Boyun tutulmasına ne iyi gelir?

Boyun tutulmasına ne iyi gelir: Boyun tutulması, hemen hemen hepimizin başına gelen bir durumdur. Yüksek yastıkla veya alçak yastıkla yatmak, ters pozisyonda televizyon seyretmek, boynun hava sirkülasyonu alan yerde kalması, stres ve yanlış egzersizler boyun tutulmasına neden olur. Boyun tutulması, boyun hareketlerinde kısıtlamalara ve ağrılara neden olduğundan rahatsız edicidir.

Boyun tutulmasına ne iyi gelir?

;

Yaklaşık 10 dakika kadar yapılan boyun egzersizleri, boyun tutulmasında kasları hafif gevşeterek, hareket kabiliyeti kazanmasına ve ağrının hafiflemesine neden olmaktadır. Bu egzersizler; boynun aşağı yukarı hareket ettirilmesi, boynun yavaş bir şekilde sağa ve sola yatırılmasıdır. Bu hareketler günde 10’ar defa yapıldığında boyun bir miktar rahatlar.

Soğuk kompres ve sıcak kompres;

Soğuk kompres, boyunda toplanmış olan laktik asidin birikimini dağıtır. Soğuk kompres, 20 dakika kadar uygulanmalıdır. Kesinlikle buz direkt olarak uygulanmamalıdır. Buz torbanız yoksa bir havluya sarılıp uygulanmalıdır.

Sıcak kompres, kasların gevşemesine yardımcı olur. Bu sayede, boyun hareket kabiliyeti kazanır ve ağrı hafifler. En iyi tedavi şekli, soğuk kompres uygulamasının ertesi günü sıcak kompres uygulamaktır. Sıcak kompres 20 dakika kadar tutulmalıdır. Sıcak kompres yapmak yerine 10 dakika kadar sıcak duş alabilirsiniz.

Ağrı kesici kremler;

Reçetesiz olarak satılan ağrı kesici kremler boynu rahatlatmaktadır. Kremi, boynunuza masaj yaptırarak sürmeli, cildin emebilmesi ve sıcak kalması için havlu ile kapatılmalıdır. Aslında kremleri sıcak duş sonrası sürmek çok daha etkilidir. Vicks krem, okoliptüs yağı ve nane yağı etkili spazm açıcılardır.

Yumuşak boyunluk kullanmak:

Boyunluklar, boyna binen yükü azaltmaktadır. Boynu sabitleyerek ağrının azalmasını da sağlamaktadır. Boyunluklar, bu nedenle 3-4 gün kadar kullanılabilir. Fakat bu süreden uzun kullanılmamalıdır. Çünkü boynu tembelleştirir. Yumuşak boyunluk alınacaksa boynu sıkmamalı, boyun sağa ve sola yatacak kadar bol olmalıdır. Boyunluklar, eczanelerde ve ortopedik ürün mağazalarından alınabilir.

Masaj ve ağrı kesiciler;

Masaj, kasların gerildiği noktaları çok güzel bir şekilde gevşetir. Sıcak bir banyo ya da sıcak kompres sonrası, okoliptüs ya da nane yağıyla masaj rahatlıkla yapılabilir. Fazla bastırmadan ve yavaş yapılan masaj sonrası, sıcak bir havlu ile bölge kapatılıp sıcak tutulması sağlanmalıdır.  Ağrı kesiciler boyun tutulmasını tedavi etmez, sadece ağrıyı maskeler ve bu nedenle çok tavsiye edilmez. Çok ağrınız varsa ağrı kesici alabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply