Çocuklarda domuz gribi ve Korunma yolları

çocuğunuzu domuz gribinden anne sütü ile koruyun

Çocuğunuzu domuz gribinden anne sütü ile koruyun

Domuz gribinin tıptaki adı H1N1 virüsüdür. Anne sütü çocuklarınızı domuz gribinden koruyan en önemli unsurdur. Ayrıca, yazımızda iki yaşın altındaki çocuklarda H1N1 virüsünden korunmanın yollarını anlatacağız. 

1- Bebeğinizi çok sık öpmeyin:

İki yaş altı çocuklarda H1N1 virüsü çok ağır ve tehlikeli olabilmektedir. Özellikle kış aylarında bu yaş grubundaki çocukların kapalı ortamlarda tutulmaması çok önemlidir. Anne ve babaların, bebekle sürekli ilişkide olanların el temizliklerine dikkat etmeleri gerekir. Çocuğunuzu beslemeye başlamadan önce akan suyun altında ellerinizi en az 1 dakika yıkayın. ya da nezle gibi bir hastalığınız varsa bu süreçte bebeğinizi kesinlikle öpmeyin ve mümkünse maske takarak yaklaşın. Dışarıdan gelen kişiler bebeğin yanına yaklaşmadan elbiselerini değiştirmeleri, el ve yüzlerini iyice temizlemeleri önerilmektedir.

2- Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir:

Bebekleri pek çok hastalıktan koruyan anne sütü H1N1 virüsüne karşı da koruma sağlamaktadır. Bebeğin bağışıklığını güçlendiren anne sütü gribin çok daha şiddetli seyretmesini önlemektedir. Özellikle 6 aydan küçük bebeklerin emzirilmeleri üst solunum yolu enfeksiyonları ve ishal gibi birçok sorunun da hafif geçmesini sağlamaktadır.

3- Hastalıkta bile emzirmeye devam edin:

Bebeğin en önemli ve başlıca besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütü bebekteki bağışıklığı kuvvetlendirmekte ve hastalıklarla mücadele etmesine yardımcı olmaktadır. Anne hastalansa bile emzirmeye devam edilmelidir. Emzirmenin kesilmesi gereken hastalıklar AIDS ve basil yayan akciğer veremi gibi çok az sayıdaki hastalıktır. Hastalıkta anne vücudunda ortaya çıkan koruyucu maddeler, emzirme ile bebeğe de geçmekte ve bebeğin aynı hastalığa yakalanmasını önlemektedir.

4- Bebeğini hasta olsa bile emzirilmeli:

Bebeğiniz hastalansa bile onun için en doğru olan şey emzirilmeye devam edilmesidir. Hastalanan bebekler sıvı ihtiyacı duyduklarından diğer sıvıların yerine anne sütü daha faydalı olur.

Bebeklerde acil tıbbi yardım gereken haller nelerdir?

Bebeğin ateşi 38,5 dereceyi geçtiyse,

Nefes alıp vermede zorlanıyor ve hızlı nefes alıyorsa,

Bebeğin bedeninde morarma veya solukluk varsa,

Yeterli beslenemiyorsa,

Huzursuzluk, halsizlik ve sürekli uykuya meylediyorsa

Uyarılara yeterli cevapları veremiyorsa acilen doktora götürülmesi gerekmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply