Çekiç parmak hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir?

çekiç parmak hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir

Çekiç parmak hastalığı nedir, nedenleri nelerdir ve nasıl tedavi edilir : El ve ayak parmaklarında oluşan ağrılı bir hastalık olan çekiç parmak hastalığı, basit bazı önlemlerle kontrol altına alınabilmekte, çok gerekli görülürse ameliyat ile tedavi edilmektedir.

El parmaklarında görülen çekiç parmak hastalığında, parmak uçları aşırı derecede hasar görmüş haldedir. Tedavisi yapılmadığında el parmaklarındaki şekil bozukluklarının yanında el fonksiyonlarının da bozulmasına neden olmaktadır. Elde görülen çekiç parmak hastalığı, el parmaklarının uç kısımlarının bükük kalması şeklindedir. Genellikle aşırı hareketlerin ve sakatlanmaların fazla olduğu gençlerde ve sporcularda görülmektedir.

Çekiç parmak hastalığı ayak başparmağında çok daha fazla görülmektedir. Kişinin ayak başparmağı kıvrılır ve şiddetli ağrı yapar. Parmağın bükülmesine küçük gelen ayakkabılar ya da parmağın diğer parmaklara nazaran daha uzun olması neden olmaktadır. Parmakların bükülmesinin diğer bir nedeni de parmakları dik tutmaya çalışan kaslardaki zayıflık ve vücut yapısındaki farklılık olabilir.

Ayak başparmaklarında daha çok görülen bu hastalık, parmağın kıvrılmasına ve çok şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Hastalıkta kişinin parmağı pençe görünümüne bürünür ki, bu durum özellikle kadınların küçük ve sıkı ayakkabılar tercih etmesiyle daha sık görülmektedir.

Çekiç parmak hastalığı nedenleri:

Ayak parmakları eklem kemiklerden meydana gelmektedir. Giyilen ayakkabının küçük olması ya da bir parmağın diğer parmaklardan uzun olması nedeniyle parmak bükülmeye başlar.

Çekiç parmak hastalığı belirtileri:

Ayaklarda ortaya çıkan en ağrılı ve sıkıntılı hastalıklardan biridir. Daha çok ayak başparmağı ve yanındaki parmakta ortaya çıkmaktadır. Bükülen parmak sürekli bu durumda kalır ve ayakkabıların üst kısmına sürtünerek hem ağrıya hem de nasır oluşmasına neden olur. İlerleyen süreçte daha da eğrilmeye devam eden parmak iyice bükülür ve çok şiddetli ağrılar yapmaya başlar. Bu tür belirtileri gördüğünüzde ya da yaşadığınızda vakit geçirmeden uzman bir doktora görünmekte fayda vardır. Tedavisine başlanmadığında bu durum sizi daha da rahatsız etmeye ve ağrıların artmasına neden olacaktır.

Çekiç parmak hastalığı tedavisi:

Hastalıkta oluşan nasırlar için basit tedaviler uygulanabilir. Ayakkabı giydiğinizde sizi rahatsız ediyorsa, geçici olarak sizi rahatlatabilecek pamuk gibi tampon uygulaması yapabilirsiniz. Hastalığın neden olduğu ağrılar şiddetli oluyorsa ve sürekliliği varsa cerrahi bir işlem yapılmalıdır. Cerrahi müdahale ile bükük olan parmak kesilmekte ve eski haline döndürülmektedir. Ameliyatta kemiğin içine 4-6 hafta kadar kalacak olan parmağın dik durmasına yardımcı olacak bir tel takılmaktadır. Kısa süreli bir ameliyat olan bu uygulamadan sonra hastaneden taburcu edilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply