Adet ağrısına ne iyi gelir?

adet ağrısına ne iyi gelir

Adet ağrısına iyi gelen şeyler nelerdir? Kadınların en önemli dönemleri olan adet ya da regl dönemlerinde yaşadıkları ağrılar yaşam kalitelerinde olumsuz etki oluşturmaktadır. Bu dönemi ağrısız ve rahat geçirebilmek için uzmanlar bazı önerilerde bulunmaktadır. Adet ağrısına ne iyi gelir? sorusunun cevabını yazımızda bulacaksınız.

1- Adet döneminde ağrının başlayacağınız anladığınızda hemen uzanın ve ağrılarınız başlamadan ağrı kesici ilaç alacaksanız alın. Ağrı kesici ilaçların en etkili olduğu zamanlar ağrıların henüz başladığı anlardır.

2- Adet ağrınız varsa karnınızın alt bölgesini ovuşturun ve buraya sıcak su torbası koyun. Uyguladığınız sıcak kasların gevşemesini sağladığı için ağrınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır.

3- Mümkünse hemen ılık bir duş alın. Bu da ağrınızın hafiflemesine destek verecektir.

4- Yapacağınız hafif egzersizler de ağrıya iyi gelebilir. Örneğin, germe hareketleri, yoga ve kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.

5- Ağrı kesici özelliği bulunan ahududu ve zencefil içerikli içecekler tüketebilirsiniz. Adet döneminde bunlar gibi içecekleri daha çok tüketebilirsiniz.

6- Tam ve net bir bilgi olmasa da akupunktur yaptırmak adet ağrısına iyi gelebilmektedir. İmkanınız varsa deneyebilirsiniz.

7- Şayet alkol ve sigara kullanıyorsanız adet döneminde bunları tüketmeyin. Çünkü sigara ve alkol damarlarda daralmaya neden olabildiği için ağrıyı çoğaltabilmektedir.

8- Yapılan bazı çalışmalarda, sebze ağırlıklı ve yağ bakımından az beslenenlerde adet ağrısının çok daha az olduğu görülmüştür. Adet döneminde kan kaybı yaşandığından demir içerikli besinlerin tüketimine önem verilmelidir.

9- Adet döneminde ağrıyı daha az hissetmek için farklı şeylerle meşgul olabilirsiniz. Örneğin; kitap okuyabilir veya örgü örebilirsiniz. Bunu yapabilir ve algınızı başka tarafa aktarabilirseniz adet ağrısından daha az yakınırsınız.

10- Adet ya da regl ağrısı şiddetliyse, denediğiniz hiçbir yöntem fayda sağlamadıysa ve aldığınız ağrı kesiciler işe yaramadıysa bir doktora görünmenizde fayda vardır. Yaşadığınız ağrının altında miyom, pelvik inflamatuar hastalık, endometriozis ve adenomyozis gibi sorunlar yatabilir. Bu ihtimalleri muayene ile ortadan kaldırabilirsiniz.

11- Anatomik bir sorun bulunmadığı halde adet ağrıları aşırı şekilde oluyorsa doğum kontrol hapları kullanılarak ağrıları kontrol altına alabilirsiniz. Bunun için doktorunuza başvurarak doğum kontrol haplarını alabilir ve ağrıları tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Leave a Reply