Kuyruk sokumunda ağrı neden olur? Nasıl geçer?

Kuyruk sokumunda ağrı neden olur? Nasıl geçer? 1

Kuyruk sokumunda oluşan ağrı, hareket kabiliyetimizi olumsuz olarak etkiler ve aşırı huzursuzluk verir. Omurganın en uç kısmında bulunan, kalçanın üzerinde yer alan üçgen şeklindeki kemiğe kuyruk sokumu denir. Sakrum olarak da adlandırılır. Boyut olarak küçük bir kemik olan bu kemiğin birçok işlevi bulunur.

Kemik tıp dilinde“coccyx” olarak adlandırılır. Coccyx yunancada guguk kuşu anlamına gelir. Kemiğin guguk kuşuna benzemesinden dolayı bu isim verilmiştir.

Kuyruk sokumu tendon, kas ve bağ dokusu açısından zengin bir kemiktir.Bu kemik, oturma anında kalçanın sabitlenmesini sağlar. Ayrıca ayağa kalkıldığı zaman dengenin sağlanmasında da rol oynar.

Kuyruk Sokumu Ağrısı

Kuyruk sokumu kemiğinin tahrip olması sonucu ağrı oluşur. Bu ağrının şiddeti değişiklik gösterir. Günlük yaşantıda karşılaşılabilen bu ağrı, oturup kalkarken, eğilirken veya cinsel birliktelik yaşarken ortaya çıkabilir. Zaman zaman ağrı bacakları da etkiler. Yürümek veya ayakta durmak gibi kuyruk sokumu üzerindeki baskıyı azaltan durumlar rahatlama sağlar. Kuyruk sokumu ağrısının tıptaki adı “coccydynia”dır.

Kuyruk Sokumunda Ağrının Sebepleri

Kuyruk sokumunda veya çevresindeki dokularda tahribat olması sonucu ağrı oluşur. Bu ağrı genellikle oturma ve kalkma esnasında belirginleşir.

Kuyruk sokumundaki ağrının farklı nedenleri olmaktadır. Ancak birçok ağrının neden tam anlamıyla tespit edilememiştir. Başlıca kuyruk sokumu ağrısı nedenleri şunlardır:

1. Doğum Yapmak

Kuyruk sokumu ağrılarının başlıca sebebi doğum yapmaktır. Hamilelik durumunda kuyruk sokumuna baskı artar ve kemik esner. Bu durum doğumu kolaylaştırır.

Doğum yapan kadınlarda kuyruk sokumu kemiğinin çevresindeki bağ ve kas dokular esner ve ağrı ortaya çıkar.

2. Kuyruk Sokumu Kemiğini İncitmek

Kalçanın üzerine düşmek ve dövüş sporlarında alınan tekme gibi ağır darbeler sonucu kuyruk kemiği zedelenebilir.Bu da çok sık görülen bir nedendir. Bu darbelerle kemikte ezilmeler olur. Anca daha ciddi darbeler kemiği yerinden oynatabilir hatta kemiği kırabilir.

3. RSI Hastalığı (Tekrarlayan Gerilme Zorlanma Sakatlığı)

Sürekli olarak öne doğru eğilerek yapılan hareketler sonucu kuyruk kemiğinin etrafında bulunan dokular esneyerek ağrıya sebep olur. Bisiklet sürme ve kürek çekme sporları bu duruma birer örnektir. Kuyruk sokumunun çevresindeki dokuların hasar görmesi sonucu ağrı oluşabilmektedir. Bu durumda kaslar kuyruk sokumunu yerinde tutamaz ve kemiğin pozisyonunda kaymalar olur.

Kuyruk sokumunda ağrı neden olur? Nasıl geçer? 2

4. Duruş Bozuklukları

Gün içerisinde sürekli aynı pozisyonda durmak, bilgisayar başında veya iş yaparken yanlış pozisyonlarda durmak kuyruk sokumu üzerine yapılan basıncı artırır. Bunun sonucunda kemikte ağrı oluşur ve yanlış olan pozisyon değiştirilmediği sürece ağrı dinmez.

Masa başında otururken, iş yaparken, bilgisayar başında yanlış pozisyonda otururken dikkatli olunmalıdır. Düzgün pozisyonda oturulmalı ve sürekli olarak pozisyon değiştirilmelidir.

5. Aşırı Kilo-Aşırı Zayıflık

Aşırı zayıf bireylerde kuyruk sokumu çevresinde yeteri kadar bağ doku olmaz ve otururken kemiğe baskı olması sonucu ağrı ortaya çıkar. Zayıf kişilerin ideal kilosuna ulaşması durumunda bu baskı ortadan kalkacaktır.

Vücut ağırlığı fazla olan bireylerde, oturma anında kuyruk sokumuna aşırı basınç nedeniyle ağrı oluşabilir veya var olan ağrıyı arttırır.

6. Yaşlılık

Yaşlılıkla beraber insanlarda kemik erimesi oluşur. Kuyruk sokumu kemiği de bu durumdan etkilenir. Ayrıca ileri yaşla beraber kuyruk sokumu çevresindeki destek dokular işlevini kaybetmeye başlar. Bu durumda ağrı oluşabilir.

7. Enfeksiyon 

Nadiren de olsa kuyruk sokumu çevresindeki dokuların enfeksiyon kapması sonucu ağrı oluşmasına neden olabilmektedir.

8. Kanser

Kemik tümörleri veya kuyruk sokumuna metastaz yapmış kanser hücreleri nadir de olsa ağrıya sebep olabilmektedir. Kanser oluşumuyla büyüyen dokular kuyruk sokumuna baskı yaparak ağrı oluşturabilir.

9. Bel Problemleri

Bel kısmında görülebilen bazı rahatsızlıklar kuyruk sokumu ağrısına neden olabilmektedir. Bel fıtığı, beldeki disklerin hasar görmesi gibi durumlar kuyruk sokumunda ağrı oluşturabilir.

Kuyruk sokumunda ağrı neden olur? Nasıl geçer? 3

Kuyruk Sokumu Kemiğimde Ağrı Var Ne Yapmalıyım?

Kuyruk sokumu ağrınızın şiddeti fazlaysa bir doktora gitmeniz gerekir. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz üzere birçok nedenden dolayı bu ağrı oluşabilmektedir. Bazen sakatlıktan dolayı ortaya çıkabilen bu ağrılar nadir olsa da bazen kanserden dolayı olabilmektedir. Eğer altta yatan bir neden varsa bu duru doktor tarafından araştırılmalıdır.

Kuyruk sokumu kemiğinin durumunu görebilmek için MR veya röntgen çekilebilir. Röntgen ayakta ve oturur pozisyonda ayrı ayrı çekilmelidir. Böylece kuyruk sokumu kemiğinin farklı pozisyonları görülebilir.

Leave a Reply