Çil nedir? Çillerden kurtulmak için pratik çözümler


çil nedir çillerden kurtulmanın pratik çözümleri

Çil nedir? Çillerden kurtulmak için ne yapılmalı, çil nasıl geçer, çil lekesine ne iyi gelir, çil tedavisi var mı? işte bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık ve derledik. Çil, vücudun farklı bölgelerinde doğuştan ya da dış etkenler nedeniyle ortaya çıkan koyu kahverengi beneklere denmektedir. Dış etkenlerin başında güneş gelmektedir. Cilt güneşe maruz kaldığında, cilde renk veren melanin’in rengi koyulaşmakta ve ciltte minik benekler oluşur. Bu benekler zamanla koyulaşır ve çiller meydana gelir.  

Çiller en çok çocukluk ve ergenlik çağında oluşur. Özellikle güneşin çok görüldüğü yaz mevsiminde daha da belirginleşir ve çoğalır. Hamile olan kadınların yüzünde de çiller oluşur, ancak bu çiller doğumdan bir müddet sonra kendiliğinden geçmektedir.

Çil tedavisi:


Estetik kaygı nedeniyle kişilerin çillerden kurtulmak gibi bir çabaları olmaktadır. Yapılan tedavilerde çiller ya tamamen kaybolmakta ya da belirginliği azalmaktadır. Çil tedavisi ile çillerden kurtulan bir kişi, güneşe maruz kalmaya devam ettikçe, cildin bakımına özen göstermediğinde tekrardan çıkabilmektedirler.

Çil tedavisi, en başarılı sonuçlar veren lazer kullanılarak da yapılmaktadır. Lazerle yapılan tedavide lazerin dalga boyu kullanılmakta ve tedavisi yapılmaktadır. Lazer sonrası ciltte hafif şiddette kızarıklıklar olsa da birkaç günde kabuklaşır. Kabuklar da 1 hafta içerisinde dökülmeye başlar ve çiller ortadan kalkar.


Çillerden kurtulmak için doğal maskeler:

1- Çillerden kurtulmak için; Bir su bardağı süt ve bir adet salatalık hazırlayın. Salatalığı rendeleyip sütün içine ekleyin. Gece boyunca buzdolabında bekletin ve temiz bir tülbent yardımı ile bu karşımı süzün. Elde ettiğiniz karışımı 1 ay boyunca sabah akşam cildinize pamukla sürün. Düzenli yaptığınızda çillerinizin renginin açıldığına şahit olacaksınız.

2- Hem çillerden hem de güneş lekelerinden kurtulmak için, Bir çay bardağı elma sirkesi, yarım limon ve yarım çay bardağı maden suyunu karıştırın. Bu karışımı sabah ve akşam günde iki defa tekrarlayın. Cilt lekeleri ve çillerinizde azalma görünceye kadar devam edin.

3- Bir havucu rendeletip suyunu sıkın, üzerine de yarım limon suyu ilave edin. Cildinizi besleyen bu karışımı iki günde bir uygulayın. Zamanla çillerinizin ve güneş lekelerinizin azaldığını göreceksiniz.

4- Bir kaşık maydanoz suyu ve 1 kaşık bal. Her ikisini birbirine karıştırın ve yarım limon suyu ekleyin. Haftada 2-3 defa yapacağınız karışımı cildinize sürdükten sonra 45 dakika kadar bekleyin ve durulayın.

5- Bir kırmızı turpu rendeleyin ve 1 çay bardağı elma sirkesini üzerine ekleyin. Elma sirkesinin asidinin sıfır olması önemlidir. Rendelenmiş turp bir gece elma sirkesinde bekletildikten sonra süzülür. Bu karışımı çillerinizin olduğu bölgeye sürerek 30 dakika kadar bekletin ve etkisini görene kadar tekrarlayın.

6- Bir adet kabak alın ve ortadan ikiye ayırın. İki parçayı birbirine sürttüğünüzde kabaktan yapışkanımsı bir sıvı çıkacaktır, bu sıvıyı alarak çillerinize sürün. 15 dakika kadar bekleyin sonrasında durulayın. Cildinizin hem gerginleştiğini hem de zamanla çillerinizin renginin açıldığını fark edeceksiniz.

Kısa tariflerini verdiğimiz bu maskeleri uyguladığınızda hemen sonuç alacaksınız diye bir garanti yok. Ancak, sürekli ve düzenli maskeler yaparak hem çillerinizden hem de güneş lekelerinden kurtulabilirsiniz. Cilt bakımınıza özen göstermeye devam etmelisiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor