Balığın faydaları ve besin değerleri nelerdir


Balığın faydaları ve besin değerleri

Balık, içinde bulunan bol omega3 yağ asidi, protein, D vitamini, mineraller açısından sağlığımız için en gerekli yiyeceklerdir. Balık içinde, fosfor, sülfür gibi minerallerle dokuları besler. Balık eti sayesinde kalp ve damar sağlığı başta diş ve diş etleri, saçlar, bakteriyal enfeksiyonlara karşı direnç sağlanır. Kanda kolesterol dengelenir, yağ ve nişasta yakımı, ruhsal sağlık ve kemiklerde güçlenme, guatr, hipertiroidi tedavi olur. İşte, balığın besin değeri ve balığın faydaları;

Balığın besin değeri

Balıktan balığa besin değeri değişir. Omega 3 yağ asidi bakımından en zengin olan somon balığında, 100 gr.mında  2.260 mg.lık omega 3 yağ asidi vardır. Ayrıca 100 gr. kadar somon, B12 vitaminin %48’i, B3 vitaminin %40’ı, B1 vitaminin %23’ü, B6 vitaminin %32’si ve proteinin %48’ini karşılar.

Omega 3 yağ asidinin faydaları

Balık yağında 2 adet doymamış yağ asidi vardır.  EPA ve DHA omega3 yağ asidi içeren doymamış yağ asitlerindendir. Omega3 ve omega 6 yağ asitleri dışarıdan alınan ve vücut tarafından üretilemeyen yağ asitleridir.


Balıklardan alınan yağ asitleri, vücudun enerji üretmesine faydalıdır. Mental ve fiziksel olarak kapasiteyi arttırırlar. Çünkü, beyinde olan yağın içeriğinde omega 3 yağ asidi içeren DHA vardır.

Omega 3 yağ asitleri, kanda basıncı, kolesterolü, trigliseridi azaltır ve kalp sağlığını korur. Kanda artan trigliserid, yüksek kolesterol ile kalp hastalıkları riskini artırır. Balık yağı ise, kalp krizi ve kalp ritim bozukluğunun önüne geçer. Yapılan araştırmalarda haftada 5 porsiyon balık tüketen kişilerde, kalp krizi geçirme oranları %30 kadar düşmektedir. Bunun başlıca nedeni, omega 3 yağ asidinin kanın pıhtılaşmasını engellemesidir. Kanın yoğunlaşması normal akışkanlığa engel olmaktadır.


Omega 3 yağ asitleri, oksijenin kırmızı kan hücrelerine taşıyan hemoglabinin üretilmesini sağlayarak, vücuda zararlı etkileri olan yağları engeller.

Omega 3 yağ asitleri, bebeklerin ana rahminde gelişmesine yardımcıdır. Bebeğin hamilelik boyunca beyin ve sinir yapısının gelişimi için önemlidir.

Romatizma kaynaklı ağrılı hastalıklarda omega 3 yağ asitleri kireçlenmeyi önler, şişen hassas eklemde olan rahatsızlıkları alır. Enfeksiyon engelleyici olduğundan enfeksiyon kaynaklı hastalıklara iyi gelir.

Omega 3 yağ asitleri, beynin ve sinirlerin sağlıklı çalışmasına neden olur. Depresyon, şizofreni, alzheimera karşı etkilidir.

Omega 3 yağ asidi, romatoid artrit, osteoartrit, ülseratif kolit, lupus, glokom, MS, osteoporoz, diyabet, migren, anoreksiya, yanık ve deri hastalıklarına iyi gelir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor