Bebeklerde alerji neden olur belirtileri ve tedavisi


bebeklerde alerji

Bebeklerde neden olur belirtileri ve tedavisi: sıklıkla karşılaşılan durumlardır. Vücudun yabancı madde olarak algıladığı, gıda, böcek veya kokuya vs. karşı olan aşırı tepkilerine alerji denilir. Bebeklerde şiddetli ağlama, kaşıntı ve kızarıkla kendini belli eden bu durum kesinlikle tedavi edilmelidir. İşte, ve tedavisi;

Nazal (burun) alerjileri


Burun kaşıntıları, burun akması, burun tıkanması, aksırma ve sulanan, kaşınan göz başlıca belirtilerdir. Genelde toz, hayvan tüyü ve kepeği, sigara dumanı nedenli bebeklerde alerji oluşur. Burun alerjisinde tedavi, genelde antihistaminler ve dekonjestanlar ile yapılır. Bu tedavide bebeklerde hafif uyuşmalar oluşabilir. Burun spreyi kullanan bebeklerde hafif kanamalar oluşabilir.

Besin alerjileri


Besin alerjisinde burun tıkanması, isilik, kızarıklık, egzama, yüzde şişmeler, gaz, midede şişme, kusma, ishal, kurdeşen ve kabızlık oluşabilir. Bebeklerde en sık görülen alerji türüdür. Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde, anne sütünde olan bir maddeye, büyükbaş hayvan ürünlerine, yumurta, fıstık, süt, buğday, ceviz, soya, balıklar kaynaklı oluşabilir. Bebeklerde olan besin alerjisinde, alerji yaratan besinden uzak durmak gereklidir. Ayrıca bebeklere özel ilaçlar da verilebilir. Yüzün şişmesi, nefes almada zorlanma, kusma ve ishal durumunda hemen acil servis aranmalıdır.

Çevresel alerjiler

Kurdeşen, kızarıklık, isilik, dil ve ağızda şişmeler, nefes almada zorluk, hızlı kalp atımı, sersemlik, baş dönmesi, bulantı ve ishal başlıca çevresel alerji belirtileridir. Böcek zehirleri, arı sokması başlıca nedenleridir. Tedavisinde arı sokması varsa hemen bu bölgede olan arının iğnesi çıkarılır. Bebekte nefes alma zorluğu, yüzde şişme, sersemlik, bayılma gibi belirti olduğunda hemen acile gidilmelidir.

Anaflaksi

Anaflaksi, çeşitli alerjiler kaynaklı şiddetli reaksiyonlardır. Solunum güçlüğü, bilinç kaybı, bayılma, yüzde, dilde, boğazda ve hava yollarında şişme başlıca belirtileridir. Bebeğin solunum yollarında tıkanmalar oluşarak hayati tehlike yaratabilir. Hemen 112 acil servis aranmalı ve epinefrin iğnesi vurulmalıdır.

Evcil hayvan alerjileri

Bebeğin bağışıklık sistemi bir hayvan alerjisine karşı iltihapla burun ve hava yollarında tıkanmalara neden olabilir. Gözlerin sulanması, burun akması, aksırmaya ve astım öksürükleri, hırıltılı solunuma neden olabilir. Ciltte kızarmalar ve kurdeşen oluşabilir. Kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanların tüyü, kılı ve kepeklere neden olur. Bebeğe neye karşı alerjisi olduğuna dair test yapılır ve kedi, köpek varsa evden uzaklaştırılır.

Sezonluk alerjiler

Gözlerde sulanma, burun akması, burun tıkanması, aksırma ve öksürük başlıca belirtilerdir. En yaygın olan nedenleri,  ot, çimen, polenler kaynaklı oluşur. Bu nedenle yaz aylarında ve ilkbahar ve sonbaharda görülürler. Doktor reçeteli antihistamin verebilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor