B12 vitamini hakkında şaşırtıcı gerçekler


B12 vitamini hakkında gerçekler

hakkında şaşırtıcı gerçekler: B grubu vitaminler 8 adettir ve bunlardan biri olan vitamini, insanlar ve hayvanlar açısından en temel vitaminlerdendir. Bakterilerin üretmekte olduğu bir vitamin olan B12 vitamini, insanlar ve hayvanlar tarafından tükettikleri besinler ve dışarıdan alacakları takviyelerle alınabilmektedir.

B12 vitaminin insan vücuduna olan katkısı:

Tüm hücre metabolizmalarında görev alan B12 vitamininin en önemli işlevi beyin ve sinir sistemindeki düzenleyici rolüdür. Bu önemli görevinin yanı sıra kan oluşumunda da katkı sağlamaktadır.

B12 vitamini bulunan besinler:

İnsanlar B12 vitaminini özellikle ciğer ve kabuklu deniz ürünlerinden, etten, süt ürünlerinden ve yumurtadan alabilmektedirler. B12 vitamini bakımından çok önemli bir kaynak olmasına rağmen yumurtanın akında B12 emilimini güçleştiren bir madde yer almaktadır. Eğer yumurtanın akı çok iyi pişirilirse bu etki de ortadan kalkmaktadır. Hayvanlar ise B12 vitamini gereksinimlerini bakterilerden karşılamaktadır. Bazı bitkiler B12 vitamini barındırıyor olsa da bitkisel kaynaklı B12 vitamininin çok da faydalı olduğu söylenemez.


B12 vitamininin ek ürünlerle alınması:

Birçok beslenme uzmanı, vejateryan olan kişilerin yeterli düzeyde B12 vitamini alamayacaklarını söylemektedir. Bu nedenle de beslenme programlarına B12 vitaminini eklemelerini önermektedirler. B12 vitaminini haplar, iğne veya şurup yardımıyla ek olarak alabilmektedirler. Bu ek ürünlerden en çok iğne ile alınan B12 vitamini önerilmektedir. Çünkü iğne ile vitamin emilimi en üst düzeyde sağlanabilmektedir.

Önerilen günlük B12 vitamini alımı:

Bu konuda yapılan çalışmalarda 15 yaşın üzerindeki her birey için gerekli olan B12 vitamini ihtiyacı günlük 2-3 mikrogram olarak belirtilmektedir. Besinlerle sağlanamıyorsa ek ürünler ile bu miktarın alınmasında fayda vardır.


B12 vitamini hakkında ilginç bilgiler:

  • Yapısal manada en komplek vitamin B12 vitaminidir.
  • B12 vitamininin bulunması kötücül anemiyle ilişkilendirilmesiyle olmuştur.
  • Beyin ve sinir sisteminde ciddi ve geri dönüşü olmayan hasarların oluşmasında B12 vitamini eksikliğinin de rolü vardır.
  • B12 vitamini eksikliğinin çok azı bile bitkinlik, hafızada zayıflama ve depresyon gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Daha ileri düzeyde psikoza ve deliliğe de yol açabilmektedir.
  • Folik asitlerin insan vücudunda tekrardan üretilmesinde B12 vitamininin katkısı bulunmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 Oy, Ortalama puan: 4,75 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor