Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları

bagisiklik-sistemini-guclendirmenin-yollari

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları: Bağışıklık sistemimiz bizim sağlıklı kalmamızı sağlar. Vücuda giren bakteri ve virüslerle savaşarak, vücuttan atar. Hatta kanser ile de savaşabilen bağışıklık sistemi bazen çöker veya zayıflar. Bağışıklık sisteminin zayıfladığını sık hasta olduğunuzda anlarsınız. İşte, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları;

Antioksidan yönünden zengin beslenmek:

Bol sebze, meyve yemek antioksidan almaktır. Yiyeceklerde olan antioksidanlar, hücre yapısını korur ve serbest radikallerin hasarını engeller. Antioksidan almayı arttırmak için, farklı renkte sebze ve meyveler, portakal, yeşil biber, brokoli, kivi, çilek, havuç, kavun vs. bol tüketilmelidir.

Vitamin almak:

Vücudumuzun her gün alması gereken bazı vitamin ve mineraller vardır. Bunlarda eksiklikler olduğunda çeşitli hastalıklar ve aksamalar oluşur. selenyum, magnezyum, çinko, B ve C vitaminlerinin birinde bile eksiklik olmamalıdır. Eğer, beslenmenizde eksiklik varda multivitamin kullanabilirsiniz.

Stresi azaltmak:

Stresi azaltmak vücut fonksiyonları açısından çok önemlidir. Stresin fazla olması salgılanan hormonların vücuda zarar vermesine neden olur. Hatta yoğun stres kaynaklı olarak bağışıklık sistemi çökebilir. Stresten uzak durun, kendinize zaman ayırın, meditasyon ve yogayı kullanın.

Cinselliği düzenli tutun:

Yapılan araştırmalarda, cinsel hayatı düzenli tutmanın bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği ortaya çıkmıştır. Buna göre, düzenli bir cinsel yaşam sağlığınız için önemlidir.

Alkolü bırakın ya da azaltın:

Aşırı alkol almak, bağışıklık sistemini yıkar ve zayıflatır. Günde 2 bardaktan fazla alkol alınmamalıdır hatta alkol bırakılmalıdır.

Sigarayı bırakın:

Sigara içmek bağışıklık sistemini zayıflatır. Son yapılan araştırmalarda sigara içenlerin astım, kalp krizi ve inmeye daha yakın olduğunu göstermektedir. Sigarayı bırakmakta zorlanıyorsanız bir uzmandan yardım alın.

Bitkisel haplar ve destekler:

Son yıllarda bitkisel hap ve bitki desteklerinden yararlanan pek çok insan var. Sarımsak, devedikeni, ginseng, probiyotikler en yaygın kullanılanlardır. Bu bitkisel destekler, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kullanmadan önce mutlaka bir doktora görünmekte fayda vardır.

Boş kalori almayın:

İşlenmiş gıdalar, meşrubatlar, abur cubur ve fast foodlar sizin boş kalori diye tabir ettiğimiz kalori almanızı sağlarlar. Özetle yağlı ve zararlı bir kilo alımını gerçekleştirirsiniz. Bu yiyeceklerin hepsi bağışıklık sistemini zayıflatır uzak durmakta fayda vardır.

Hareket etmek:

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin diğer bir yolu düzenli egzersiz ve spor yapmaktır. Düzenli yapılan egzersizler, kalp hastalıkları, damar hastalıkları hatta kansere karşı bile iyidir. Haftada 2-3 gün en az 30 dakika kadar spor yapmak bu nedenle önemlidir.

Kendinize bir evcil hayvan edinin:

Evcil hayvan bakmak tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Köpekle büyüyen çocukların bağışıklık sistemi çok daha kuvvetlidir. Bu nedenle kedi, köpek gibi hayvanları evlat edinin.

Sosyal çevre:

Sosyal çevreniz ve arkadaşlarınız ne kadar fazlaysa o oranda sağlıklı olursunuz. Arkadaş çevresi geniş olan insanların diğer insanlara göre %50 daha sağlıklı olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Pozitif olmak:

Pozitif olmak, bağışıklık sisteminin gelişmesi için çok önemlidir. Pozitif düşünce ile hastalıklar bile tedavi olabilir. Bu nedenle, pozitif olun ve bağışıklığı geliştirin.

Kahkaha atın:

Yapılan bir araştırmada, komik video seyredip kahkaha atan kişilerin bağışıklık sisteminin kuvvetlendiği ortaya çıkmıştır. Bol kahkaha atın ve mutlu olun.

Geceleri iyi uyuyun:

Yetişkin bir insan 7-9 saat aralığında uyumalıdır. Bu saatlerden az uyuyorsanız bağışıklık sisteminin bir süre sonra yavaşlar ve zayıflar. Bu nedenle, düzenli ve sağlıklı uykuya dikkat edin.

Ellerinizi yıkayın:

Elleriniz sayesinde pek çok mikrop alırsınız. İşte, bu nedenle ellerinizi bol sabun ile düzenli olarak yıkayın. Bu sayede bağışıklık sisteminizi güçlü tutarsınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply