Anzer balı nedir, nerede üretilir? Faydaları nelerdir

anzer balı

ı, Rize’nin en yüksek yaylası olan Anzer Yaylasının ıdır. Aslında Anzer yaylasının ismi Ballıköydür fakat Anzer yaylası olarak kullanılmaktadır. Anzer ı dünyanın en özel ıdır. Yaylanın 3.500 metre yüksekte olması ve endemik bitki türleri barındırması nedeni ile , kanseri yok etme, kanserli hücrelerin gelişimini engelleme, kanı temizleme özelliğine sahiptir. İşte, anzer balı ve faydaları;


Anzer balının çok kaliteli olmasının ve eşsiz olmasının başlıca nedeni, anzer yaylasında olan çiçek ve bitkilerden kaynaklanmasıdır. Yaklaşık 500’e yakın çiçekler olan yaylada bu çiçeklerin 90 tanesi endemik türdür. Yani sadece bu yaylada yetişen çiçeklerdir. Yaylada, yabani erik, elma, armut, kuşburnu, çam, kestane, ıhlamur, akasya ağaçları vardır. Bu ağaçlar ve bitkilerin endeksleri alındığından sahte Anzer balı laboratuarlarda hemen ortaya çıkmaktadır.

Mayı ve Haziran ayları arasında arıcılar, kovanlarını kurarlar. Anzer yaylasında o yörenin köylüleri ve profesyonel arıcıları arı kovanı kurarlar. Yaklaşık olarak 200 üretici ve 1.300 kovan ile bal üretimi yapılmaktadır. Ağustos ayının 15-20’sinde balın toplanma işlemi yapılmaya başlanır. Eski zamanda kullanılan kara kovanlar, bal üretiminin yavaşlamasına neden olduğundan üreticiler bunu kullanmazlar fakat, bazı üreticiler eski klasik yöntem ile de bal almaktadır.

Anzer balı üretiminde, yaylanın hava koşulları nedeni ile Kafkas ve melezi arılar kullanılır. Çünkü, yaylalarda hava soğuk iklimdir. Bu sayede daha fazla bal üretimi alınmaktadır. Anzer yaylasında yazların kısa olması, arıların bal yapım miktarını azaltır. Havada sis olması, yağış ve soğuk hava bal miktarında düşüşler yaratır. Yazların sıcak ve güneşli olduğu zamanlarda bal üretimi artar. Normalde bir kovandan 20-30 kilogram kadar bal alınır. Hava şartları o yaz kötü olursa bal 1-5 kilograma kadar düşer.

Anzer balının faydaları

Ağrı ve sancıyı azaltır, yaraları iyileştirir, akciğer hastalıklarına iyi gelir, bağışıklık sistemini düzenler, bağırsaklara, bağırsak iltihaplarına, beyin hastalıklarına, cilt bozukluğuna, damar sertliğine, kansere, gözlere iyi gelir. Gelişimi arttırır, halsizliğe, hazma, ishale, kabızlığa, kalp çarpıntısına, kana, kaslara, kısırlığa, mide ülserine iyi gelir. Öksürük ve astıma iyileştirme yapar, sedef hastalığına, sarılık, cinsel güce, yumurtalıkları tedavi eder.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply