse pipet yardımı ile içilmesini öneriyor.

Piyasada satılan tüm diş beyazlatma ürünleri içinde karbonat bulunmaktadır. Fakat, karbonat oranı farklıdır diğer bazı maddeler ile karışmıştır. Pek çok insan, dişlerini beyazlatmak için karbonatı kendi evinde yapar ve kullanır. Sonuç olarak, diş minesi ciddi manada zarar görür. Sararmış, pürüzlü diş yüzeyi yanı sıra hassasiyet oluşur. Dişleri temizlemek için bu tür ev karışımları yapılmamalıdır. Piyasada satılan diş beyazlatıcı macunlar kullanılabilir.

Sigara içmek, kahve, çay kullanmak dişlerin sararmasına neden olur. Ayrıca kullanılan şekerli yiyecekler ve içecekler dişler üzerinde plak oluşumunu sağlar. Plaklar temizlenmez ise, dişlerin sararmasına neden olur. Plaklar ve diş taşları temizlendiğinde dişler orijinal rengine döner.

Günlük su tüketimimiz tam olmalıdır çünkü, günlük su ihtiyacı karşılanmadığında tükürük azalır ve yoğunlaşır. Bu durumda tükürüğüm temizleme etkisi ortadan kalkar. Dişler üzerinde plak oluşur. Bu nedenle günlük 1.5-2 litre kadar su mutlaka tüketilmelidir.

Dişlerde oluşan çarpıklıklar, düzgün olmaması dişlerin daha fazla sarı gözükmesini sağlar. Gün ışığını yeterince alamayan dişler olduğundan daha fazla sarı gözükür bu nedenle, ortodonti tedavisi mutlaka olunmalıdır.

Düzenli olarak diş doktoruna gitmek ve plakları, diş taşlarını temizletmek orijinal rengini sabit tutacaktır. Unutulmaması gereken şey, dişlerin orijinal bir rengi olduğu ve bu renkten daha fazla açılmayacağıdır. Bunu, diş doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

One Response

  1. Selin_k 18 Mart 2016

Leave a Reply