Bebeklerin yürüteçten uzak tutulması için 5 neden


bebeklerin yürüteçten uzak tutulması için 5 neden

Bebeklerin yürüteçten uzak tutulması için 5 neden: Bebeklerin yürümelerine yardımcı olan yürüteçleri kullanmanın doğru olup olmadığı, anne ve babaların en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir. Kullanılan yürüteçlerin bebeklerin omurga yapısını negatif etkilemesi bazı problemlere yol açabilmektedir. Bundan dolayı bebeklerin yürüteçten neden uzak tutulması gerektiğine açıklık getirmeye çalışacağız.

Yürüteç kullanımı, bebeklerin yürüme sürecinde sekte yaratmaktadır. Bebeklerin kendi kendilerine ayakta durabilmeleri ve küçük adımlar atması ebeveynleri en çok heyecanlandıran durumlardan biridir. Bebeklerin vücutlarını kontrol etmeleri, öğrenmelerine ve vücutlarının yeterli güce erişmesine bağlıdır. İlk yürüme çalışmalarına başlayan bebeklerin yürüteçten faydalanmaları en fazla tartışılan konulardan biridir. Anne ve babalar bebeklerinin bir an evvel yürümesini isterler, 4-7 aylar arasında yürümelerine katkı sağlasın diye yürüteç kullandırmaya başlarlar. Bebeklerin standart yürüme dönemi olan bu aylarda yürüteç kullanımı, bebeklerin emekleme, ayağa kalkma ve adım atma süreçlerinde duraklama meydana getirebilmektedir.

Bebeklerde yürüteç kullanımının zararlı etkileri;

1- Yürüteç nedeniyle bebekler ayaklarına ve kalçalarına fazla yük bindirirler. Aynı zamanda üst bacak ve uyluk kemiğine de daha az yük bindirirler. Bu durum dengesizlik yaratmakta, bebeğin ayaklarında deforme ve arka tendonlarında kısalık meydana getirebilmektedir.


2- Bebeklerin kalça yapısı bu dönemde tam olarak gelişmediğinden ve bütün bedeninin ağırlığı kalçalara bindiğinden bebekte kalça sorunları olabilmektedir.

3- Ayağının tabanına tam olarak basması gerekirken, yürüteç nedeniyle ayak uçlarında yürür ve bu durumu alışkanlık edinir. Bu sebepten dolayı normal yürüme döneminden 3-4 ay kadar sonra yürümeye başlayan çocukların olduğu bilinmektedir.


4- Yürüteç bebeğin bel, sırt ve boyun kaslarında gelişme geriliği meydana getirmektedir. Bunun neticesinde bebeklerde ileride skolyoz ve kifoz gibi omurga eğrilikleri görülebilmektedir.

5- Amerika’da yapılan bir araştırmada bebeklerde olan kafa travmalarının %90’ı yürüteç yüzünden meydana gelen kazalardan oluşmaktadır. Yürüteç, bebeklerin evde daha fazla hareket etmelerini sağlayabilir, ancak merdivenden düşme, masa örtüsü çekerek üzerindekilerin devrilmesine neden olmak, ağır cisimlerin üzerlerine düşmesine neden olmak hepsi ve daha başka birçok ev kazasının nedeni yürüteçlerdir.

Sonuç olarak, bebeklerin dengede durması yürüteç vasıtasıyla sağlanmamalıdır. Yürümenin hızlandırılması yürüteç sayesinde olmaz. Aksine bebeğin yanlış yürüme alışkanlıkları kazanmasına neden olur. Bebeklerin normal yürüme döneminde geçmesi gereken sürünme, emekleme, yuvarlanma, tırmanma, düşme ve ayağa kalkma gibi aşamalar yürüteç nedeniyle atlanmakta, bebeklerin elde etmesi gereken kas gelişimini geriletmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor