Çok sık karşılaşılan 14 sağlık sorunu ve pratik tavsiyeler

sik-sik-karsilastigimiz-saglik-sorunlarina-pratik-cozumler

Birçok insanın sıklıkla karşılaştığı sağlık sorunları ile ilgili doğal ve pratik çözümler sunmaya çalışacağız. Burun tıkanıklığından güneş yanıklarına kadar birçok konuda pratik çözümler bu yazımızda.

Özellikle yaz mevsiminde sıkça maruz kalınan böcek ısırığı, güneş yanığı, ter kokusu, araç tutması ve topuklardaki çatlaklar gibi problemlerden, kış aylarında yaşanan öksürük ve ateşlenme gibi sağlık sorunlarına varana kadar herkes için iyi gelecek çözümleri şifa olsun diye derlemeye çalıştık.

1- Vücut ağrıları için doğal çözüm

Vücudunuzdaki ağrılarınız için ağrı kesici ilaçlar kullanmadan evvel evinizde yapabileceğiniz pratik bir yöntem vereceğiz. İlk önce bir çorap içinde ya da keseye pirinç koyun. Bunu çok sıcak olmayan fırında ısıtın. Isıttıktan sonra bu pirinç dolu çorap ya da keseyi ağrıyan bölgenize yerleştirin. Pirinç dolu kese ya da çorap soğuduğunda yeniden ısıtıp ağrıyan bölgenize uygulayın.

2- Kalıcı ve dayanıklı makyaj

Havalar aşırı sıcak olduğunda makyajınız pek de kalıcı olmaz. Aloe-vera, anti-mikrobiyel özelliklidir ve akne ile sivilcelere iyi gelmektedir. Ayrıca makyajınızın uçup yok olmasına neden olan cilt gözeneklerindeki yağları azaltmaktadır. Aloe-vera’nın nemlendirme ve sıkılaştırma özelliği de bulunduğundan makyaj bazı olarak da kullanabilirsiniz. Ufak bir hatırlatma; bu yeşil jel yüzünüzde tortu bırakabilir aklınızda olsun.

3- Tırnak sararması neden olur nasıl geçer

Uzun müddet bakımsız ve ojeli kalan tırnaklar zamanla sarımsı bir renk alabilmektedir. Sararan tırnaklarınızı beyazlatmak için hidrojen peroksit ve karbonat kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle tırnaklarınızı 10 dakika süreyle ılık bir suda tutun. Sonrasında iyice kurulayın. Üç yemek kaşığı karbonat ve bir yemek kaşığı hidrojen peroksiti karıştırarak macun haline getirin. Pamuklu bez kullanarak sararmış tırnaklarınıza sürün. 3-5 dakika kadar bu şekilde kaldıktan sonra ılık suyla tırnaklarınızı yıkayın. Haftada en az iki kez uygulamayı tekrarlayın.

4- Doğal Ateş düşürücü:

Yüksek ateşe maruz kaldığınızda ateş düşürücü ilaçlara sarılmaktan çok, soğuk bir bardak suyun içine bir adet limonu dilimleyin ve bu limonlu suyun içine bir sünger batırarak vücudunuza ve yüzünüze yavaşça sürün. Cildinizde şok yaratmaması için suyunuzun çok soğuk olmamasına dikkat edin. Limon ve su bileşimi ateşinizin düşmesine yardımcı olacaktır.

5- Burun tıkanması nasıl geçer

Burun tıkanıklığı yaşadığınızda burun spreylerine başvurmaktan ziyade, soğanın nefes açıcı özelliğini kullanabilirsiniz. Öncelikle bir adet soğanı bir tabağa dilimleyin ve bunu yatağınızın yan tarafına yerleştirin. Soğanın keskin olan kokusu burun tıkanıklığınızı giderecektir.

6- Öksürüğe ne iyi gelir

Öksürükten rahatsızsanız kurtulmak için öksürük şurubu kullanmak yerine, zencefil ve bal karışımı hazırlayıp kullanın. Bu karışım hem öksürüğün hafiflemesini sağlayacak hem de boğazınızın yumuşamasına yardımcı olacaktır.

7- Yol tutmasına ne iyi gelir

Yol tutmaları bütün keyfimizi kaçırabilecek bir durumdur. Mide bulantısı vücudumuzun fazla miktarda tükürük üretmesinden meydana gelmektedir. Fazla tükürük oluşumu kusmaya hazırlanan vücudumuzun bir habercisidir. Bu duruma en iyi gelen şey zeytindir.

Zeytin içeriğindeki tanik asitten dolayı ağzınızın içindeki tükürük üretimini düşürmektedir. Mide bulantısının ilk başlangıcında oldukça etkilidir. Dolayısıyla bulantı başlayacağını anladığınız anda 2-3 adet siyah veya yeşil zeytin yiyin ve hem bulantılarınızı hem de yol tutmalarını unutun.

Ayrıca, seyahate ya da herhangi bir yola çıkıyorsanız zencefil çayı içmeniz de fayda sağlar. Zencefil çayı midenizdeki kasılmaları azaltır. Hazırlamak için 100 ml suyun içine 1 çay kaşığı kadar rendelenmiş taze zencefil ekleyin ve demledikten sonra da bir çay kaşığı kadar bal da ilave edebilirsiniz. Çayınızı soğuttuktan sonra yola çıkmadan 30 dakika önce tüketin.

8- Güneş yanıkları için ne yapılmalı

Bronzlaşmak isterken aşırı güneş altında kalarak güneş yanığı sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız içerisinde asetik asit olan sirke, kaşınma, iltihaplanma dolayısıyla da güneş yanığına oldukça iyi gelmektedir. Vücudunuza süreceğiniz sirke sayesinde cildinizin pH dengesini yeniden sağlayabilir ve iyileşmesine katkıda bulunabilirsiniz. Sirke lazer uygulamalarının sonrasında da tavsiye edilir. Antiseptik özelliği olan sirke soyulma ve su kabarcıklarına karşı da yardımcıdır.

Uygulama için biraz kağıt havlu, peçete veya ince pamuklu bir bezi elma veya üzüm sirkesine batırıp ıslatın. Sonra da bunu yanık bölgenize yerleştirin ve kuruyana kadar bekletin. İhtiyaç duyduğunuzda yeniden ıslatıp koyun. Varsa bir sprey şişesine sirke doldurun püskürterek uygulayın.

9- Güneş yanığı yatıştırıcıları:

Güneş yanığı acısını en etkili şekilde dindiren şey anti-inflamatuar etkisi olan aloe-veradır. Yanık acısını yatıştırmak için aloe-vera jeli veya %95-100 saf aloe-vera içeriği olan herhangi bir ürün de kullanabilirsiniz.

Güneş yanığından etkilenen cildinizi serin ve nemli tutabilmek için 10 damla lavanta yağı ile süt tozunu karıştırıp kullanabilirsiniz. Bu karışımı vücudunuza sürün, sonrasında küvetinizi ılık suyla doldurun ve içine de ilave edin. Bu suda 10-15 dakika kadar kalın. Göreceksiniz güneş yanığının etkilerini yatıştıracak.

10- Topuk çatlaklarına çözüm

Yaz aylarında topuklarımız oldukça fazla kuruyup çatlamaktadır. Ayak tabanlarındaki ve topuklardaki çatlaklara içerisinde protein enzimleri bulunan papaya meyvesi oldukça iyi gelmektedir. Bu tedavi için papaya meyvesini püre yaparak çatlamış bölgelere sürün ve 15 dakika kadar bekletin. Sonrasında ılık suyla yıkayıp durulayın. Bu uygulamayı haftada iki defa yapabilirsiniz.

11- Koltukaltı ter kokusu nasıl geçer

Yaz aylarının en kötü durumu koltukaltı ter kokusudur. Ancak bu durum çözümsüz de değildir. Karbonat hem teri buharlaştırır hem de kokuya neden olan bakterileri yok eder. Karbonat alkali olup, terin asidik yapısıyla birleştiğinde gaz şekillenir ve terin anlık olarak buharlaşmasına yol açar. Karbonat gözeneklerdeki teri önlemez, sadece cilt yeni ter oluşturana kadar hızlıca kurumaktadır.

Elma sirkesi de naturel bir deodoranttır diyebiliriz. Koltukaltlarına elma sirkesi sürdüğünüzde tüm gün terlemenizi en aza indirir. Bu uygulamayı ayaklarınız için de yapabilirsiniz.

12- Böcek ısırmasına ne iyi gelir

Yaz aylarında en çok muzdarip olunan konulardan biri de böcek ısırmalarıdır. Bu durumlarda kaşıntının azaltılması için geleneksel bir Çin metodunu uygulayabilirsiniz. Bu metotta ısırılan ve kaşınan bölgenin üzerine muz kabuğu ile beş dakika kadar masaj yapılmaktadır. Ovaladıktan sonra ısırılan bölge yıkanmamalı, muz kabuğunun tortusunun bir miktar kalmasına özen gösterilmelidir.

Sinek ve böcek gibi haşeratın ısırmalarına karşı diğer bir doğal çözüm de karbonattır. Bir çay kaşığı karbonat ve iki tatlı kaşığı suyu karıştırın ve macun haline getirin. Isırılan bölgeye uygulayın, göreceksiniz kaşıntınız azalacak.

13- Alerjik döküntüler için ne yapılmalı

Deri döküntüleri, polen, bazı besinler, sinek veya böcek ısırması, stresten kaynaklanan alerjenlere karşı insan vücudunun vermiş olduğu bir tepkidir. Yaz aylarındaki sıcaklıklar ürtiker problemin artmasına neden olmaktadır. İçeriğinde tanik asit bulunan siyah veya yeşil çaylar, kan damarlarını büzmekte ve doğal bir şekilde kanamayı durdurmaktadır. Ayrıca cildi gerginleştirmekte ve şişlikleri azaltmaktadır.

Birkaç tane yeşil çay demlik poşetini 5 dakika kadar sıcak suda bekletin. Bunları buzdolabında tutun ve deri döküntüsü olan bölgeye 15 dakika kadar uygulayın.

14- Uyku sorununa ne iyi gelir

Uykuya geçişte güçlük yaşıyorsanız bitkilerin özelliklerinden faydalanın. Bir takım bitkiler uykuya hazırlamada birebirdir. Mesela akdiken ağrı kesici bir etkiye sahiptir. Ayrıca gerginlik ve sinirlilik haliyle savaşmakta kalp atımlarını düzenlemektedir. Kediotu bitkisi de sakinleştirici ve spazm çözücü özelliğe sahiptir. Çarkıfelek, stresle savaşmada çok önemlidir. Hem rahatlatır hem de ağrı kesici özelliği sayesinde sizi uykuya daldırır.

Ihlamur da çok rahat bir uyku için önemli bir bitkidir. Fazlaca tüketmeden kullanılması gerekir, çünkü fazlası uyarıcı etkiye sahiptir ve enerji sağlar. Bütün bu bitkileri ister demleyip beklettikten sonra soğuk olarak da tüketebilirsiniz.

Leave a Reply