Bronşite iyi gelen yiyecekler


bronşit

Bronşite iyi gelen yiyecekler, bronşite ne iyi gelir, işte bronşit hakkında merak edilenler. Bronşit aslında akciğerlerde oluşan iltihaplar ile oluşur. Akciğerlerde fazla mukus salgısı olmasıyla öksürük, ateş, boğaz ağrıları oluşabilir. Öksürükler şiddetli olduğunda mutlaka doktora gözükmek gereklidir. İşte, bronşite iyi gelen yiyecekler;

Bronşite iyi gelen yiyecekler


Sarımsak

Sarımsak doğal antibiyotik olduğundan bronşitte kullanılabilir. Enfeksiyon ile mücadele ederken, akciğer doku iltihabına neden olan enzimler sarımsak ile baskılanır. Bu nedenle bronşitte, sarımsak tüketimi arttırılmalıdır.


Mantar

Akciğerde oluşan doku hasarını düşüren ve akciğerin iyileşmesini sağlayan mantarlar, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Nane

Nane içinde bulunan mentol, mukus birikiminin öksürükle atılmasını sağlar. Bronşit tedavisinde belirtilerin hafiflemesi için kullanılır.

Zencefil

İltihap önleyici özelliği ile,  akut bronşitte kullanılır. Kuru öksürük ve balgam sökmek için zencefil kullanılır. Ayrıca, ishal, hazımsızlık ve mide ağrısında kullanılır.

C vitamini

Antioksidan olan C vitamini, bronşitte kesinlikle kullanılmalıdır. Kırmızı biber, maydanoz, kekik, sebzeler, brokoli, portakal gibi besinler bol C vitamini içerir. Ayrıca bronşitte doktorunuz size takviye C vitamini verecektir.

Bronşitte evde neler yapılabilir?

Bronşit tedavisinde, havanın soğuk değil, sıcak ve nemli olması gerekir. Bu nedenle, kaloriferlerin üzerine 1 tas su koyulmalıdır. Hava sürekli nemlenmelidir. Ara ara alınan sıcak banyo ile ciğerlerde olan mukus öksürükle dışarıya atılır.

Öksürüğü hafifletmek için okaliptüs yağı kullanabilirsiniz. 3 su bardağı suya 15 damla okaliptus yağı damlatılıp, koku bitinceye kadar koklanması gerekir. Bu sayede ciğerlerde mukus çözülür ve öksürükle atılır.

Bol su içmek, bronşitin akciğerlerde olan hasarını azaltır. Günde 7-8 bardak su ve çorba tüketilmelidir.

Günde 8 saat kadar uyuyun ve dinlenin bu sayede bağışıklık sisteminiz çalışmaya başlayacaktır.

Bronşitte asla sigara içilen yerlerde olmayın ve uzak durun.

Soğuk hava bronşitte öksürüğü arttırır bu nedenle dışarıya çıkınca maske kullanın.

Ağır kokulardan parfüm, boya gibi kokulardan uzak durun.

Boğazı yumuşatmak için bol bitki çayı kullanın.

Bronşitten korunmak için yapılacaklar

Bronşitten korunmak için koku olan yerlerde mutlaka maske kullanın ve sigarayı bırakın. Her sene mutlaka grip aşısı olun. Toz ve duman gibi kötü hava koşullarından uzak durun. Bronşitten korunma için ellerinizi bol sabun ile yıkayın. Hasta olan kişilerle temas kurmayın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Yorumlar

  1. yurdaer pangal 28 Ocak 2016

Konu hakkında yorum yap veya soru sor