Çocuklarda bademcik ve geniz etinde büyüme


çocuklarda bademcik ve geniz eti büyümesi

Çocuklarda görülen ve geniz etinde büyüme, çocukların yüz gelişimlerinde değişikliklere, dikkat eksikliğine, hafıza sorunlarına, gelişme ve büyüme ile ilgili gerilemeye neden olabilmektedir.

Çocuklarda bademcik ve büyümesi kalıtımsal, alerjik ve pasif sigara içiciliği gibi birçok nedene bağlı olarak görülebilmektedir. Çocukların bademcik ve geniz etindeki büyüklük burundan yapılan solunumu engellemektedir. Buna bağlı olarak yapılan ağız solunumu uzun müddet devam ettiğinde yüz, diş ve damak gelişiminde önemli sorunlara yol açabilmektedir. Çocukların zamanla gelişme ve büyümelerinde bozukluk olmakta, yüzleri ince, uzun ve yanakları basık olabilmektedir. Kesici üst dişleri ayrıklaşmakta ve dişlek bir görüntüleri olmaktadır. Alt çeneleri de zamanla geride kalarak şekil bozukluğu yaşanmaktadır. Bu duruma “Adenoid Face” yani geniz eti yüzü denmektedir. Oluşan diş ve damak problemlerinde ileriki yaşlarda ortodontik tedavi şekilleri gerçekleştirilmektedir.

Çocukların hafıza ve dikkat eksikline dikkat edin.


Bademcikler yapılan muayene sırasında rahatlıkla görülür, ancak geniz etinin görülebilmesi için radyolojik tetkikler ve özel aletler gerekir. Normalden çok daha büyük olan bademcikler üzerinde tüketilen gıdalar birikir ve ağız kokusuna da neden olabilir.

Bademcik ve geniz eti büyümesi, çocukların beyinlerinin yetersiz oksijen almasına neden olur. Bu da çocuklarda hafıza sorunları, dikkat eksikliği ve de öğrenmede güçlük meydana getirebilmektedir.


Çocuklarda uyku apnesi de gelişmede gerilik yaşatır.

Çocuklarda bademcik ve geniz eti büyümesi uyku apnesi sendromuna neden olan en önemli durumdur. Bademcik ve geniz etinde büyüme olması, çocuklarda iştahsızlığa neden olabilmekte, uyku apnesi yaşanmasına, bundan dolayı da geceleri horlama ve solunum durması yaşatabilmektedir. Bademciklerin aşırı büyük olması çocuklarda yutkunma sorunlarına yol açmakta, bununla birlikte de beslenme sorunlarına yol açabilmektedir.

Uyku apnesi, uyku sırasında aşırı hareketlilik, uyku kalitesinin düşmesi ve uykuda fazla efor gösterilmesi nedeniyle de çocuğun gelişiminde sorun yaratmaktadır. Bu durum yapılan araştırmalarda kesin olarak tespit edilmiştir. Tedavisi yapılmadığı taktirde kronik kalp ve akciğer sorunları da yaratabilmektedir.

Bademcik ve geniz eti büyümesi olan çocukların kesinlikle doktor takibine alınmaları gerekmektedir. Çocukların büyümelerinde ve gelişimlerinde sorunlar görüldüğünde modern cerrahi yöntemlerle tedavileri gerçekleştirilebilmekte ve bu sorunları tamamen yok edilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor