Balın harika faydaları ve 5 tazeleyici tarif

balin-harika-faydalari-ve-5-tazeleyici-tarif

Bal dünyanın en güçlü antioksidanları arasındadır. İçerisinde bakteri barındırmaması nedeni ile çok eski yıllardan günümüze kadar sağlık tedavisinde de kullanılmaktadır. Bal, sağlımıza inanılmaz faydaları olan bir gıdadır.

Bal, kan şekerini düzenler:

Bal aslında bir şekerdir, fakat sofra şekeri gibi de değildir. Arılar, balı früktoz ve glikoza parçalar. Masa şekeri ise, kan şekerine baskı yaratır. Bu nedenle kan şekerini yükselten sofra şekeri yerine bal kullanmak çok daha faydalıdır.

İyi bakterilerin üretimi balla yapılır:

Bal alındığında bağırsaklarda iyi bakteri yani probiyotik üretimi artar. Bu nedenle bal tüketmek çok faydalıdır. Fakat, içeriğine şeker katılan ve işlem geçiren ballar bu özelliklerini kaybeder. Masa şekeri yerine bal kullanmak çok önemlidir.

Bal, beyin fonksiyonlarını geliştirir:

Bal hakkında yapılan araştırmalarda, bal hafızaya iyi gelir ve stresi düşürür. Fakat, balın beyin ve sinir sistemine olan etkisinin nasıl çalıştığı daha henüz bilinmemektedir.

Bal, boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelir:

Bal, çok eski zamanlardan günümüze sağlık için kullanılmıştır. Bakteri barındırmaması, iltihaplara karşı etkili olması nedeni ile üst solunum yolu enfeksiyonlarında boğaz ağrısı, öksürüğe iyi gelmektedir. Bu nedenle soğuk algınlığı çaylarında hep bal kullanılır. Özellikle uyumadan önce alınan iki kaşık bal, gece öksürüğüne iyi gelir.

Bal, gece uykusuna yardımcıdır:

Gece uykusunu tam alamıyor veya uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, yatmadan önce bitki çayını veya sütü bir kaşık bal ile için. Bu miktarda alınan bal insülin hormonunu arttırır, serotonin yükselir ve uyumanızı sağlayan melatonin hormonu salgılamanızı sağlar.

Enerji takviyesi balla sağlanır:

Karbonhidratlar aslında vücudun enerji kaynağıdır. 1 çay kaşığı bal, size çok iyi bir karbonhidrat takviyesi yaratır. Kendinizi bitkin hissettiğinizde, egzersiz öncesi 1 çay kaşığı balı mutlaka deneyin kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz.

Yara ve yanık tedavisinde bal kullanılır:

Deri yanmalarında ve yaralanmalarda bal çok etkilidir. Bu yaraların üzerine bal sürüldüğünde, bal bakteri barındırmadığından yarayı antiseptik bırakırsınız. Üstelik, doku gelişimi hızlanır. Çünkü, balın asitliği, antioksidan olması bağışıklığı kuvvetlendirmesi dokuların hızlı iyileşmesini sağlar. Bu nedenle bal, doğal bir tedavi düzenleyicisidir.

Bal, kilo vermenizi sağlayan şekeri bırakmanızı sağlar:

Bal, aslında şekerden daha fazla kalori içerir. Fakat, kan şekerini hızlı bir şekilde düşürüp yükseltmez. İşte, bu nedenle bal doğal sofra şekerinden çok daha sağlıklıdır. Bal tüketerek, sofra şekerini hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Bu sayede kilo verebilir, şeker hastalığından korunabilirsiniz.

Bal nasıl yemeklerde kullanılabilir?

Yemeklere kattığınız balın bir çeşni ve lezzetlendirici olacağı aklınızdan çıkmasın. Tatlılarda şeker yerine rahatlıkla kullanılabilir. Fakat, bal ısıtıldığında çeşitli enzimleri ve besinlerin bir kısmı yok olur. Bu nedenle, tatlılarda balı üzerine sos olarak kullanmak çok daha yararlıdır.

Leave a Reply