Bebeklerde Soğuk Algınlığı Belirtileri ve Tedavisi


bebeklerde soğuk algınlığı

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Belirtileri ve Tedavisi: Bebeklerde sık rastlanan hastalıkların başında soğuk algınlığı gelir. Burun ve boğazda virüslerin iltihap yapması ile oluşur. Sıklıkla bebeklerde görülmesinin nedeni, bağışıklık sisteminin henüz gelişmemiş olmasıdır. Bu durumda yeni doğan bir soğuk algınlığı geçiriyorsa hemen doktora götürülmelidir. İşte, bebeklerde soğuk algınlığı belirtileri ve tedavisi;

Bebeklerde soğuk algınlığı belirtileri

Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısının kalın ve sarı, yeşil renk olması, 38 derece altı ateş, hapşırma, öksürük, gözlerde kızarma, iştah kaybı, huzursuzluk, uyku sorunu, nefes alma sorunu nedeni ile emzirmede sorun olması olarak sayılabilir.


Bebeklerde soğuk algınlığı neden olur?

Bebeğinizin yanında öksüren veya hapşıran birinin olması, bebeğin soğuk algınlığı mikrobunu havadan almasına neden olur.


Hastalığı olan kişi bebeği öperse, elleri ile ona dokunursa hastalığı bulaştırabilir. Bebekler ellerini ağızlarına götürdüğünden hasta kişi bebeğin ellerine dokununca bebeği hasta eder.

Bebek kirli yüzeye bırakılınca veya dezenfekte edilmeyen oyuncaklarla virüs kapabilir.

Dezenfekte edilmeyen su kapları, biberon ve emziklerden de hastalık kapılabilir. Bu durumda yapılması gereken şey, anne ve baba dahil olmak üzere soğuk algınlığı geçiriliyorsa bebek çok ellenmemeli ve bebeğin yanına gelindiğinde ağızlık takılmalıdır. Bebeklerin bağışıklık sistemi düşük olduğundan korunmalıdır.

Bebeklerde soğuk algınlığı tedavisi

Bebeklerde soğuk algınlığı oluştuğunda virüs kaynaklı oluşur. Bu nedenle antibiyotiğin hiçbir etkisi olmaz. Virüsler için geliştirilen ilaçlar azdır ve bebeklerde tavsiye edilmez. Sadece ateş düşürücü şuruplar bebeğe verilir. Bebeklerde aspirin bu durumda reye sendromuna neden olduğundan asla verilmemelidir.

Altı aylıktan küçük bebeklerde

Anne sütü bağışıklığı arttırdığından emzirmeye devam edilmelidir.

8 çay kaşığı temiz su ile yarım çay kaşığı tuz karıştırılıp, bebeğin burnuna damlatılır.

Bebeğin başını yukarıda tutarak, rahat nefes alması sağlanır.

Altı aydan büyük bebeklerde

Yukarıdaki tedavileri uygulayın, aralıklı olarak su verin, ılık domates ve sebze çorbası içirin.

1 yaşından büyük bebeklere zencefil ve bal karışımı verilir.

Acil doktora gitmeniz gereken durumlar

Emziremiyorsanız ve beslenmiyorsa, nefes alma sorunu varsa, ateş 38.5 üzerindeyse, kusacak kadar öksürük varsa, aşırı uykulu ve hareketsizse hemen doktora gidin.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor