Cilde iyi gelen yiyecekler

cilde iyi gelen yiyecekler

Doğada her soruna iyi gelen besinler olduğu gibi, Cilde iyi gelen yiyecekler de vardır. Bu yiyecekler sayesinde, ciltte olan elastikiyet artar, kırışıklıkla düzelir ve cilt hücrelerinde olan tahribatın yarattığı hasar önlenir. Cildiniz nemli ve yumuşak olur. Zamanla yaşın ilerlemesi ile kırışıklıklar oluşur ve kolajen doku onarılmaz. Fakat, bazı yiyecekler ile bu yapılabilir. İşte, cilde iyi gelen yiyecekler;

Cilde iyi gelen yiyecekler

Havuç

İçerisinde bol A vitamini olan havuç hem cilde hem de göz sağlığına faydalıdır. Havuç antioksidan etkisi ile, cildi dengeler ve görünümünü düzenler.

Domates

Domates içinde bulunan likopen, domatese kırmızı rengi veren maddedir. Yüksek antioksidan ve yaşlanma karşıtıdır. Yaşlanma belirtişlerini, cilt lekelerini , güneşin ultraviyole ışınlarından koruyan ve kırışıklıkları önleyen likopen, domates içinde boldur. Fakat, mevsiminde tüketilmesi kaydıyla.

Balık

Omega 3 yağ asidi balıkta bol bulunur. Tahriş olan cilt dokusunun yenilenmesinde, cildin kendini iyileştirmesinde, cildin neminin olmasında ve güneş ışınlarının zararlı etkilerinden omega 3 yağ asidi korur. Somon, tuna, uskumru en fazla omega 3 kaynaklarıdır.

Ceviz ve badem

İçeriğinde bol E vitamini olan ceviz ve badem, hücre zarını güçlendirerek toksinlerin girmesini engeller. Sağlıklı cilt hücreleri üretilerek cilt dokusu gençleşir. Sıkı bir cilt için gerekli olan elastin lifleri güçlenir.

Portakal

İçinde bol bulunan C vitamini sayesinde, deri dokusu gelişir, sigaranın zararlı etkileri azalır ve kırışıklıklar oluşmaz. Düzenli alınan C vitamini sayesinde, yaşlanma etkileri azalır.

Yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerde bol C vitamini ve demir vardır. Cilt hücrelerine yeterince oksijen gitmediğinde cilt kendini yenileyemez ve kırışıklıklar derinleşir. Bu nedenle bol yeşil yapraklı sebze yenilmelidir.

Yaban mersini

Yaban mersini, böğürtlen, çilek, ahududu C vitamini açısından zengindir. Cilt elastikiyetini ve kolajen üretimini bu gıdalarla sağlar. Ciddi antioksidan olduklarından cildin yenilenmesini sağlarlar.

Yumurta

Protein ve amino asit içeren yumurta, dokuların kendini yenilemesini sağlar. Cilt kanserine karşı korur, içinde olan A vitamini ile cildi düzenler, lekeleri giderir.

Su

Hayatımızın olmazsa olmazı olan su, cildi nemlendirerek esnekliğini korur. Kırışmasını önler ve yaşlanma etkilerini azaltır. Günde 2-2.5 litre kadar su içilmelidir.

Leave a Reply