Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur Nasıl açılır


bebeklerde burun tıkanması

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur Nasıl açılır: Bebeklerde burun tıkanıklığı üst solunum yolu enfeksiyonu nedeni ile sık görülen bir durumdur. Burun yolundan nefes alamayan bebek, ağız yolu ile solunum yapmaya başlar. Bu durumda pek çok hastalığın kapısı aralanmış olur. İşte, bebeklerde burun tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi;

Bebeklerde burun tıkanıklığı neden olur?

Bağışıklık sisteminin bebeklerde gelişmesi zaman alır. Bağışıklığı gelişmeyen bebekler sıklıkla burun tıkanması yaşayabilir.


Burun içinde olan kan damarlarında olan iltihaplanma bebeklerde burun tıkanıklığı yapabilir,

Bebeklerin burun kanalları yetişkinlere göre daha dar ve küçüktür burun tıkanmaları doğaldır,


Soğuk algınlığı, bakteri ve virüsler burun tıkanıklığı yapar,

Saman nezlesi, toz ve böcek gibi alerjenler burun tıkanıklığı yapar.

Bebeklerde burun tıkanıklığı oluşunca bebek huzursuz, uykusuz ve yemek yemesi sorunlu olmaktadır. Bu nedenle, burun tıkanıklığı hemen giderilmelidir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı tedavisi

Saline damlası

Saline damlaları en zararsız damlalardır. Bebeklerde güvenle kullanılan bu damlalar, sırt üzeri yatırılan bebeğin bir burun kanalına 2-3 damla, 1-2 dakika kadar sonra diğer burun kanalına 2-3 damla damlatılarak uygulanır. Gün içinde birçok kez uygulanabilir. Bir zararı yoktur. Saline damlasını eczaneden alabilirsiniz.

Bebeğin başını yükseltin

Bebeğin burun tıkanıklığı varsa sırt üzeri yatırmaktan çekinin. Bu durumda bebeğin başının altına bir yastık ekleyin gün içinde bebeği dik olarak oturtun.

Buhar aspiratörü

Bebeğin yanında buhar aspiratörü çalıştırın ve bebeğin buhar solumasını sağlayın. Buhar aspiratörleri, burun kanalında katı olan her şeyi sıvı hale getirir ve bebeğin burnunu rahatlatır. Eğer, iltihap varsa iltihap azalacaktır.

Nazal aspiratör

Bebeğin burun kanalından bir aspiratörün bir ucunu yerleştirin ve diğer ucu ağzınıza alarak çekin. Bu şekilde tıkalı olan burun açılmış olacaktır. Tüm eczanelerde satılan bu ürün rahatlıkla kullanılabilir.

Sıvı takviyesi

Bebeklerin burun tıkanıklığında bol sıvı alması çok faydalıdır. Bol su iyileşmeyi hızlandırır.

Emzirmek

Anne sütü bağışıklığı arttırır. İşte, bu nedenle anne sütü ile bebeği emzirmek gereklidir.

Sıcak duş

Sıcak suyun yarattığı buhar burun tıkanıklığını açar. Bebek ile birlikte banyoya girin ve 15 dakika kadar sıcak suyu açarak, bebeğin sıcak buhar solumasını sağlayın. Bu durumda, bebeğin burnu açılacaktır.

Okaliptus yağı

Buhar aspirasyonu yaparken 1 damla kadar okaliptus yağı kullanırsanız bebeğin burnu çok daha rahatlayacaktır. Okaliptus yağı, burun kanalını yumuşatır ve rahatlatır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor