Bel ağrısı neden olur, nasıl geçer?

Bel ağrısı neden olur, nasıl geçer? 1

Bel ağrısı sıklıkla yaşanılan sorunlardır. Her bel ağrısı kötü bir durum değildir. Kendi kendimize ağrıyı geçirebiliriz. Fakat 1 haftadan uzun süren bel ağrılarında mutlaka doktora gidilmelidir. Bel ağrısının pek çok nedeni olabilir. Kaslarda gerilme, bel fıtığı ve ters hareketler bunlara örnek olarak verilebilir.

Hareket edin:

Beliniz ağrıdığında, doğal olarak hareket etmez ve istirahate başlarsınız. Oysa uzmanlar hafif ve orta şiddette olan bel ağrılarında, hareketsizliğin bel ağrısını çok daha kötü yaptığını söylemekteler. Hareketsizlik kasları gerebilir, zayıflatabilir ve ağrıyı arttırabilir.  Bu nedenle, hareket etmeye devam edilmelidir.

Rahat pozisyonlar:

Bel ağrısı çeken kimselerde, dizler bükük sırt üstü uzanmak, yan yatıp dizleri bükmek ve bacakların arasına yastık almak ağrıyı dindirmede etkilidir. Bu yatış pozisyonlarını denemek veya kendi rahat olduğunuz pozisyonu bulmak önemlidir.

Sıcak ve soğuk kompres:

Bir yaralanma ya da travma nedeni ile bel ağrınız varsa, ilk 2 gün soğuk kompres yapılması önerilir. Sıcak iltihabı çoğaltır. 48 saat sonra sıcak kompres uyguladığınızda, gergin kaslar gevşetilerek rahatlama sağlanır. Sıcak ve soğuk kompres 15 dakika sürelerle, saat başı dönüşümlü uygulanmalıdır.

Basit ağrı kesiciler:

İltihap gideren, ağrı kesen ve kas gevşeten ilaçlar ağrıyı keser. Fakat sürekli kullandığınız ilaçlarınız varsa, ilk önce kesinlikle doktora danışılmalı ve ilaç ona göre kullanılmalıdır.

Rahatlamak:

Gerginlik kaslara yansır ve bel ağrılarına neden olabilir. Stres altında olan kişilerde, bel ve boyun ağrıları çok görülmektedir. Bu nedenle, stresten uzak durun ve mümkün olduğunca rahatlayın. Nefes teknikleri ve egzersizler bel ağrınızı hafifletecektir.

Şiddetli bel ağrıları:

Şiddetli bel ağrılarında doktora danışmak en doğru olan yöntemdir. Belinizin altına buz torbası yerleştirip, ağrı kesici alabilirsiniz. Geniş bir kemer ile bel çevresini sıkıca sararsanız ağrınız hafifleyecektir. Dik sandalyeye oturmak ve sert zemine uzanmak sizi rahatlatacaktır. Yürüyüş, yoga ve yüzme bel için iyi egzersizlerdir. Tüm bu uygulamalara rağmen, 1 ay içinde bel ağrınız geçmiyorsa mutlaka bir doktora gidilmelidir.

Bel ağrısı nedenleri:

Duruş bozuklukları, kas spazmları, fazla kilolu olmak, fıtık, ters hareket, travmalar, düşme ve yanlış yatak seçimi bel ağrısı nedenleri arasındadır. Bazı bel ağrısı vakalarında herhangi bir neden bulunamamaktadır. Bu durumda hastalara yoga gibi stresi rahatlatan öneriler verilir.

Leave a Reply