Ayakta ödem nedir belirtileri nedenleri ve tedavisi

Ayakta ödem nedir belirtileri nedenleri ve tedavisi: Ayaklarda oluşan ödem sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Ayaklarda oluşan ödemin başlıca nedeni hareketsizliktir. Kılcal damarlardan sıvı kaçması ile ödem oluşur. Bazı hastalıklar kaynaklı olarak ayaklarda ödem oluşabileceği için, uzun süre devam eden veya sürekli tekrar eden ödemlerinde mutlaka doktora gidilmelidir. İşte, ayaklarda ödem nedenleri ve tedavisi;

Ayakta ödem neden olur?

Hastalıklar kaynaklı ayakta ödem olması;

Ayakta ödem oluşmasının başlıca nedenleri hareketsizlik ve gebelik gibi durumlardır. Fakat yaralanma ve damarlarda olan sorunlar kaynaklı da oluşabilir. Kalp yetmezliği, tansiyonda olan çıkma ve düşmeler ayaklarda ödeme neden olabilir. Başlıca neden, kalbin ayaklardaki kılcal damarlarda olan kanı dolaşıma alamamasıdır. Bu durumda, ayak kılcal damarlarında sıvı birikimi ile ödem oluşur.

Böbreklerde oluşan sorunlardan dolayı, böbrek yeterince çalışamazsa ayaklarda ödem oluşabilir. Çünkü yeterli miktarda tuz ve su vücuttan atılamaz. Genelde böbrek hastalarında, sabahları yataktan kalkıldığında ayaklarda ödem oluşmaktadır.

Karaciğerde oluşan bazı hastalıklarda, karaciğer su ve mineral dengesini sağlayamaz ve bu durum ayaklarda ödeme neden olur. Gut hastalığında, ürik asit seviyesinde olan artış ayak parmaklarında kristalleşme ve şişlik yapar. Romatizma, ayaklarda ödeme neden olabilir.

Hamilelik;

Hamilelikte ödem oluşması en sık karşılaşılan durumdur. Genelde hormonlarda oluşan artış, ayaklarda ağırlık kaynaklı basınç artışı, bacaklara baskı yapan rahim kaynaklı olarak ayaklarda ve bacaklarda ödemler oluşur. Bu durumda, gebelere yürüyüş ve hafif egzersizler önerilir. Doktorların vereceği bazı bitkisel içerikli takviyeler de kullanılabilir. Bu normal bir durumdur ve gebelik sonrası normale dönmektedir.

Bazı ilaçların yan etkisi;

İltihap giderici ilaçlar, doğum kontrol hapları ve bazı hormon ilaçları, antidepresanlar, bazı tansiyon ve şeker hastalığı ilaçları ayaklarda ödeme neden olabilir. Bu durumda doktorunuzla konuşarak ilaçların değişmesi istenilmelidir.

Diğer ayakta ödem nedenleri;

Uzun süre ayakta kalmak, uzun yolculuk yapmak, magnezyum eksikliği, aşırı tuzlu yemek yemek, lenfödem, aşırı kilolu olmak, çeşitli yaralanmalar ayaklarda ödeme neden olabilir. Özellikle kadınlarda adet dönemi öncesinde ayaklarda ödemlere sık rastlanır. Bunun başlıca nedeni, artan progesteron hormonudur.

Ayaklarda ödemin tedavisi nasıl yapılır?

Ayakta ödemin uzun süre devam etmesi veya sık tekrar etmesi durumunda kesinlikle doktora gidilmelidir. Ayakta oluşan ödemin nedeni anlaşılmalı ve ona göre tedavisi yapılmalıdır. Çünkü ayaklarda ödem oluşmasının nedenleri arasında ciddi hastalıklar da olabilmektedir.

Magnezyum desteği almak, ayaklarda olan ödeme iyi gelir. Bu durumda magnezyum destek hapları alınmalıdır. Egzersiz yapmak ödeme iyi gelir. Ilık banyo yaparken ayaklarınıza yukarıya doğru el hareketleri ile masaj uygulayın. Ayaklara uygulanan tuzlu su banyoları etkili olacaktır. Profesyonel olarak uygulanacak masajlar ayaklarda ödemi dağıtır.

Sırt üzeri uzanıp, ayakları yukarı kaldırmak ödemin dağılmasını sağlar. Kompresyon çorapları kullanmak, yüzmek, bol su içmek, tuzu azaltmak ve fazla kiloları vermek ayakta ödemi dağıtır.

Kaynak: Bu yazı, multiyasam.com/ayakta-odem-nedenleri-ve-tedavisi/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

One Response

  1. Taraklı Ayak 1 Ağustos 2018

Leave a Reply