Diş ipi, diş macunu ve diş fırçası nasıl kullanılır?


diş sağlığı

Diş ipi, diş macunu ve diş fırçası nasıl kullanılır, en doğru kullanım yöntemleri için okumaya devam edin. Ağız bakımında en önemli olan konu dişleri günde 2 defa fırçalamak ve diş ipi ile dişlerin aralarını temizlemektir. Bu uygulamalar ile yemek sonrası dişlerimizde, diş etlerimizde oluşan diş plaklarının temizlenmesidir. Diş plakları zamanla gelişerek, diş taşlarını ve diş çürüklerini, diş eti iltihaplarına neden olmaktadır. Pek çok hasta diş ipi ve fırçalamayı yanlış bildiğinden etkisiz uygulama yapmaktadır. İşte, diş ipi, diş macunu ve diş fırçası nasıl kullanılır?

Diş fırçası nasıl seçilmelidir ve nasıl kullanılmalıdır?


Diş hekimleri diş fırçası seçimi yaparken yumuşak kıllı veya orta sert fırçaların seçilmesi gerektiğini söylüyor. Küçük başlı olan fırçalar ağzın her noktasına rahatlıkla ulaştığından yumuşak kıllı ve yuvarlak başlı fırça seçimi yapılmalıdır.

Dişlerinizde çarpıklık ve aralıklar varsa ortası düşük yanları yüksek fırçalar kullanılmalıdır. Dişler çok sıkı birleşik ise kesinlikle diş ipi kullanılmalıdır. Fırçalama yaparken asla fırça ıslatılmamalıdır. Bu durumda fırça işlevini kaybeder. Doğrusu, fırçanın kuru iken kullanılmasıdır. Fırça temizlendikten sonra, asla başına kapak takılmamalıdır. Bu nedenle fırça nemli kalır ve içinde bakteri ve mantar ürer. Dişleri, fırçaladıktan sonra, ağzın içinin çok iyi şekilde çalkalanması gerekir. Diş fırçalamanın en önemli noktası budur. Diş fırçalarken diş etinden dişlere doğru fırçalama, daha sonra dairesel hareketler ile dişleri fırçalama işlemi yaklaşık 2 dakika süre ile yapılmalıdır.


Diş macunu ne kadar kullanılır?

Diş macunu, kullanılırken asla ıslatılmamalıdır. Islanan diş macunu etkili olan temizleme özelliğini kaybeder. Diş macunu fırçaya mercimek tanesi kadar koyulmalıdır. Bunun fazlası dişlere ve diş etlerine zarar verir.

Dişler ne zaman fırçalanır?

Dişler, yemek yedikten yaklaşık 1 saat kadar sonra fırçalanmalıdır. Yemekten hemen sonra fırçalama yapılırsa besinlerle alınan asit, ağzın içine yayılacaktır. Dişler sabah kalkınca ve akşam yemeğinden sonra fırçalanmalıdır.

Diş ipi nasıl kullanılır?

Diş ipinizden 45 cm. kadar ip koparın. Bir kısmını elinize sarın ve diğer elin orta parmağını ya da işaret parmağına az biraz ip sarın. Dişlerin arasından ipi kaydırarak geçirin. Her dişin arasına girerek kalan tüm yiyecek parçalarını diş arasından geçirin.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor