Zeka geliştiren 10 süper gıda

Daha keskin bir ve beyin gelişimine yardımcı olan 10 süper gıda: Zekanın gelişmesi için çevresel etmenler, yiyeceklerle aldığımız vitaminler, mineral ve aminoasitler çok önemlidir. Gıdalar sayesinde beyin ve sinir yapısı çok daha iyi çalışır. Bu durumda, beynin öğrenme ve hafıza kısımları gelişir. İşte, daha keskin bir zeka için tüketilmesi gereken 10 gıda;

Balık:

Balık, omega-3 açısından en zengin gıdadır. Omega-3 yağ asitleri, beyinde hafıza ve öğrenme kısmında çok etkilidir. Omega-3 çeşidi olan Dokosaheksaenoik asit, bilişsel fonksiyonların düşmesine engel olur. Fakat ne yazık ki, omega-3 vücut tarafından üretilmediğinden dışarıdan alınmak zorundadır. Bu nedenle, içerisinde omega-3 yağ asidinin fazla olduğu sardalya, ringa ve somon balığı tüketilmelidir. Genelde, soğuk su balıklarında omega-3 çok daha fazladır.

Biberiye:

Yaz-kış yeşil kalan biberiye, beynimiz için çok önemli bir baharattır. Hafızayı kuvvetlendirmektedir ve bu özelliği çok eski zamanlardan bu yana bilinir. Sinirleri koruması, ilerleyen yaşlarda beyin fonksiyonlarının düşüşünü engellemesi nedeniyle her mevsim tüketilmelidir. Biberiyeyi yemeklere katabileceğiniz gibi, çay olarak da tüketebilirsiniz.

Zerdeçal:

Zerdeçalın içinde bol miktarda kürkümin bileşeni vardır. Bu bileşen, beyine ve nörolojik kısma iyi gelmektedir. Ayrıca bileşiğin, oksidatif stresi azalttığı ve beyin damarlarını sağlıklı tutuğu biliniyor. Zerdeçal çok eski dönemlerden bu yana sağlık için kullanılmıştır. Özellikle, Çin ve Hint tıbbında yeri olan bu baharatın faydaları sadece beyin değildir.

Kakao:

Kakaoda bol miktarda polifenol vardır. Bu bileşen, hücreleri korur ve kansere karşı savunur, sağlıklı yaşlanmayı sağlar. Kakao, kafein içeriri ve kafein beyni uyarır. Bu nedenle beyin sağlığı için faydalıdır.

Yeşil çay:

Yeşil çayda bulunan polifenol, kolesterol seviyesini düşürür ve kiloyu korumaya etkilidir. Beyinde sinir hücrelerini koruyan yeşil çay, hafıza ve bilişsel kısmı da geliştirir. Belirli nöron hastalıklarında, bu noktada plak birikiminin önüne geçer.

Ceviz:

Ceviz, güçlü bir antioksidan olan E vitamini içermektedir.  E vitamini, yaşın ilerlemesi ile biriken serbest radikallerin zarar vermesini engeller. Beynin performansının ve kavrama gücünün artmasına yardımcı olan omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Beyni koruduğu için, ceviz kesinlikle tüketilmesi gereken bir gıdadır.

Adaçayı:

Zekanın gelişmesini sağlayan uçucu yağlar ve flavonoidler açısından zengindir. Güçlü antioksidan olan adaçayı, beyinde alzheimer’ın oluşmasına engel olur.

Yumurta:

Yumurtanın içerisinde bulunan kolin, beyin ve sinir fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlar. Yeterli kolin olmadığında, hafıza kayıpları ve bilişsel zayıflama ortaya çıkar.

Ispanak:

Mineral ve magnezyum açısından zengindir. Yaşlanma ile birlikte hafıza kaybının önüne geçer. Kan damarlarının gelişmesine ve kan akışının dengede olmasını sağlar. Ispanak içeriğinde bulunan pek çok sağlıklı mineral sayesinde beyin fonksiyonlarını geliştirir.

Hindistan cevizi yağı:

Orta zincir Trigliserid, Hindistan cevizinde bol miktarda bulunur. Bu yağlar, beyin için gerekli olan yağa çevrilirler. Bu sayede, beyin çok daha iyi çalışır ve beslenir. Hindistan cevizi, beynin çalışması için çok faydalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 4,50 out of 5)
Loading...

Leave a Reply