Alfa lipoik asit nedir Faydaları nelerdir nasıl kullanılır?

Alfa lipoik asit nedir Faydaları nelerdir nasıl kullanılır? 1

En doğru supplementin seçilmesi hastalıklardan korunma ve olası zararların önlenebilmesi açısından çok önemlidir. Bunu sağlayan ve sağlıklı yaşamı destekleyerekkatkı veren supplementleri çok iyi biliyor olmak gerekir. Bu supplementler bir elin parmaklarını geçemeyecek kadar azdır. En önemlisi de alfa lipoik asittir. Alfa lipoik asit hakkında bilinmesi gereken çok şey bulunmaktadır. Bu nedenle yazımızda alfa lipoik asidin faydalarını ve nasıl kullanılacağını anlatmaya çalışacağız. İşte, detaylar;

Alfa lipoik asit nedir?

Kısaca ALA olarak da adlandırılan alfa lipoik asit, hücrelerin enerji metabolizmasında görev yapan yağ asitlerinden biridir. Yaptığı görevden ziyade en önemli özelliği çok güçlü bir antioksidan olmasıdır. Bundan dolayı vücutta inflamasyon karşıtı rol oynaması da onu değerli yapan diğer bir özelliğidir.

Alfa lipoik asidin faydaları nelerdir?

Belirli bazı alanlarda yaygın olarak kullanılan alfa lipoik asidin etkisinin net bir şekilde belli olmadığı konularda bilgi vermeyeceğiz. ALA’nın ispatı yapılmış olan özelliklerinin başında yaşlanmayı önleme, kan şekerinin kontrolü, sinir hasarlarının giderilmesi ve kilo verme gelmektedir.

Şimdi bunları sırasıyla inceleyelim;

Anti aging ( yaşlanmayı önleme ):

ALA oksijen tüketiminin artmasını sağlar. Sıradan bir değişiklik gibi görünse de oksijen tüketimi hücre içi yaşlanma parametrelerini kısıtlamaktadır. Diğer bir özelliği de ALA tüketiminin yaşlı kişilerde oksijen tüketimini çok daha iyi arttırmasıdır. Bunun anlamı, yaş ne kadar fazlaysa o kadar daha fazla faydalı olmaktadır. Bunun azalan antioksidan kapasitesiyle çok yakından alakalı olduğu düşünülmektedir. Netice olarak ALA, hücreler düzeyinde yaşlanmanın gecikmesini ve yaşlılarda önemli faydalar sağlamaktadır.

Diyabetik sinir hasarı:

Kötü kan şekeri düzeyi, diyabetli hastaların vücudundaki uç noktalarda sinir hasarı meydana getirmektedir. Bu durum daha sonra kronik yaraların ve yaşam kalitesinin bozulmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı diyabetli hastaları sinir hasarından korumak ve yaşanan sinir hasarını gidermek çok önemlidir.

Diyabetik hastalarda alfa lipoik asit kullanımının sinir hasarından korumadığı, ancak placeboya nazaran çok daha rahatlattığı görülmektedir. Yani alfa lipoik asit diyabetik hastalarda sinir hasarından dolayı görülen belirtileri rahatlatmaktadır ancak tedavi etmemektedir.

Kilo verme:

ALA, kişinin kilo verme sürecinde net bir şekilde pozitif etki göstermektedir. Halen araştırılmakta olsa da tek bir gerçek var, o da alfa lipoik asit kullanımının iştahı azaltmasıdır. Alfa lipoik asit, iştahın azalmasını beyindeki doyum merkezine gönderdiği yalancı “yeterli kalori alımı var” sinyali ile sağlamaktadır. Beyin de bunu iştahın azaltılmasıyla yanıtlamaktadır.

ALA’nın bu özelliğini sürekli açlık duyan ve yeme bozukluğu bulunan kişilerde kullanmak mümkün. Bunun yanı sıra yapılan diyete uyum sağlama sürecini rahatlatabilmesi amacıyla kişilere tek önerilen supplement alfa lipoik asittir.

Alfa lipoik asidin diğer özellikleri;

Bu denli değişik özellikleri bulunan bir supplement, birkaç başlıkta incelenemez. Buna bağlı olarak diğer özellikleri şu şekildedir;

  • İnflamasyonun azalmasını sağlar. Bu, alfa lipoik asidin kronik bazı hastalıklarda kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
  • Cildi güzelleştirir. Yüzeyel uygulamalarda alfa lipoik asit cildin güzelleşmesini sağlamaktadır.
  • HbA1c seviyesinin azalmasını sağlar. Bu, alfa lipoik asidin kan şekerinin düzenlenmesinde sağladığı katkıyı ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra, diyabetten kaynaklanan sinir hasarı şikayetlerini azaltmakta ve mükemmel bir diyabet supplementi olduğunun kanıtı olmaktadır.
  • Oksidatif stresin önlenmesinde etkilidir. Bu durum alfa lipoik asidin güçlü bir antioksidan olmasıyla ilgilidir. Ayrıca yaşlanma sürecinin gecikmesine yardımcıdır.
  • Alfa lipoik asit, yaşlılık nedeniyle yaşanan bunama belirtilerinin azalmasını ve ilerlemesini yavaşlatmaktadır.

ALA (alfa lipoik asit) nasıl kullanılır?

ALA’nın kullanımı çok basit bir yapıdadır. Bunu supplement formunda alıyorsunuz ve 300 – 600 mg arasında bir tüketim yeterli olmaktadır. Diyabetli hastalarda 450 mg, yaşlanma karşıtı olarak yani anti aging amacıyla 300 mg alınabilir. Uzun süreli ALA alımlarında dozlarda değişiklik olabilmektedir.

Piyasada bulunan alfa lipoik asit supplementleri genellikle R ve S izomerlerinin karma hali şeklinde hazırlanmaktadır. Bunların içinde yalnızca Na-R versiyonunun emilim bakımından zayıf olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca ALA, L-karnitin ile bir sinerjiye sahiptir. Alfa lipoik asidi kilo vermek ve yaşlanma karşıtı olarak kullanmak istiyorsanız, supplementlerde L-karnitin bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Susamda yer alan sesamin maddesi ve çiğ yumurta yer alan avidin adlı maddenin ALA emilimini önlediğini de belirtelim. Supplement doğal olsa da şu besinlerle alfa lipoik asit alımının ayrılması gerekir.

Doğal alfa lipoik asit kaynakları;

  • Brokoli
  • Ispanak
  • Böbrek
  • Karaciğer’dir.

Bu besinler alfa lipoik asit kaynağı olarak başka besinlerden daha iyi olsa da, tavsiye edilen dozların oldukça altındadır. Alfa lipoik asit, karaciğer ve beyin dokusunda yer alan demir seviyesini düşürebilmektedir. Bundan dolayı demir eksikliği yaşayan kişilerin alfa lipoik asit kullanımlarında dikkatli olmaları gerekmektedir.

ALA (alfa lipoik asit) zararlı mıdır?

Kullanılacak her türlü supplement, her zaman ihtiyatlı hareket edilmesini gerektirir. Bu nedenle sağlıklı yaşama büyük katkı sağlayan ALA kullanımı, kesinlikle doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Ancak sağlıklı kişilerde doz aşımı söz konusu olmadıkça faydalı bir supplement olarak ele alınabilir.

Kaynak: Bu yazı, fitekran.com/alfa-lipoik-asit-rehberi-faydalari-nasil-kullanilir/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply