Aspirinin Faydaları Nelerdir, Aspirin Neye İyi gelir?

Aspirinin Faydaları Nelerdir, Aspirin Neye İyi gelir? 1

Aspirin faydaları saymakla bitmeyen ve her gün yeni bir faydası tespit edilen nadir ilaçlardandır, bu yazımızda aspirinin tarihçesi ve aspirin hangi hastalıklara iyi gelir ve yararlarından bahsettik, işte detaylar. Ateş düşürmek için ve ağrı kesici olarak kullanılan aspirin beyaz renkli bir haptır ve reçetesiz olarak satılabilmektedir. 1853 yılında elde edilen aspirinin faydaları ve etkileri ancak 1899 yılında bulunabilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Genel bütün ağrılara karşı kullanımıyla yaygınlaşmıştır. 

Aspirin Özellikleri Nelerdir?

Aspirin reçetesiz olarak satılmakta ve kullanımı yaygın olan bir ilaçtır. Aspirin kullanımının yaygın olması en çokta ağrı kesici etkisinden kaynaklanmaktadır. Başımız ağrısın aspirin içeriz, dişimiz ağrısın aspirin içeriz, belimiz ağrısın yine aspirin içeriz.

Beyaz renkte olan aspirin kokusuzdur. Ancak hafif ekşi bir tadı bulunmaktadır. Dünyada aspirin yılda binlerce ton tüketilmektedir. Aspirin hem bir ağrı kesici hem de ateş düşürücüdür. Ayrıca romatizmal ağrılara da iyi gelmesi çok fazla kullanılmasına sebep olmaktadır.

Aspirin tek çeşit değildir. Çeşitli etkilere karşı farklı aspirinler bulunmaktadır. İlacı sindirmek zor olduğu için köpüren aspirinler bulunmaktadır. Sindirimi ve yutmayı kolaylaştırmak amacıyla üstü kaplanmış şekilde bulunan aspirinde satılmaktadır. Aspirinin genel olarak uyku yapan bir özelliği bulunmaktadır. Aspirinin bu etkisini azaltmak amacıyla içine kafein katılmış olan aspirinlerde bulunmaktadır. Aspirinin bu etkileri bilim adamlarının aspirinin daha sağlıklı olan birçok etkisi olduğunu da düşünmesine sebep olmuş ve ilerleyen çağda aspirinin kanser için tedavi amaçlı kullanılabilecek bir ilaç olduğunu düşünmelerine sebep olmuştur. Ancak aspirin yararları dışında birçokta yan etkiye sahip olan bir ilaçtır.

Peki, aspirinin faydaları nelerdir? İşte, aspirin faydaları;

Aspirin Faydaları Nelerdir?

Aspirin Kaşıntıyı Kesiyor

Kaşıntı bazen sebebini bilmediğimiz bir şekilde bazen de sinek ısırmasından vs. oluşabilir. Kaşıntıya karşı kullanılabilecek kaşıntı kremleri vardır. Ancak eğer ki kaşıntı kreminiz yoksa ya da kaşıntı kremi kullanmayı tercih etmiyorsanız birkaç adet aspirini ezmelisiniz. Ezdiğiniz aspirini bir nemlendiriciyle karıştırın ve kaşınan bölgenize sürün. Bu sayede kaşıntı da geçmiş olacaktır.

Aspirin Tansiyonu Düşürüyor

Aspirin birçok olumlu etkiye sahip olan bir ilaçtır. Ve son yapılan araştırmalara göre İspanyol bilim adamları aspirinin tansiyon düşürücü bir etkisinin bulunduğunu söylüyorlar. Aspirinin tansiyon düşürücü etkisi ise hipertansiyonda işe yaramıyor olsa da yüksek tansiyon ve orta tansiyonlarda işe yaramaktadır. Tansiyonu az seviyede düşüren aspirinin gece yatmadan evvel alınması en doğru olanıdır. Tansiyon hastaları bunun için gece yatmadan önce düzenli aspirin kullanabilir.

Güneş Yanıklarına Karşı Aspirin Kullanın

Güneşe korunmasız çıktığınızda özellikle beyaz tenliyseniz güneş yanıklarına vücudunuzu açık hale getirirsiniz. Güneş yanıklarına karşı vücut kızaracak ve su toplayacaktır. Bu durum yalnızca görüntü açısından kötü görünmez. Genel anlamda çok can yakıcı bir durumdur. Yanık ten uzun süre yanmaya devam eder. Bunun için çeşitli yanık kremleri kullanılabilir. Halk arasında yoğurt çok fazla kullanılmaktadır. Ancak alacağınız 2 aspirin vücut yanmanızı geçirmede önemli etkiye sahiptir. Ayrıca vücut su toplama oranını da ciddi manada azaltacaktır.

Kalp Hastalıkları Riskine Karşı Aspirin Kullanabiliriz

Aspirinin kan sulandırıcı bir etkisi vardır. Bunun yanın sıra kanın da incelmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla kan pıhtılaşmayacak, dolayısıyle damarlar tıkanmayacak ve iltihaplanmayacaktır. Bu nedenle olası kalp hastalıklarının da %30 oranında önüne geçilmiş oluyor. Hepimizin kalp krizi korkusu vardır. Ancak günde bir adet aspirin çiğnemek kalp krizi riskini düşürecek ve kalp krizi olması durumunda tahribatı minimum seviyeye indireceğinden kalp krizi etkileri yüksek oranda hissedilmemiş olacaktır.

Nasır Tedavisinde Aspirin

Nasır aslında vücudun kendini koruma mekanizması dolayısıyla oluşmaktadır. Vücudumuzda her hangi bir bölgeye çok baskı yapıldığında deri kendini korumaya alacak ve kalınlaşacaktır. Bu durum ise nasırı meydana getirmektedir. Nasır hem ağrılı bir süreçtir hem de deri sertleştiği ve sarı bir görüntü aldığı için kötü bir görüntüyü meydana getirmektedir. Nasır tedavisinde de aspirin kullanılabilir. Öncelikli olarak yapmanız gereken 5 – 6 adet aspirini ezerek toz haline getirmelisiniz. Daha sonra yarım çay kaşığı su ve yarım çay kaşığı limonu aspirinle karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı nasırlı bölgenize güzelce sürmelisiniz. Sıcak ve nemli bezi bu bölgeye örttükten sonra 10 dakika kadar bu bölge kapalı olsun. Bölgeyi açtıktan sonra bir ponza taşıyla nasırlı bölgeyi ovmalısınız. Bu şekilde nasırı da tedavi etmiş olacaksınız.

Aspirin Prostatı Önlüyor

Prostat erkeklerin adeta korkulu rüyasıdır. Ancak günde alacağınız 1 adet aspirinle prostat riskini yarı yarıya indirdiğinizi biliyor muydunuz? Mayo Clinic uzmanları yaptıkları araştırmada 1400 erkek üzerinde 5,5 yıl süren bir test yapılmıştır. Yapılan bu test sonuçlarına göre günlük düzenli 1 adet aspirin kullanan kişilerin prostat riski %50 oranında düşmektedir.

Kolon Kanserini Önlemek İçin Aspirin Faydalı Olabilir

Kolon kanseri en zor geçirilen en ağır kanserlerden bir tanesidir. Günlük yaşam standardını ciddi ölçüde düşüren kolon kanseri riski taşımanızda genetik faktörler çok büyük önem taşımaktadır. Eğer ki ailenizde kolon kanseri olan bulunuyorsa günde bir adet 81 miligram aspirin kullanmanız kolon kanseri riskinden %50 oranında kurtulmanızı sağlayacaktır.

Uçuk Tedavisinde Aspirin

Aspirinin birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan bir tanesi de uçuklara karşıdır. Günde bir adet aspirin kullanmak ortalama 8 günde geçen aspirinin daha kısa süreli olmasını 5 güne kadar inmesini sağlamaktadır. Ayrıca uçuk iltihabını azaltacağından çok fazla acı ve ağrı hissetmemiş olursunuz.

Alzhemier Hastalığından Korunmak İçin Aspirin Kullanabilirsiniz

Hollanda Erasmus Tıp Merkezi aspirin üzerinde bir araştırma yapmıştır. Yaptıkları araştırmaya göre birkaç yıl süreyle düzenli olarak aspirin kullanan kişilerde alzhemier %80 oranında azalıyor. Bu çok yüksek bir oran olduğu için hastalık tedavisi için aspirin kullanabilirsiniz.

Kısırlık Tedavisinde Aspirin Destek Olabilir

Arjantinli uzmanlar kısır yani çocuk sahibi olamayan kadınlar üzerinde bir test yapmıştır. Yaptıkları teste göre kadınları iki gruba bölmüşlerdir. Bir grup kadına yalnızca kısırlık ilacı verilirken, bir grup kadına da kısırlık ilacıyla birlikte aspirin verilmiştir. Yalnızca kısırlık ilacı kullanan kadınların çocuk sahibi olma ihtimali %20 artış gösterirken, hem aspirin hem de kısırlık ilacı kullanan kadınların çocuk sahibi olma ihtimali %40 oranında yükselmiştir. Bu durumda aspirin kullanan ve çocuk sahibi olamayan kadınların aspirin kullanmayan kadınlara göre iki kat daha fazla şanslı olduğu gözlemlenmiştir.

Siğillere Karşı Aspirin Tedavisi

Siğil tedavisinde yüzde yüz çözüm olarak görülen aspirin tedavisini siğil üzerine doğru şekilde uyguladığınızda kesin sonuç alacaksınız. Bir bant alın ve bantın siğilinizin üzerine gelecek bölgesini kesin. Daha sonra bu bantı siğiliniz açıkta kalacak şekilde bölgeye yapıştırınız. Daha sonra birkaç aspirini ezerek toz hale getirdiğiniz aspirini siğilli bölgeye dökün. Daha sonra bir bant daha yapıştırın. Bu işlemi gece yapın ve gündüz çıkarın. Üç gece üst üste bu işlemi yaptıktan sonra üçüncü geceden sonra siğilinizin geçtiğini fark edeceksiniz.

Aspirinin Felçten Koruyucu Etkisi Bulunuyor

Felcin ana sebebi kanın pıhtılaşmasıdır. Ancak aspirinin de en belirgin etkisi kanı sulandırması ve inceltmesidir. Dolayısıyla düzenli aspirin kullanan kişilerde pıhtılaşma sorunu yaşanması mümkün değildir. Çünkü kan sulanacak ve incelecektir. Araştırmalara göre felçli hastalar aspirin kullandığında ikinci bir felç riskini %25 oranında düşürmektedir. Aynı etkinin hiç felç getirmemiş hastalarda da gösterebileceği düşünüldüğünde uzmanların görüşlerine göre düzenli aspirin kullanması felç riskini %25 oranında düşürmektedir.

Kalp Krizine Karşı Aspirin Kullanılabilir

Kalp krizi de kanın pıhtılaşma sorunu nedeniyle oluşmaktadır. Bunun için de düzenli olarak aspirin kullanmak kanın sulanmasını, kanın incelmesini sağlayacak ve kalp krizinin önüne geçilecektir. Bunun için her gece alınacak bir adet aspirin kalp krizinden korunmak için önemli bir etkiye sahiptir.

Son yapılan araştırmalara göre aspirinin diş çürümelerini önlediği gözlemlendi

Kuzey İrlanda’daki araştırmacılar, aspirinin diş çürümesini geri çevirip dişte oluşan kaviteleri tedavi edebileceğini ortaya koydu.

Belfast’taki Queen’s Üniversitesi’nde yürütülen araştırmada, aspirinin diş kökündeki hücreleri uyararak diş yenilenmesini sağladığı tespit edildi.

En yaygın diş hastalığı olan çürük, diş sinirinin iltihaplanmasına ve diş ağrısına neden oluyor.

Aspirin uzun yıllar ağrı kesici olarak kullanılan bir ilaç. Özellikle baş ve kas ağrılarıyla, kadınların regl dönemindeki ağrılarını gidermek için kullanılıyor.

Daha fazla bilgi için adrese gidin : http://www.bbc.com/turkce/haberler-41252906

Aspirinin Zararları Nelerdir?

Aspirinin birçok yararı vardır. Peki, hiç mi zararı yoktur? Elbette ki aspirinin de zararları bulunmaktadır. Bazı durumlarda aspirine karşı kendinizi korumanız gerekmektedir. Mesela ailenizde felç olayları olduysa, ülser ya da kanama bozukluğu gibi durumlar söz konusuysa, kan basıncınız yüksekse ve böbrek fonksiyonu yetmezliğiniz varsa aspirinden uzak kalmanızda da fayda vardır. Kan pıhtılaşma sorunu yaşayan kişilerin aspirin kullanması kanının sulanmasına ve incelmesine sebep olacağından kullanılmaması gerekmektedir. Daha sonra kanın pıhtılaşmasıyla ilgili sorun yaşanabilir.

Aspirin Yan Etkileri Var Mıdır?

Aspirin genel olarak yan etkilerini göstermez. Ancak yanlış ve fazla dozda aspirin tüketmek çeşitli yan etkileri beraberinde getirmektedir. Peki, aspirin yan etkileri nelerdir? İşte, aspirin yan etkileri;

 • Aspirinin yan etkilerinin başında düzensiz ve aşırı nefes alma gelmektedir.
 • Baş dönmesi, bulantı ve kusma gibi birbirini bağlayan belirtiler aspirin yan etkileri arasında görülmektedir.
 • Çok sık kramp girebilir.
 • Görme ve işitmede bozukluğun yanı sıra kulaklarda da uğuldama sorunu yaşanabilir.
 • Şaşkınlık ve dağınıklıkta aspirin yan etkilerindendir.

Önemli Uyarı: Aspirinin kan incelten özelliği bulunmaktadır. Bunun için doktora gittiğinizde bunu mutlaka belirtmelisiniz. Özellikle cerrahi müdahale geçirecekseniz doktorunuz mutlaka bunu bilmelidir.

Eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa ya da herhangi bir hastalıktan şüpheleniyorsanız, aspirin almadan önce mutlaka ama mutlaka bir uzman hekime danışmanızı danışmadan kullanmamalısınız!

7 Comments

 1. Mahmut Şahin 13 Nisan 2017
 2. seher 5 Mayıs 2017
  • admin 8 Mayıs 2017
 3. Yener 30 Haziran 2017
 4. Deniz kızı 25 Ağustos 2017
 5. Deniz kızı 25 Ağustos 2017
 6. Mrvbkdmr 19 Ekim 2017

Leave a Reply