Bebeği doğru emzirmenin 10 kuralı

Bebeği doğru emzirmenin 10 kuralı: , bebeklerin bağışıklığını güçlendirip gelişmesini sağladığı gibi anneyle bebek arasında çok özel bir bağ kurulmasını sağlamaktadır. Bebeğin aldığı ilk gıda olan anne sütü olumlu etkilerini yaşam boyu göstermektir. Emziren anneler de kendilerini doğumdan sonra hem psikolojik hem de fiziksel yönden güçlü hissetmektedirler. Emzirme işleminin uygun ve doğru tekniklerle gerçekleştirilmesi, hem anne hem de bebek sağlığı bakımından önemlidir. Yazımızda, doğru emzirme ve anne sütünün faydaları ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Doğumdan sonraki ilk bir saat içinde bebek emzirilmeli;

Bebeklerin anne sütü ile beslenmeleri onların en doğal haklarıdır. Doğum sonrası bebek ve annenin sağlıkları iyiyse, ilk yarım saatte ya da ilk bir saatte bebeklerin kesinlikle emzirilmeleri gerekir. Bebeğin dünyaya geldiği ilk saatler, kolostrum sütünün alınması bakımından büyük önem taşımaktadır. Toplumda “ilk ağız sütü” olarak bilinen kolostrum sütü, dünyaya yeni gelen bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmekte, prebiyotik ve probiyotik yönünden de bağırsaklardaki iyi bakterileri oluşturmaktadır. Kolostrum, özellikle alerji, astım ve alerjik bronşit gibi hastalıklardan koruma sağlamaktadır.

Bebekler her seferinde tek memeden emzirilmeli;

Bebeğin emzirilmesi sırasında her seferinde tek bir memedeki tüm sütü alması sağlanmalıdır. Emzirme sonuna doğru kalori ve yağ bakımından zengin sütü alarak doyacaktır. Bundan dolayı bebeğe verilen her öğün sütte tek bir göğüsteki sütü bitirmesi önemlidir. Bebekler bazen ilk 5 dakikalık zaman diliminde bu yağ ve kaloriyi alabildiği gibi, bazen 15-30 dakika sonra alabilmektedir. Şayet bebeğe her iki memeden süt verilirse, yalnızca ön sütü alacağı için yağ ve kalori bakımından zengin sütü alamayabilir. Bu durumda da bebeğin kilo alımında sorun meydana gelebilir.

Bebeğin doğru emzirilmesinde 10 adım;

1- Annenin rahat bir pozisyonda oturması, belinin ve sırtının bir yastıkla desteklenmesi gerekmektedir. Bebeğin emzirileceği kolun alt kısmına bir yastık alınmalı ve emzirme boyunca kolun havada tutulmasının önüne geçilmelidir.

2- Bebek, emzirilirken olabildiğince anneye yakın tutulması gerekmektedir. Emzirme için pozisyon alırken, bebek kolun iç kısmına ve baş dirsek boşluğuna gelecek biçimde yerleştirilmelidir. Daha sonra da sırt kısmından poposuna kadar elle desteklenmelidir.

3- Emzirme sırasında bebek, anneye dönük bir şekilde karın karına pozisyonunda olmalıdır. Emzirme sırasında başının ve vücudunun aynı düzlemde olması gerekir.

4- Emzirme sırasında bebek hatalı şekilde tutuluyorsa, emme sırasında vücudu dışarıya dönük ve boynu yamuksa zorlanacaktır. Bu nedenle de boyun ağrısı yaşarlar ve emmeyi yarıda bırakabilirler.

5- Bebeğin dudakları emerken dışa dönük şekilde olmalıdır. Emerken memenin kahverengi ucunu tamamen ağzına alması gerekir. Emme esnasında yanaklarında bombelik oluşmalı ve çenesi de memeye değer şekilde olmalıdır.

6- Bebekte emme sırasında yutkunma sesinden başka bir ses geliyorsa, yanakları çukurlaşıyorsa ve çenesi memeye değmiyorsa hatalı bir emmedir. Eğer bebek yalnızca meme ucunu emerse, sert damağı ile meme ucunu ezeceğinden memede çatlamalar meydana gelebilir. Bu yüzden bebek hem süt emmede zorlanacak, anne de ağrılı bir emzirme yapmış olacaktır.

7- Bebek emzirilmeden önce annenin memesinde dolgunluk ve sertlik olup olmadığına bakması gerekir. Sertlik söz konusuysa memeye sıcak uygulama yapılabilir. Mesela; duş alınabilir, havlu ısıtılabilir ya da küçük bir sıcak su torbası konulabilir.

8- Sıcak uygulamasının ardından bebek emzirilir ya da memedeki süt sağılır. Meme boşaltıldıktan sonra soğuk denebilecek düzeyde uygulamaya tabi tutulur. Memedeki ödem alınır ve annenin rahatlaması sağlanır.

9- Göğsün elle boşaltılması gerekirse; annenin elleri iyice yıkanmalı, göğüs içeriye doğru bastırılıp bırakılmalıdır. Ya da dört parmak göğsün alt kısmında başparmak da üst kısmında C pozisyonunda olacak şekilde arkaya doğru bastırılıp gevşetilmeli ve arada sırada da sıvazlanmalıdır.

10- Emzirme sırasında veya memenin sağılması esnasında yuvarlak hareketlerle masaj yapılmalıdır. Bu sayede memedeki sütün akışını rahatlatacak ve varsa tıkanıklıklar açılacaktır.

Emzirme sırasında mastit tehlikesine dikkat edilmeli;

Hatalı emzirme yöntemleri yalnızca bebekleri değil, anneleri de olumsuz etkileyebilir. Mastit ise, emziren annelerin sıklıkla yaşadığı sorunların başında gelir. Mastit nedeniyle annenin göğüslerinde ağrılar yaşanabilmekte ve ateşlenme olabilmektedir. Bunun gibi bir durum söz konusu olduğunda, doktor tavsiyesiyle ağrı kesici alınabilir. Bununla birlikte mastit olan memedeki sütün boşaltılması da önemlidir. Doğru bir tedavi yöntemiyle kısa sürede iyileşir ve bebek emzirilmeye devam edilebilir.

Bebekte gaz sancısı varsa;

Emzirme yapılırken bebeğin vücut dili de takip edilmelidir. Bebek ayaklarını karnına çekiyorsa, pedal çevirme hareketi gibi hareket ediyorsa, yüzünde kızarma, ağlama ve bağırma söz konusuysa büyük ihtimalle gaz sancısı vardır ya da kolit sancısı çekiyordur. Bu süreçte bebeğin rahatlatılması amacıyla bebek sessiz bir ortama alınmalı, sakince konuşulmalı, ışıklar kapatılmalı, ayaklarına ve karın kısmına masaj yapılmalı, eğer bir müziği seviyorsa çalınmalıdır.

Emzirme sonrasında dikkat edilmesi gerekenler;

Emzirme kadar, emzirmeden sonraki süreç de çok önemlidir. Bunun için;

  • Bebek anne sütünü emdikten ve doyduktan sonra, anne bebeği göğsüne yatırmalı ve aşağıdan yukarı doğru sıvazlanmalı ve sırt kısmı pat patlanarak varsa gazı çıkarılmalıdır. Bu uygulamayı dize yatırıp da gerçekleştirilebilir.
  • Emzirmeden sonra bebek yatağına hafif yan şekilde sırtı da küçük bir yastıkla desteklenerek yatırılmalıdır. Bunun nedeni bebeklerde ilke günlerdeki reflü ve gaz çıkarma esnasında kusma yaşamalarıdır. Hafif şekilde yana yatırılmalıdır ki, kusacaksa da rahat kusabilsin.
  • Bebeğin yattığı yatağın pozisyonu, baş kısmı yukarıda olacak biçime ayarlanmalıdır ki bu da midesini rahatlatır. Bebeğin yatağının altına yükseklik verecek yaklaşık 10-15 derece gibi yükseltebilecek bir şey konulursa, bebek çok daha rahat edecektir.

Anne sütünün önemi nedir? Emzirme ve ek besinler hakkında bilgi

Anne sütü neye iyi gelir ve emzirmenin anneye faydaları nelerdir?

Kaynak: Bu yazı, memorial.com.tr/saglik-rehberleri/10-adimda-bebeginizi-dogru-emzirin/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

One Response

  1. Nazire 5 Ocak 2018

Leave a Reply