Beyaz çay nedir, Beyaz çayın faydaları nelerdir?

Beyaz çay nedir, Beyaz çayın faydaları nelerdir: Camellia Sinensis bitkisi tomurcuklarından elde edilen beyaz çay çok özel bir çay çeşididir. Demlendiğinde açık sarı bir renk alan ve çimensi aromasının yanı sıra fındıksı hafif bir tadı olmaktadır. Beyaz çayın ferahlatıcı özelliği de bulunmaktadır. Yazımızda, beyaz çayın faydaları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

M.S 600’lü yıllara kadar uzanan beyaz çay, yüzyıllar boyunca Çin’de üretilmiş ve Song Hanedanının imparatoru olan Hui Zeng tarafından saklı tutulmuştur. Beyaz çayın üretiminde kullanılan en uygun yöntem; tomurcukları açılmadan hemen önce toplanır ve Pan-fring yöntemiyle oksidasyon enzimlerinin aktive olmamasının sağlanmasıdır.

Tomurcuklar şoklanır ve uygun koşullarda kurutularak üretilir. Bu sayede içeriğindeki yüksek konsantrasyonlu kateşinler muhafaza edilmiş olmaktadır. Bugünkü üretim tekniğinde beyaz çay şoklanmamaktadır ve üretimi elle seçme, soldurma ve fırında kurutma esasına göre yapılmaktadır. Beyaz çay, siyah ve yeşil çaya nazaran çok daha fazla antioksidan barındırmaktadır. Antioksidanlar, vücudu serbest radikallerin saldırılarından korumaktadır. Serbest radikaller DNA yapısına zarar verip kişinin yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır. İşte bu antioksidanlar da serbest radikalleri bloke etmekte ve etkisizleştirmektedir.

Beyaz çayın sağlığa olan faydaları:

Beyaz çay prostat, kolon ve mide kanserine karşı çok etkili bir koruyucudur. İçeriğinde bulunan flavanoidler kanserli hücrelerin çoğalmasını ve büyümesini engellemektedir.

Kanı sulandırma özelliği sayesinde atar damar fonksiyonlarının düzenlenmesine katkı sağlar.

Diğer antioksidan türlerinden biri olan kateşinlerin iyi kolesterolü yükseltip, kötü kolesterolü düşürmesi nedeniyle, kandaki kolesterol düzeylerini düşürdüğü ve dengelediği belirlenmiştir. Kolesterole bağlı olarak gelişen damar sertleşmesi ve damar tıkanıklarının önüne geçilemsinde de fayda sağlamaktadır.

Anti-viral ve anti-bakteriyel etkisi sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Grip enfeksiyonundan koruma sağladığı gibi HIV belirtilerinin hafiflemesini de sağlamaktadır.

Kolesterolü ve kan basıncının düşmesine yardımcı olarak kalbi korumaktadır. Beyaz çay tüketen kişilerin tüketmeyenlere nazaran yarı yarıya daha az kalp krizi riski bulunduğu tespit edilmiştir.

Osteoporoz ve romatizma hastalarına çok faydalıdır. Beyaz çayın kemik metabolizmasını güçlendirdiği de bilinmektedir.

Kötü beslenme ve stres nedeniyle ortaya çıkan serbest radikaller, cilt problemlerine neden olabilmektedir ve beyaz çay tüketmenin cilde iyi geldiği de belirtilmektedir.

Beyaz çayın kan basıncını düzenleme özelliği sayesinde diyabet etkilerinde azalma görülmektedir.

Beyaz çayın metabolizmanın hızlanmasını sağladığı bilinmektedir. Bu sayede kilo verme amacıyla diyet yapanların beslenme programlarına alması gereken bir besindir.

PACE Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen çalışmalara göre faydaları;

Yeşil çaya nazaran anti-bakteriyel ve anti-viral etkileri çok daha yüksektir.

Beyaz çay ekstresi eklenen diş macunları, daha fazla anti-bakteriyel ve anti-viral etkiye sahip olmaktadır.

Çayın ekstresi, saccharomyus cerevisrae ve penicllium ekrysegenum üstünde anti-fungal bir etki göstermektedir.

Virüs, bakteri ve mantar gibi mikroorganizmaların aktif hallerinin durdurulmasında kullanılabilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply