14 Başlıkta Kas Yapan Yiyecekler İle Kas Yapın

Sporcuların amacı çok daha güçlü ve daha büyük kaslara sahip olmak ve bu amaçlarına yönelik antrenmanlar yaparak en doğru diyeti uygulamaktır. Kas kitlesini ve spor performansını arttıracak bazı besinler diyette oldukça önemli bir yere sahiptir. Yazımızda kas kütlesinin artmasını ve performansın daha iyi hale gelmesini sağlayacak besinleri sizler için derlemeye çalıştık. İşte, detaylar;

Sıraladığımız bu besinleri, almanız gereken kalori miktarına bağlı olarak diyetinize eklemeli, buna göre öğünlerinizi dengelemelisiniz. Yoksa hiç de ummadığınız bir şekilde yağlanma sorunu yaşayabilirsiniz.

14 Başlıkta Kas Yapan Yiyecekler İle Kas Yapın 1

Kas yapan besinler;

Fıstık ezmesi:

Sporcuların kilo almalarını sağlayan mükemmel bir besin olan fıstık ezmesi kalori, yağ ve protein bakımından oldukça zengindir. Beslenmenizden hamburger gibi hazır işlenmiş gıdaları çıkartıp, fıstık ezmeli sandviçler hazırlayıp yiyebilirsiniz. Zira fıstık ezmesi çok daha güçlü ve büyük olmanıza yardımcı olacaktır.

Süt:

Muhteşem bir protein ve aminoasit kaynağı olan süt, pek çok profesyonel sporcunun diyetlerinde yer almaktadır. Siz de eğer herhangi bir sorununuz yoksa, sabahları her gün 1 bardak süt tüketmelisiniz. Kimilerinin vücudunda laktozun sindirilmesini sağlayan enzimler normal düzeyinden daha az olabilmektedir. Bu durumda süt ve süt ürünleri tüketildikten sonra kişide şişkinlik ve karın ağrısı oluşabilmektedir. Bu duruma laktoz intoleransı adı verilmektedir.

değil:

Hindi etinin 30 gramında yaklaşık 9 gram kadar protein bulunmaktadır. Hem ucuz hem de oldukça lezzetli bir protein kaynağı olan hindi etini mutlaka denemelisiniz.

Balık:

İçerisinde düşük miktarda kalori ve kolesterol bulunan, ayrıca mükemmel bir protein kaynağı olan balık, özellikle düşük kalori almak istiyorsanız birebir bir besindir. Omega-3 yağ asitlerini de bolca içeriğinde bulunduran balığı, diyetlerinizde kullandığınızda küçük boyutlu ve temiz deniz balığı olmasına özen göstermelisiniz.

Ayrıca bakınız; Kas yapan yiyecekler

Muz:

İçeriğindeki 3 farklı şeker türü nedeniyle, antrenman öncesinde ve sonrasında sporcular için muhteşem bir besin konumundadır. Temin edilmesi gayet kolay olan muz, mineral açısından oldukça zengin ve kolesterol içermemesi nedeniyle diyetlerden eksik edilmemesi gereken bir besindir. Muzun içeriğinde bulunan bol miktardaki potasyum nedeniyle, özellikle böbrek ve kalp hastaları tüketirlerken dikkatli olmalıdırlar. Dolayısıyla bu kişilerin tüketmeden önce doktorlarına danışmalarında fayda bulunmaktadır.

Yoğurt:

İçeriğinde kalsiyum ve yüksek miktarda D vitamini barındıran yoğurt, kasların büyümesi açısından proteinden çok daha fazlasını sunmaktadır. İçeriğinde yer alan kazein türü protein, vücut tarafından yavaşça sindirilmekte ve uzun müddet dokuları beslemektedir. Tavsiyemiz, gün içinde öğünlerinizde ya da ara öğünlerinizde mutlaka yoğurt tüketmenizdir.

Zeytinyağı:

Omega-3 yağ asitleri ve doymamış yağlar bakımından çok zengin bir besin olan zeytinyağı, kalp damar sağlığı açısından çok önemlidir. Ayrıca içeriğindeki oleocanthal adı verilen antiinflamatuar sayesinde kas ağrılarının dinmesine, kasların daha da güçlenmesine ve hızlı bir toparlanmaya imkanınız olacaktır. Bu nedenle diyetlerinizde kesinlikle zeytinyağını bulundurmalısınız.

Ispanak:

Kalsiyum ve vitaminler açısından oldukça zengin ve mükemmel bir besindir. Eğer kaslarınızın çabuk yorulmasından ve kramp yaşamaktan yakınıyorsanız mutlaka bolca ıspanak tüketmelisiniz. Unutmayın, yaşanan kramplar mineral eksikliğinin haricinde pek çok nedenden dolayı da yaşanabilmektedir.

Lor peynir:

Bu peynir çeşidi, tıpkı yoğurt gibi protein bakımından zengin ve yavaş bir şekilde sindirilebilen kazein yönünden gayet zengindir. Bu özelliğinden dolayı uyumadan evvel mükemmel bir atıştırmalık olarak faydalanabilirsiniz. Zira içeriğindeki düşük yağ oranı ve 100 gramındaki 28 gram protein nedeniyle tüketilmesi gereken besinlerin ilk sıralarında gelmektedir.

Elma:

Özellikle egzersizlerden sonra tüketebileceğiniz önemli besinlerden biri olan elma elektrolit, lif ve karbonhidrat içeriği bakımından çok zengindir. Spora giderken çantanıza 1 tane elma atmayı sakın unutmayın.

Yumurta:

Yumurta ile ilgili birçok faydalı şey söylenmektedir. Özellikle yumurta beyazındaki saf protein ve sarısındaki sayısız mineraller, yumurta tüketmeniz için size gereken sebepleri vermektedir. Yumurtanın kolesterolü yükselttiğini düşünüyorsanız bunu bir daha düşünün deriz.

İstiridye:

Bu deniz canlısının 100 gramında 20 gram kadar protein ve 5 gram kadar yağ bulunmakta, ayrıca magnezyum ve çinko açısından da oldukça zengin bir kaynaktır. Özellikle halter sporu yapanların haftalık beslenmelerinde yer alan istiridye kas kütlesinin arttırılmasında önemli katkı sağlamaktadır. Bu deniz ürününün de mutlaka temiz denizlerden elde edilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Badem:

İçeriğinde çok yüksek miktarda protein bulunan badem, E vitamini açısından oldukça zengindir ve çok güçlü bir antioksidandır. Egzersizlerden sonra meydana gelen kas hasarlarının giderilmesi konusunda, ayrıca bazı hastalıkların önlenmesinde önemli rol üstlenen besinlerin başında gelmektedir.

Avokado:

İçeriğinde çok zengin omega-3 yağ asitleri bulunduran avokado, insan vücudunun üretemediği için haricen alması gereken 9 değişik esansiyel aminoasidi de bolca bulundurmaktadır. Özellikle profesyonel sporcuların diyetlerinde mutlaka olan çok lezzetli ve önemli bir meyvedir.

 

Kaynak: Bu yazı, fitekran.com/10-kas-yapan-besin/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply