Akciğer nedir, akciğerin görevleri nelerdir?

Akciğer nedir, akciğerin özellikleri ve görevleri nelerdir?: Havadaki oksijenin vücuda alınmasına ve vücutta bulunan karbondioksiti dışarı atmaya yarayan organımız akciğerdir. Akciğerin temel işlevi solunumu sağlamaktır. Vücudumuzda iki adet akciğer bulunur. Bunlar göğüs boşluğunda sağda ve solda yer almaktadırlar. Dış yüzeyinde plevra adı verilen ince bir zar yer almaktadır ve kaygan bir yapıdadır. Peki, akciğer nedir, akciğerin görevleri nelerdir? İşte, detaylar;

Akciğerleri kaplayan plevra adlı zar, tüm göğüs boşluğundaki iç bölgeleri de kaplamaktadır. Zarın, vücudumuzda oldukça önemli bir işlevi vardır. Bu, kaygan bir yapısı olduğu için, göğüs boşluğunda yer alan bütün organların rahatlıkla hareket etmelerine imkan sağlamaktadır.

Akciğerin görevleri ve işlevleri;

  • Oksijenin kana geçmesini sağlayan akciğerlerimiz, kanda bulunan karbondioksiti de dışarı atmaktadır.
  • Vücudumuzun ısısını dengede tutup ayarlama konusunda destek sağlamaktadır.
  • Göğüs boşluğunun sağında ve solunda bulunan akciğerlerin her biri birbirinden farklı büyüklüktedir.
  • Göğüs boşluğunun sağında yer alan akciğer, soldakine nazaran daha büyüktür. Soldaki akciğer, kalbin olduğu alanda bulunduğu için daha küçüktür. Kalp le birlikte sol taraftaki alanı paylaşmaktadır.
  • Sol taraftaki akciğer 2 lob, sağdaki akciğer ise 3 lobdan meydana gelmektedir.
  • Göğüs kafesi sayesinde akciğerler korunmaktadır. Bunun yanı sıra plevra denen bir zar tarafından kaplıdır ve akciğerlere tamamen sarılı durumdadır.
  • Akciğerler, süngerimsi bir yapıya sahiptir. Yapısal olarak oldukça esnektir.
  • Sağdaki akciğerin ağırlığı ortalama 700 gram, soldaki akciğerin ağırlığı ise ortalama 600 gram kadardır.
  • İnsanın yaşına bağlı olarak akciğerlerin rengi değişmektedir. Yaş ilerledikçe akciğerlerin renginde koyulaşma meydana gelir. Bunun nedeni dış yani çevresel faktörlerdir. Mesela; küçük çocukların akciğerleri beyaz pembe bir renktedir ve yaşları ilerledikçe koyulaşmaya, dış faktörlerden etkilendikçe de siyaha yakın bir renge ulaşmaktadır.

Kaynak: Bu yazı, cevapbizde.com/1252/akcigerlerin-gorevleri-nelerdir-akcigerin-islevi-ve-gorevi-nedir-akciger-nedir kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply