Aspirinin daha önce duymadığınız 9 farklı kullanım alanı

Aspirinin daha önce duymadığınız 9 farklı kullanım alanı: Asetilsalisik asit yani ASA, olarak adlandırılmaktadır. 1897 yılında bulunmuştur. Aspirin, kanı seyrelten ve ağrıları dindiren bir maddedir. Aspirinin en önemli faydaları; ağrı, yüksek ateş ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılmasıdır. Cilt yapısından baş ağrılarına ve kalp hastalıklarına kadar pek çok faydası vardır. Her geçen gün yapılan araştırmalarla başka faydaları da bulunmaktadır. İşte, aspirinin bilinmeyen 9 kullanım alanı;

Aspirin Sivilcelere iyi gelir;

Aspirin sivilceleri kurutur ve ciltten atar. 2 adet aspirin, limon suyu ile ezilir ve ezilen bu karışım sivilcelerin üzerine sürülür. Yaklaşık 2-3 dakika kadar sonra su ile temizlenir. Sivilceler hemen düzelecektir.

Aspirin ile Saç kepeğine karşı kür;

Saçın kepeklenmesi, aslında saçlı derinin kuruması ile ortaya çıkmaktadır. Saç kepeğini engellemek için, günlük kullandığınız şampuanın içine ezdiğiniz 2 aspirini koyun ve bununla banyo yapın. Kepeklenmenin azalacağınız göreceksiniz.

Aspirinin Peeling görevi;

Peeling, ölü hücrelerin cilt dokusundan atılması için yapılan bir uygulamadır. Aspirin ile peeling yapılabilmektedir. Ayrıca, ciltte oluşan yağlanmaya karşı da aspirin çok etkilidir. 1 aspirin su ile karıştırılıp, birkaç dakika ciltte bekletilebilir. Bu durumda yağlanmanın önüne geçilir. Aspirin su ile ezilip, cilde oval hareketlerle yayılarak peeling yapılabilir.

Aspirin ile Ayaklarda oluşan nasır tedavisi;

Aspirin, ölü hücrelerin ciltten atılmasını sağlar. 7 aspirini yarım yemek kaşığı limon ile karıştırın ve bu karışımı nasır olan bölgeye koyun. 10 dakika kadar bekleyip, ılık su ile durulayın. Nasır üzerinde olan ölü deri hemen soyulacaktır.

Aspirin Böcek ısırığı tedavisi;

Böcek ve sinek ısırıklarında, bölgede oluşan şişlik ve kaşıntıyı alır. 1 adet aspirin, 1 tatlı kaşığı su ile karıştırılarak ısırığın olduğu yere koyulur.

Aspirin Cilt sorunlarına iyi geliyor;

Aspirin ciltte olan sivilcelerde, ölü derinin atılmasında ve gözeneklerin sıkışması için rahatlıkla kullanılabilir.

7 adet aspirin, 3 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı bal karıştırılıp 15 dakika kadar cilde uygulandığında, sivilce lekeleri ortadan kalkar ve gözenekler sıkışır.

Aspirin ile Ter lekelerine çözüm;

Ilık suda eritilen aspirin, ter lekeleri olan kıyafetlere uygulandığında lekelerden kurtulursunuz.

Aspirin ile Çiçekler daha dayanıklı;

Vazonuzda olan çiçeklerin suyuna 1 aspirin kırılıp atılırsa, çiçekler uzun süre dayanacaktır.

Aspirin ile Yıpranmış saçlara canlılık verin;

Yıpranmış ve kırılmış saçlarda, 1 adet aspirin ılık su ile karıştırılıp saçlar yıkandığında, kırıklar düzelir ve saçlara canlılık verir.

Aspirin Kaşıntıyı keser;

Aspirin ezilerek toz haline getirildikten sonra, kaşınan bölgeye nemlendirici kremle birlikte uygulanması kaşıntıyı alır.

Uçukları alır, siğilleri yok eder ve güneş yanıklarında meydana gelen kabarcıkların oluşmasının önüne geçer.

Aspirinin Faydaları Nelerdir, Aspirin Neye İyi gelir?

Kaynak: Bu yazı, milliyet.com.tr/aspirinin-bilinmeyen-9-kullanim-pembenar-galeri-alternatiftip-2543651/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply