Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nedenleri ve Tedavisi: Bebeklerde balgamlı öksürük rastlanan bir durumdur. Bebeğin soğuk algınlığı, grip, astım ve alerji gibi hastalıklara yakalandığını gösterebilir. Balgam, akciğerlerin temizlenmesi için atılır. Balgamlı öksürük, ateşlenme ve halsizlik olduğunda mutlaka bebeğin doktora götürülmesi gerekir. İşte, bebeklerde balgamlı öksürük nedenleri ve tedavisi;

Bebeklerde balgamlı öksürük neden olur?

Soğuk algınlığı;

Bebeklerde balgamlı öksürük soğuk algınlığı kaynaklı oluşabilir. Ciğerler mikropları almamak için, mukus yani bol balgam üretir. Genelde soğuk algınlığı tehlikeli olmaz, fakat bebeğin ateşi varsa kesinlikle doktora götürülmelidir.

Grip ve bronşit;

Akciğerlerdeki hava yollarının iltihaplanması ile oluşur. Bronşit, soluk borusu ve bronşlarda iltihaplanma olduğunda meydana gelir. Grip virüsleri bronşite neden olur. Ateşlenme olduğundan kesinlikle doktora gidilmelidir.

Astım;

Astım hırıltılı solunum, balgamlı öksürük ve gece saatlerinde nöbetlerle kendini belli eder. İki haftadan uzun sürüyorsa tehlikelidir.

Diğer nedenler;

Sıklıkla, alerji balgamlı öksürüğe neden olur. Ev tozu, ev akarları ve evcil hayvan gibi pek çok alerjen bebekte balgamlı öksürük yapar.

Bebeklerde balgamlı öksürük nasıl geçer?

Bebeklerde balgamlı öksürüğün engellenmesi için yapılacak olan en önemli şey hijyenin sağlanmasıdır. Bebeğin kıyafetleri, emziği ve bulunduğu yer sürekli olarak temiz tutulmalıdır. Özellikle bebek ile teması olan kişiler, ellerini düzenli olarak yıkamalı, dışarıdan eve gelindiğinde üst baş çıkarılmalı ve bebek öyle sevilmelidir.

Bebek doktora götürülmelidir. Doktor mutlaka size mukus yani balgam sökücü ilaç verecektir. Bu ilaçlar düzenli olarak kullanıldığında mukus tabakası kolaylıkla atılır. Doktor tavsiyesi olmadan asla bebeğe ilaç verilmemelidir.

Havada nem olması balgamlı öksürüğü rahatlatır. Havada nemi arttırmak için, kalorifer üzerine bir tas su koyulabilir veya nemlendirme cihazı kullanılabilir. Çok sıkıntı çeken bebekler için, sıcak buharlı banyo yapmaları tavsiye edilir.

Okaliptüslü nane yağı, bir parça kaynar su içine atılırsa bebeğin solunumu rahatlar. Fakat bu yağlara bebeğinizin alerjisi olabilir. Bir doktora danışmadan uygulama yapılmamalıdır.

Bebeğin balgam atabilmesi için bol sıvı ve su verilmelidir. Balgamlı öksürüğü engellemenin başlıca yöntemi bol su ve sıvı almaktır.

Bebeğe bu nedenle bolca anne sütü verilir. Asla, bebek sırt üstü yatırılmaz. Dik konumda olması solunumunu rahatlatır.

Bebeklerde balgamlı öksürüğün bitkisel çözümleri;

Bebeğiniz 6 aydan küçükse, sadece anne sütü verilir. Hiçbir bitkisel tedavi uygulanmaz.

Ihlamur ve ayva yaprağı çayı, beraber kaynatılıp ılık olarak bebeğe verilir.

Çörek otu çayı bebeğe ılık olarak içirilir.

Elma ve tarçın çayı; elma kabuğu ve tarçın kaynatılarak ılık şekilde bebeğe verilir.

Kaynak: Bu yazı, multiyasam.com/bebeklerde-balgamli-oksuruk-nedenleri-ve-tedavisi/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

One Response

  1. Kadir Onay 1 Eylül 2018

Leave a Reply