Ayak terlemesi nedenleri ve tedavisi

Ayak terlemesi nedenleri nelerdir, nasıl önlenir, doğal tedavi yöntemleri ve ameliyatı hakkında detaylı bilgi: Sorun oluşturmayacak derecede bir ayak terlemesi, hem sağlıklı hem de insan sağlığı açısından gerekli bir durumdur. Fakat kontrol dışı ayak terlemeleri kötü kokuya, mantar hastalıklarına ve aşırı ayak terlemesi durumunda ayakkabıya su dolması ve diğer bazı cilt sorunlarına yol açabilmektedir. Yazımızda, ayak terlemesi sebepleri ve tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz. İşte, detaylar;

Ayak terlemesinin olası nedenleri


 • Hava geçirgenliğinin olmaması; Vücudun dışarı attığı terler buharlaşma sırasında ısı dengesini sağlamaktadır. Kısaca, terleme doğal bir termostat olarak iş görmektedir. Hava geçirgenliğinin olmayışı, terin buharlaşmasını kısıtlar ve vücudun ısı dengesini bozar. Bu da kısır bir döngü yaratır ve devamlı olarak daha fazla terleme meydana gelir. Aşağıda sıralanan etkenler de ayak terlemesini arttırabilmektedir;
 • Naylon çorap giyilmesi
 • Nefes almayan ayakkabılar kullanmak
 • Ayakların ve parmak aralarının temizliğinin yetersiz olması
 • Sigara içmek; Sigara içmek, B vitamini eksikliğine yol açar ve bundan dolayı da aşırı terlemeye meydan verir. Sigara, tansiyonun ve nabzın da yükselmesine neden olur. Bu durumda vücut terlemeye başlayarak soğumaya ve sakinleşmeye çalışmaktadır.
 • Genetiklik; Ter bezlerinin sayısı ve çalışma oranı kişide doğuştan genetik kodlarla oluşmaktadır. Kimilerinde bu oranlar, vücudun bazı yerlerinde veya ayaklarda daha çok olabilmektedir. Ayak terlemesi bulunanlar, koltuk altı ve avuç içi terlemesinden yakınıyorlarsa büyük ihtimalle genetik yatkınlıkları vardır.

Ayak terlemesinin diğer sebepleri


 • Vücut terlemesinde genel artış; Sıralayacağımız etkenler nedeniyle bütün vücutta ve ayaklarda terleme artışı görülebilmektedir;
 • Ortam sıcaklığının artması veya hastalık sebebiyle vücut sıcaklığının artış göstermesi
 • Uzun ve ağır egzersizler
 • Baharatlı ve aşırı sıcak yemekler yenmesi
 • Heyecan, korku ve endişe gibi durumlar
 • Fazla kiloların olması
 • Hastalıklar; Bazı hastalıklar da ayak terlemesine ve vücudun tümünde aşırı terlemeye neden olabilmektedir. Bunlar;
 • Şeker hastalığı (diyabet)
 • Kalp kapağında iltihap olması (endokardit)
 • Hipertiroidi ( tiroid bezinin aşırı şekilde çalışması)
 • Kronik kaygı bozuklukları
 • Lenfe bezi kanseri, kan kanseri
 • Tüberküloz (verem)
 • Diğer bazı nedenler; Ayak terlemesi yapan başka nedenler de bulunmaktadır. Bunlar;
 • Gün içindeki uzun yürüyüşler
 • Sempatik sinirlerde hasar
 • Bazı anti-depresan ilaçlar

Prof. Dr. Tunaya KALKAN El ve ayak terlemesi nasıl tedavi edilir neden olur tedavisi var mıdır konusu hakkında açıklama yapıyor izlemenizi öneriyorum.

Ayak terlemesi nasıl önlenebilir?


Ayak terlemesinden şikayetçiyseniz, bunu kontrol edebilmek amacıyla şunlar yapılabilir;

Yaşam tarzında değişiklik yapın; Alacağınız bir takım tedbirlerle ayak terlemesini azaltabilir ve sorun olmaktan çıkarabilirsiniz. Bunlar;

Nefes alabilen ayakkabılar tercih edin. Özellikle keten ya da örgü temelli ayakkabılar giyerek hava geçirgenliğini sağlayabilir, ayak terlemelerini Plastik ve deriden üretilmiş kapalı ayakkabıları kullanmamaya çalışmalısınız.

Devamlı olarak aynı ayakkabıyı kullanmayın. Ayakkabınızı çıkardığınız zaman hava alabilecek yerde tutun.

Ayakkabınızın astar veya tabanlığını çıkarıp kurutun veya değiştirin.

Her imkan bulduğunuzda çıplak ayakla gezin, sandalet ve terlik giymeye çalışın.

Çoraplarınızı günde bir kez değiştirin. Ayaklar terlediğinde ise kesinlikle çoraplarınızı değiştirin.

Naylon ya da pamuklu çoraplar yerine, akrilik veya yün çoraplar tercih edin.

Ayaklarınızın hijyenine özen gösterin. Her gün en az bir kez yıkayın ve parmak aralarını iyice kurulayın.

Özel olarak parmak araları için üretilen kuzu yünü bezlerle temizlik yapın. Teri kolayca emer.

Ayakkabı ya da çorap giymeden önce anti-perspirantlar kullanmalısınız.

Ayaklarınızda alüminyum klorit içeren pudra kullanın.

Ayak terlemesi için doğal bazı tedavi yöntemleri;

Ayaklarınızı yarım saat süreyle çay deminde tutun. Bunu 10 gün süreyle uygulayın. Çay demindeki tanen asidi sayesinde bakteriler ölecek, ayaklarınız temizlenecek ve daha az terleyecektir.

Elma sirkesi ile suyu bire iki oranında karıştırın. Bu karışıma ayaklarınızı sokup bir saat kadar bekleyin. Suyunuzun ılık olmasına dikkat edin, çünkü etkisi daha iyi olacaktır.

Botoks; Ter bezlerinin kontrol edilmesini sağlayan ve sinirleri bloke eden botoks terleme sinyallerini önlemektedir. Botoksun etkisi yaklaşık 10 ay kadar sürmektedir. Deri altına enjekte edilen botoks ağrı yapabilmektedir. Genellikle koltuk altı ve avuç içine uygulanır, ama ayak terlemesi ile ilgili yaptırmak isterseniz doktorunuzla görüşebilirsiniz.

İyontoforez; Bu uygulama ile ayak derisinin üstünden su yardımıyla hafif bir elektrik akımı geçirilmektedir. Uygulama esnasında ayakta karıncalanma hissi olabilir, ancak ağrısız bir uygulamadır. Elde edilen sonuçlar farklılık gösterse de olumlu sonuçlar verebilmektedir.

Oral alınan ilaçlar; Ayak terlemesinin önlenmesi amacıyla özel olarak kullanılan bir ilaç bulunmamaktadır. Fakat robinül ve diltropan adlı sindirim sistemine yönelik antikolinerjik ilaçlar, aşırı terlemenin önüne geçebilmektedir. Alınan bu ilaçların ağız ve boğaz kuruluğu ile kabızlık gibi etkileri de bulunmaktadır.

Bazı anti-depresanlar ve beta blokerler ile tansiyon ilaçlarının bazıları da aşırı terlemeyi önleyebilir. Doktor bilgisinde kontrollü bir şekilde kullanılmalıdır.

 • Ameliyat; Sıraladığımız tüm yöntemlere başvurulduğu halde kontrol edilemeyen ayak terlemelerinde sempatektomi adı verilen operasyon gerçekleştirilmektedir. Bu cerrahi müdahale ile ayak ter bezlerinin kontrolünü sağlayan sinirler göğüs altında belirlenerek kesilmekte ve yakılmaktadır. Bu uygulama en son çare olarak kullanılmalıdır, çünkü vücut ısısının dengelenememesi ve vücutta başka bölgelerde aşırı terlemeye neden olabilir.

El ve Ayaklarda Aşırı Terleme için Prof.Dr. Tunaya KALKAN anlatıyor.

Avuç içi terlemesi nedenleri ve tedavisi

Aşırı Terleme neden olur, Terlemeye neden olan 11 olası hastalık

Kaynak: multiyasam.com/ayak-terlemesi-nedenleri-ve-tedavisi

Leave a Reply