Cilt kuruluğu nedenleri ve tedavisi


cilt kuruluğu

kuruluğu nedenleri ve tedavisi

Cilt kuruluğu cildin nemi ve suyu tutmaması ile kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Çatlamalar, pul pul dökülmeler ciltte kendini belli eder. İlerleyen ve tedavi edilmeyen durumlarda ciltte kanama, derin kırışıklıklar ve ağrı bile oluşabilir. İşte, cilt kuruluğu nedenleri ve tedavisi;


Cilt kuruluğu, aşırı olduğunda egzama gibi hastalıklar oluşabilir. kuru cilt, şeker hastalığı, tiroid sorunları ve kötü beslenme, su içmeme gibi nedenlerle de oluşabilir. Egzama olmak, ciltte iltihaplanma başladığını gösterir. Bu nedenle ciltte kaşıntı ve pullanmalar oluşur. Hemen tedavi edilmelidir çünkü, egzama zamanla çok daha kötüleşir.

Cilt kuruluğunda, cilt sertleşir, pul pul dökülmeler, soyulma, kaşıntılar oluşur. Kuru cilt, hızlı çatlar ve cilt üzerinde olan çatlaklardan mikrop ve bakteri cilt altına rahatlıkla alınır. Ciltte ağrı yapan kızarıklıklar varsa bunun nedeni bakteriyel enfeksiyon olabilir. Bu nedenle cilt kuruluğu hemen tedaviye başlanması gereken bir durumdur. Çünkü, özellikle şeker hastalarında cilt kuruluğu bu yönden tehlikeli kabul edilir.


Cilt kuruluğunun nedenleri

Yaşlanma ile birlikte ciltte yağ üretimi yavaşlar ve cilt kuruluğu ortaya çıkar. Ayrıca, ciltte yağın azalması, beslenmede yağ alınmaması, aşırı alkol alınması, güneşte fazla kalmak, hormon dengesizlikleri kaynaklı oluşabilir.

Cilt yağının kaybedilmesi

Cilt yağının kaybedilmesi, fazla duş almak, banyo yapmak, yıkanırken çok liflenmek, kimyasal sabunlarla cilt yağının çözdürülmesi kaynaklı oluşabilir.

Ciltte su kaybı

Vücut aşır şekilde su kaybettiğinde cilt kuruluğu oluşabilir.  soğuk hava, uzun süre güneşte ve rüzgarda kalma, uzun süre yüzme (havuz kimyasalları), uçak yolculuğu (uzun süre uçuşlarda kabinde hiç nem yoktur), güneşin çok olduğu yerlerde yaşamak olarak sayılabilir.

Bazı hastalıklar ve ilaç kullanımı

Egzama ve sedef hastalığında, diyabette, sivilce önleyici ilaçları kullananlarda, alerjik deri sorunları olanlarda, yüksek tansiyonda cilt kuruluğu oluşabilir.

Cilt kuruluğuna iyi gelen besinler

Zeytinyağı

Zeytinyağı cildi iyi şekilde besler ve nemlendirir. Banyo öncesi ince bir tabaka halinde cilde sürülen sızma zeytinyağı cildi nemlendirir.

Süt, bal, badem yağı, avokado cildi nemlendiren gıdalardır. Bu gıdaları cilde maske şeklinde sürebilirsiniz.

Cilt kuruluğunun önüne geçmek için yapılacaklar

Cilde uygun nemlendirici kullanmak ve bu konuda profesyonel yardım almak,

Nemlendirici cihazlar kullanmak, odanın nemsiz kalmamasını sağlamak,

Banyo sonrası mutlaka cildi bebe yağı ya da vazelinle yağlamak nemi deriye hapseder,

Kolonya ile cilt temizliği yapmayın,

Vazelin kullanmak ve sıcak duş yapmamak,

Temizlik ürünlerine ve sabunlara çok fazla temas etmeyin,

Yün kıyafetler giymeyin, sağlıklı yağlardan kullanın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor