Böbrek nakli nedir?

Böbrek nakli nedir? 1

Böbrek yetmezliği son evrede olan hastalar, eğer tedavilerini yaptırmazlarsa hayatta kalmaları söz konusu değildir. Bu durumdaki hastalar için böbrek nakli ve diyaliz şeklinde iki türlü tedavi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden hangisinin uygulanacağı doktor tarafından kararlaştırılmaktadır. Yazımızda, böbrek nakli hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Böbrek nakli hakkında bilgi

Böbrek yetmezliğinde uygulanan tedavi yöntemlerinden biri olan diyaliz, hastanın yaşamasını sağlayan bir tedavidir. Ancak insan vücudundaki bir organın fonksiyonları kesinlikle bir makine tarafından yerine getirilemez. Bundan dolayı, böbrek nakli hastanın yaşam kalitesi ve yaşam süresi noktasında oldukça önemli üstünlüğe sahiptir.

Böbrek nakli sayesinde, yaşamı kısıtlayan yiyecek ve içecek derdinden kurtulabilmekte, sağlıklı birer birey gibi yaşamlarına devam edebilmektedirler. Hem sosyal hem de iş hayatları normal rutinine girmektedir. Hastalar, böbrek nakli olduklarında diyaliz merkezine giderek uzun zaman harcamalarına gerek kalmamakta, bu süreyi artık kendilerine ayırabilmektedirler. Diyaliz alan hastalara göre çok daha uzun süre sağlıklı şekilde yaşamaktadırlar. Ayrıca böbrek naklinin diyalize göre çok daha az maliyetli olduğunu da belirtmek gerekir. Bütün bunlara bağlı olarak, eğer mümkünse hastalara fistül açılmadan, diyalize girmeden kısa süre içinde tüm hazırlıkların bitirilmesi ve ameliyat yapılması çok daha iyidir.

Böbrek nakli, böbrek yetmezliği en son evrede olan hastalara böbreklerin fonksiyonlarını yerine getirecek sağlam böbreklerin yerleştirilmesi işlemidir. Böbrek naklinde kullanılacak olan organ,canlı ya da kadavradan sağlanmaktadır. Böbrek nakli ameliyatları, ülkemizde genellikle canlı vericilerden alınan böbreklerle gerçekleştirilmektedir. Ayrıca kadavradan alınan organlara göre çok daha iyi olmaktadır. Ancak böbrek nakli bekleyen birçok hastaya şifa verebilmek için, kadavradan organ bağışlarının da artması gerekmektedir. Çünkü canlı vericilerden alınan organlar bekleyen hastalara yeterli gelmemektedir.

Böbrek nakli ne zaman yapılır?

Diyaliz ya da böbrek nakli, kronik böbrek yetmezliği bulunan hastaların böbrek fonksiyonları %15’in altına düştüğünde gerekmektedir. Başka bir sorunu olmayan bütün hastalar için ilk başta böbrek nakli ameliyatı tercih edilmeli ve imkanlar değerlendirilmelidir. Diyaliz böbrek yetmezliği olan hastaların hayatını kurtarmaktadır, ancak diyaliz en başta damarlarda hasara yol açabilmektedir. Bundan dolayı, diyalize henüz daha girmemiş olan hastaların öncelikle böbrek nakli imkanlarının araştırılması ve böbrek nakli yapılması çok daha iyidir.

Böbrek nakli olan hastalardaki değişiklikler

Böbrek nakli olan hastaların yaşam kalitesi daha üstündür,

Böbrek nakli, hastaların yaşam sürelerini daha uzun kılmaktadır,

Böbrek nakli olan hastalar, artık istediklerini yiyip içebilmektedirler,

Böbrek nakli ameliyatı olan hastalar, iş hayatına geri dönmek için yeterli güce ve zamanı elde ederler,

Böbrek nakli ameliyatlarının maliyeti, diyalize nazaran çok daha uygundur.

Kaynak: Bu yazı, bobreksagligi.com/index.php?page=bobreknakli&content=bobreknaklinedir&language=tr kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply