Çocuklarda ve gençlerde depresyon belirtileri nelerdir?

Çocuklarda ve gençlerde : Depresyon sadece yetişkinlerde oluşan bir hastalık değildir. Çocukluk çağında ve ergenlikte sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Bu tür depresyonda çocuklarda farklı fiziki hastalıklar da oluşabilir. Sinirlilik, içe kapanıklık, can sıkıntısı, kendini sevmeme ve özgüven yetersizliği oluşabilir. Bu belirtiler, ergenlik belirtilerine çok benzediğinden anlamak çok zordur. İşte, gençlerde ve çocuklarda depresyon;

Çocuklarda depresyon belirtileri (1-3 yaş arası):

Ağlama krizleri ve üzgün olma hali, hırçın ve sinirli olma, yemek yeme sorunları, uykusuzluk, yalnız kalma korkusu ve oyun oynamayı istememek başlıca belirtilerdir. Bu çocuklar konuşmayı ve yürümeyi geç öğrenirler. Algılama yetenekleri yavaş gelişir.

Okul öncesi depresyon belirtileri (3-6 yaş):

Kolay kızma, üzgün olma, neşesizlik, mutsuzluk, katılma isteğinin azalması, içe dönük olma, yeme ve uyku sorunları, huzursuzluk, sinirli tepkiler verme ve kimsenin onu önemsemediğini düşünmek başlıca belirtilerdir.

İlkokul çağında depresyon belirtileri(6-12 yaş):

Moral bozukluğu, üzüntü, konsantrasyon sorunları, hafıza zayıflığı, okul başarısızlığı, suçluluk duygusu, uyku sorunları ve intihar düşüncesi başlıca belirtilerdir.

Buluğ çağında çocuklarda depresyon belirtileri (13-18 yaş arası):

Baş ağrısı, kilo verme, uykusuzluk, azalan özgüven, kayıtsızlık, konsantrasyon sorunları, kapris, gelgitli olma hali, başarısızlık, intihar etme fikri ve denemeler başlıca belirtilerdir.

Depresyonun bu yaşlarda en önemli tedavisi hastaların hızlı bir şekilde anlaşılmasıdır. Uzun süre boyunca belirtiler devam ediyorsa ve hiç değişiklik olmuyorsa anne, baba ve öğretmenler bunu fark etmelidir. Çocukların yakınları hobilerden vazgeçilmesi, davranışlarda aşırılık, evden kaçma, alkol ve uyuşturucu kullanma, aileden kendini soyutlama gibi durumları gözlemliyorlarsa hemen uzman yardımı almalıdırlar.

Çocuklarda depresyon neden olur?

Genelde çocuklarda depresyon nörobiyolojik ya da psikososyal oluşur. Bununla beraber biyolojik ve genetik etmenler, beyin hasarları, stres hormonlarında yaşanılan aksaklıklardan kaynaklanan depresyon da oluşabilir.  Bazı yaşanılan kötü olaylar, ailenin ayrılması, ölüm ve boşanmalar da depresyona neden olabilir.

Çocuklarda depresyon tedavisi:

Çocuklarda depresyon tedavisinde planlama, çocuğun durumuna göre hazırlanmaktadır. Bu durumda aile terapisi yapılmalıdır. Terapi yapılacaksa mutlaka öğretmeni ve okul bu durumu bilmelidir. Genellikle çocuklarda bu uygulama oyun ve müzik eşliğinde yapılır. Ayrıca çocuklara ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir. Bu tedavilerin kesinlikle çocuk psikiyatristi tarafından yapılması önerilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply