Dalak Büyümesi Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi nasıl yapılır?

Dalak büyümesi belirtileri ve nedenleri

Dalak Büyümesi Neden Olur Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi nasıl yapılır: Dalak, midenin arka kısmında bulunan hayati bir organdır. Dalak büyümesi fark edilmeyen fakat önemli bir sorundur. Çünkü, dalak hem bağışıklık sistemine destek verir hem dekanı süzer ve temizler. Dalak büyümesi, iştahsızlık, yorgunluk, sarılık, kansızlık, ateş ile kendini belli eder. İşte, dalak büyümesi belirtileri ve nedenleri;

Dalağın görevleri:

Dalak, kanı süzer ve içinde zararlı bakterileri, eski kırmızı kan hücrelerini atar,

Bağışıklık sisteminin bir parçasıdır çünkü lenfosit üretir. Lenfosit, beyaz kan hücresindedir ve enfeksiyonlarla savaşır,

Kırmızı kan hücreleri ve trombositler için depo yeridir.

Dalak büyümesi belirtileri:

Dalak büyümesi çok nadir belirti veren bir durumdur. Sıklıkla doktor muayenesi sırasında kendiliğinden ortaya çıkar. Fazla yemek yememek, karnın sol bölgesinde şişlik ve ağrı kaynaklıdır. Sol omza yayılabilen bir ağrıdır. Yorgunluk, solgun olma, kilo kaybı, enfeksiyona sık yakalanma, kolay kanamalar, sarılık, anemi, gece terlemesi, ateş başlıca belirtilerdir.

Dalak büyümesi neden olur?

Vücudumuz dalağa ne kadar ihtiyaç duyarsa o oranda dalak büyür. Fazla lenfosit üretmek için dalak büyür. Kırmızı kan hücrelerine zarar veren ve lenfosit üretimine neden olan hastalıklar dalağın büyümesine neden olur.

Kan bozukluğu

Kan hastalıkları olan hemolitik anemi, kırmızı kan hücrelerinin bozulmasına neden olur ve dalağın büyümesi oluşur. orak hücre anemisi, talasemi gibi hastalıklarda üretilen zararlı kan hücreleri dalak tarafından temizlenmek için dalak kendini büyütür.

Kan akışında azalma

Dalakta, damarlar boyunca hareket eden kan akışında azalma olduğunda dalak büyür. Karaciğer hastalıkları ve hipertansiyon kaynaklı oluşabilen bu hastalıklarda, dalakta kan basıncını etkiler ve dalak büyür.

Kanser

Lösemi ve lenfoma gibi kanser türlerinde dalakta büyüme oluşur.

Metabolik hastalıklar

Hurler sendromu, Gaucher hastalığı, Niemann Pick hastalığı dalağın büyümesine neden olan metabolik hastalıklardır.

Enfeksiyonlar

Mononükleoz, AIDS, Hepatit, sıtma, verem, anaplazmoz, CMV enfeksiyonu dalak büyümesine neden olur.

Dalak büyümesi tedavisi:

Dalak büyümesi tedavisinde önemli olan konu, dalağın neden büyüdüğünün bulunması ve tedavi programının yapılması ile oluşur. Burada ana amaç, dalağın neden büyüdüğüne bağlı tedavidir. Siroz kaynaklı dalakta büyüme varsa, siroz tedavi edilir. Altta yatan neden enfeksiyon ise, antibiyotik tedavisi, kanser ise kemoterapi uygulaması yapılır.

Dalak büyümesi, hayati tehdit oluşturuyorsa dalak ameliyat ile alınabilir. Lösemi, talesemi ve dalak damarlarında kan pıhtılaşması sorunu varsa dalak ameliyat ile alınabilir. Dalaksız yaşayan insanlarda enfeksiyon riski çok yüksek olduğundan her sene mutlaka aşı olunmalıdır.

4 Comments

  1. yesim 2 Nisan 2018
  2. yesim 2 Nisan 2018
  3. yesim 2 Nisan 2018
  4. Alican 14 Nisan 2018

Leave a Reply