10 Adımda Kış Hamileliğine Hazırlanın

kış hamileliğine 10 maddede hazırlanın

10 Adımda Kış Hamileliğine Hazırlanın: , kadınların en hassas ve hemen her şeye özen gösterdikleri bir dönemdir. Anne adaylarının hem beslenmesi hem de yaşantısına dikkat etmesi gerektiği bir dönemdir. Özellikle kış aylarında yaşanan gebeliklerde kendinizi ve bebeğinizi de korumak için bazı tedbirlerin alınması gerekmektedir. Kış hamileliğine nasıl hazırlanabilirsiniz? Bunu 10 maddeyle aşağıda sıraladık.

1- Ispanak ve pırasa gibi sebzeler beslenmenizde mutlaka olsun:

Her zaman olduğu gibi, özellikle kış aylarında da beslenmenize özen göstermeniz bağışıklığınızı kuvvetlendirir, hamilelik sürecinin ve bebeğinizin sağlıklı gelişmesine yardımcı olur. döneminde ihtiyacınız olan vitamin, protein, karbonhidrat, mineral ve yağları almanız gerekir. Kış aylarında ıspanak, pırasa, lahana, brokoli, kereviz ve karnabahar gibi sebzeleri beslenmenizde ön sıralara yerleştirin.

2- Sabahları mandalina ve portakal, akşamları muz tüketin:

C vitamini, kış aylarında herkesin ihtiyaç duyduğu bir vitamindir. Portakal, mandalina, limon, kuşburnu, yeşil ve kırmızı biber, maydanoz, kivi ve roka C vitamini açısından oldukça zengin besinlerdir. Asidik olan portakal ve mandalina gibi meyveleri sabah, muz ve kivi gibi meyveleri de uykudan en az iki saat kadar önce tüketin.

3- Balık tüketmek, diş ve kemik gelişiminde önemlidir:

Yaz aylarında D vitaminini güneşten sağlıyoruz, ancak kış aylarında bu ihtiyacımızı bollaşan balıktan alıyoruz. Gebelikte tüketilmesi önerilen balıkların başında somon balığı gelmektedir. Haftada en az 1 porsiyon balık tüketilmesi diş ve kemik gelişimi açısından çok önemlidir ve hamilelikten önce ve hamilelikte tüketilmesi önerilir.

4- Karbonhidrat tüketimini azaltın:

Hamilelikten önce karbonhidrat tüketiminde azaltmaya giderseniz ve bunu hamilelik boyunca sürdürebilirseniz, doğum sonrası kilo sorunları ile fazla uğraşmazsınız. Karbonhidrat yerine vitamin, protein ve kalsiyum yönünden yoğun bir beslenme programı izleyebilirsiniz. Et, balık, yumurta ve tavuk eti, süt, yoğurt, peynir, ayran, yeşil sebzeler ve meyveyi dengeli olarak tüketmeniz fayda sağlayacaktır.

5- Kapalı ortamlara dikkat:

Kış mevsiminde hastalıklar çoğalmakta, sürekli değişen hava koşulları da pek çok hastalığa neden olabilmektedir. Kapalı duran evlerinizin pencerelerini açarak periyodik olarak havalandırma sağlamanız oldukça önemlidir. Özellikle salgın olan zamanlarda kapalı ve popülasyonun çok olduğu ortamlardan uzak kalmaya çalışın. Ellerinizi sürekli yıkayın ve temiz tutun, yakın temaslardan mümkün olduğunca sakının.

6- Pasif sigara içiciliği gebelikte riskleri arttırır:

Pasif sigara içiciliği, bebeğinizde rahim içi gelişme geriliği ve düşük doğum risklerini arttırabilir. Evinizde ve sizin bulunduğunuz hiçbir yerde sigara içilmesine müsaade etmeyin, sigara içilen ortamlardan uzak durun.

7- Cilt bakımı yapın, çatlaklar cilt enfeksiyonlarını arttırır:

Gebelik döneminde cildiniz çok daha hassas ve bakıma muhtaçtır. Kış aylarında cildiniz kuruyabilir ve netice olarak çatlayabilir. Bunlar da enfeksiyon riskinin artmasına neden olur. Kışın el ve yüz yıkamalarınızı ılık suyla yapmalısınız. Nemlendiriciler kullanabilir cildinizin nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bol su tüketmelisiniz.

8- Sağlık için kıyafet ve ayakkabı seçimi önemli:

Kış mevsiminde tek parçalı kalın elbiseler yerine, kat kat yumuşak ve rahatlık sağlayıcı kıyafetler tercih edilmelidir. Özellikle sentetik kıyafetler yerine pamuklu  ve ter emici özellikli kıyafetler önerilir. Bunun yanı sıra ayakkabı seçimleriniz de oldukça önemlidir. Kışın karda ayağınızın kaymasını önleyecek, ayağınızı sıcak tutacak ve rahat ettirecek şekilde olmasında fayda vardır.

9- En ideal spor yürüme ve yüzme:

Gebelik için en güzel egzersiz türü yürümedir. Kış aylarında zor olsa da evde yürüme bandında yapılacak yürüyüşler de yapabilirsiniz. Ayrıca yoga ve pilates gibi basit egzersiz hareketleri de uygundur. Diğer en iyi egzersiz de yüzmedir. Emin olduğunuz kapalı yüzme havuzlarından faydalanabilir, haftada 2-4 defa 30’ar dakikalık yüzmeler yapabilirsiniz. Bu egzersizler sizin gebeliğinizi rahat geçirmenizi, doğumun daha sancısız ve hafif geçebileceğini belirtmek gerekir.

10- Ev ortamınızı nemlendirin:

Kış aylarında kalorifer ortam havasını kurutmaktadır. Kaynayan bir çaydanlıktan çıkan buharın ortama yayılması da ortamı nemlendirmektedir. Bunu yapamıyorsanız ortam nemlendirme cihazlarından da faydalanabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply