Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı? 1

Adem dönemi içerisinde gebelik oluşur mu? gibi bir çok soruyla karşılaşıyoruz,  ancak bir kadının hamile kalabilmesi için, ovülasyon, yani yumurtlama dönemi içinde korunmasız olarak ilişkiye girmiş olması gerekmektedir. Erkekten gelen sperm hücresi, kadındaki yumurta ile karşılaşamazsa gebelik söz konusu olmaz.  şimdi gelin bu süreci biraz daha yakından inceleyelim.

Ovülasyon (Yumurtlama) Dönemi Nasıl Hesaplanır?

Yumurtlama genellikle, gelecek adet kanamasının başlangıcından 14 gün önce gerçekleşir. Bu sayı, 28 günde bir adet gören bir kadının döngüsü için geçerlidir. Bu süre arttıkça söz konusu rakam da değişir. Yumurtlama gününü hesaplamaya yarayan bazı basit testler de vardır. Bunlar her eczanede bulunabilir.

Gebelik Nasıl Gerçekleşir?

Her ayda 1 defa olmak üzere, yumurtalıklarda bulunan yumurtalardan biri olgunlaşarak yumurtalıklardan bırakılır. Serbest kalan yumurta hücresi, tüplerinin ucundan yakalanarak tüplere alınır. Yumurtanın yaşam süresi 12 ila 24 saattir. Bu süre içerisinde, yumurta bir sperm hücresi ile karşılaşırsa döllenme gerçekleşir. Oluşan yeni hücre, yaklaşık 5 gün içerisinde rahim içine ilerlemiş olur.

Adet Döneminde Gebe Kalmak Mümkün Müdür?

Dünyadaki her kadının genital organları, aynı işlevi yerine getirmek üzere yaratılmıştır. Bu işlev, neslin devamını sağlamak üzere çocuk doğurmaktır. Ancak her kadının hormon seviyesi, vücut düzeni birbirinden farklıdır. Bu sebeple adet döneminde hamile kalınıp kalınamayacağına dair kesin bir cevap vermek olanaksızdır.

Bir kadının gebe kalabilmesi için, 1 ay boyunca yalnızca 12 ila 24 saati vardır. Çünkü yumurta hücresinin yaşam süresi bu kadardır. Oysa erkeğin sperm hücresi, her an işlevini yerine getirebilir.

Gebelik için, sperm hücrelerinin vajinaya girdikten sonra bir yumurta hücresi ile karşılaşması gerekir. Sperm hücreleri vajinada yaklaşık 3 gün boyunca yaşayabilir. Bu sebeple yumurtlama dönemi hesaplandıktan sonra, bu dönemde sık sık korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmek, hamile kalma olasılığını artırır.

Adet dönemi düzensiz olan kadınlarda, yumurtlama dönemini tespit etmek zordur. Bu grupta yer alan kadınlar, istenmeyen bir gebelikle karşılaşmamak için korunmak durumundadır. Özellikle adet kanamasının bittiği, ama hafif lekelenmelerin devam ettiği dönemde hamile kalmak mümkündür. Bu sebeple, nasıl olsa yumurtlama dönemine çok var diyerek korunmasız cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Adet Döneminde Cinsellik

Adet dönemi boyunca cinsel ilişkiye girmek, özellikle kadın sağlığı için risklidir. Bu dönemde vajina enfeksiyonlara tamamen açık bir haldedir ve oldukça hassastır. Cinsel ilişkiye girilecekse de mutlaka prezervatif ile korunma sağlanmalıdır. Dini inançlara göre de; adet döneminde cinsel ilişkiye girmek haramdır.

Kaynak: Bu yazı, mailce.com/adet-doneminde-hamile-kalinir-mi.html kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.





Leave a Reply