AIDS Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır? Aids’den Nasıl Korunulur?

AİDS nedir? nasıl bulaşır? AİDS hastalığından nasıl korunulur? yeni tedavi yöntemleri nelerdir işte detaylar. AİDS ortaya ilk defa Amerika’da homoseksüel bir erkek grubunda ve Haiti’den gelen göçmenlerde çıkmıştır. AİDS’in nedeni HIV virüsüdür. HIV virüsü girdiği bünyeyi zayıflatır. Yani bağışıklık sistemini çökertir de denebilir. Çünkü bu rahatsızlıktan dolayı bireyler birçok mikroba karşı oldukça savunmasız hale gelir. Normal şartlarda birkaç gün sürecek bir gribal enfeksiyon bile HIV virüsüne sahip bireylerde çok ağır geçebilir hatta bunun sonucunda ölümler dahi meydana gelebilir.

HIV virüsü oldukça sinsi yayılır. Bir kere vücuda girince kişilerin vücut direncine bağlı olarak on yıl sonra bile kendini belli edebilir. Bireyler hiçbir rahatsızlıklarının olmadığını ve gayet sağlıklı olduklarını düşünse de HIV virüsü ile yaşıyor olabilirler. Ancak bireyler farkında olmadan hastalığı başka insanlara da bulaştırabilir.

HIV virüsü henüz fark edilmediğinde gitgide vücut direncini ve bağışıklık sistemini zayıflatır. Bunun sonucunda da ölümler meydana gelmektedir. Her yıl binlerce insan AİDS yüzünde yaşamına veda etmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2000 yılında paylaştığı bilgelere göre dünyada yaklaşık 36 milyon kişide HIV virüsü bulunmaktadır ve bu da oldukça hatırı sayılır bir rakamdır.

HIV Görülme Nedenleri

Türkiye’yi ele aldığımızda HIV virüsü daha çok erkeklerde görülmektedir ve yaklaşık olarak %70 gibi bir orana sahiptir. Erkekler bu hastalığın yaklaşık %70’ini oluştururken kadınlar da yaklaşık olarak %30’una oluşturur. HIV virüsü en fazla heteroseksüel cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Ancak yalnızca cinsel ilişki değil, birçok yol ile insan vücuduna giren bir hastalıktır. Buna en büyük örnek damardan madde alımıdır. Uyuşturucu bağımlıları, damardan madde aldıkları zaman HIV virüsünün bulaşma olasılığı çok yüksektir. Homoseksüel cinsel ilişki de HIV virüsünün sıklıkla bulaştığı bir durumdur. HIV virüsüne sahip bir kadın çocuk doğurduğunda çocuğu da aynı şekilde bu virüs ile doğacaktır.

Belirtileri Nelerdir?

AİDS ilk olarak ağız çevresi ve içinde kendini belli etmektedir. Dudak kenarında çıkan uçuklar AİDS’in başlıca belirtisidir. Buna ek olarak ağız içinde sürekli olarak yaralar çıkması da şüphelenmek için yeterlidir. AİDS hastalarının dili de belirti vermektedir. Dilde çıkan pamukçuklar da AİDS belirtisidir ve şüpheli cinsel ilişkiden sonra ağız yaraları, dudak yaraları ve pamukçuk görülen bireyler derhal bir doktora gitmelidir. AİDS’in vücutta vermiş olduğu belirtiler ise lenf bezlerinde büyümeler olarak görülebilir. İştahsızlık, halsizlik, sürekli bir yorgunluk hali de yine AİDS belirtileri arasında yer almaktadır. Ateş çıkması, ishal olmak ve kilo kaybedilmesi de AİDS’in belirtileri arasındadır. Bu problemlere sahip bireyler mutlaka önemseyerek doktora gitmelidir. Öksürük ve gece terlemeleri de bu hastalığın habercisi olabilmektedir. Bu hastalık cinsel organda da yaralara neden olabilmektedir. Akciğerde, beyinde ve gözde iltihaplanmalar da oluşabilmektedir. Bu belirtilerden birine bile sahip olan şüpheli ilişki yaşamış bireyler hiç vakit kaybetmeden doktora giderek bir HIV testi yaptırmalıdır.

HIV Nasıl Öldürülür?

HIV virüsü dışarıda birkaç saat içerisinde ölmektedir. Kuruduğunda ise yarım saat gibi bir sürede ölmektedir. HIV virüsünün bulaştığı maddeler sıcak suda birkaç dakika kadar kaynatılmalıdır. HIV eğer vücuda gelmiş ise sabun ile iyice yıkayarak virüs öldürülebilir. Buna ek olarak yıkandıktan sonra alkol de kullanılarak vücutta tam anlamıyla bir arınma söz konusu olabilir. Ayrıca Virkon, Presept, Cidex, Gıgasept, Buraton 10F gibi maddeler de HIV virüsünü öldüren maddeler arasında yer almaktadır. Yaralı bölgelerdeki HIV virüsünün öldürülmesi için ise yaralı bölge öncelikle çok iyi bir şekilde temizlenmelidir. Sonrasında ise antiseptik bir madde ile temizlenebilir. Bu madde tentürdiyot olabilir.

HIV’in Bulaşma Yolları

HIV kan yolu ile ve cinsel yollar ile bulaşmaktadır. Birden fazla kullanılan iğne, diş hekimi aletleri HIV virüsü bulaştırabilir. Bu maddeler tek kullanımlık olmalıdır ve ikinci kere kullanılması gerekiyorsa eğer mutlaka sterilize edilmelidir. HIV’li doku ve organ nakli de virüsün bulaşmasına neden olur. HIV erkek spermi ile bulaşmaktadır. Cinsel ilişki esnasında bulaşabilir. Virüs aynı şekilde kadınların vajina salgısı yolu ile de bulaşabilir. Bundan korunmak için öncelikle şüpheli ilişkilerden kesinlikle uzak durulmalıdır ve her zaman korunmak gerekmektedir. HIV sağlık personellerine de kaza sonucu iğne batması ile bulaşabilmektedir. Bu nedenle çok dikkatli çalışmak gerekmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply